آموزش کامل مولتی متر دیجیتال

مولتی متر چیست؟ چگونه ولتاژ و جریان را با مولتی متر اندازه گیری کنیم؟

مقدمه

در ادامه مجموعه آموزش های الکترونیک به زبان ساده میخواهیم مولتی متر را آموزش دهیم. در مهندسی برق از دو نوع مولتی متر دیجیتال و آنالوگ برای اندازه گیری ها استفاده می شود. در این آموزش به دلیل کاربرد گسترده مولتی متر دیجیتال فقط این نوع مولتی متر را مورد بحث قرار می دهیم. نحوه کار با مولتی متر دیجیتال را آموزش می دهیم. مولتی یک ابزار منحصر بفرد در تشخیص عیب مدارات است. مولتی متر (Multimeter) به معنای چند اندازه گیری می باشد یعنی با استفاده از آن ولتاژ، جریان، مقاومت و… را اندازه گیری می کنیم.

اجزای یک مولتی متر

 

یک مولتی متر سه قسمت دارد:

 1. صفحه نمایش
 2. کلید چرخشی انتخاب(Selection Knob)
 3. خروجی ها

صفحه نمایش معمولا 4رقم دارد و قابلیت نمایش علامت منفی هم دارد. با استفاده از کلید چرخشی وسط می توان میزان جریان بر حسب میلی آمپر(mA) و میزان ولتاژ برحسب ولت(V) و میزان مقاومت بر حسب اُهم(Ω) را اندازه گیری نمود. دو تا پراب قرمز و مشکی به دوتا خروجی در پایین مولتی متر وصل می شود.

COM :خروجی COMبه عنوان قطب مشترک در نظر گرفته می شود و به زمین(ولتاژ منفی) وصل می شود. همیشه پراب سیاه رنگ به COMوصل می شود .

mAVΩ : سوراخ خروجی که روی آن mAVΩنوشته شده است محل اتصال پراب قرمز است که قطب + به آن وصل می شود. این خروجی برای اندازه گیری جریان(جریان های تا اندازه 200mA)، ولتاژ و مقاومت استفاده می شود.

10A : سوراخ خروجی 10A برای اندازه گیری جریان های زیاد استفاده می شود

اندازه گیری ولتاژ

اندازه گیری ولتاژ DC با مولتی متر

 

برای آموزش اندازه گیری ولتاژ از یک باتری AA استفاده می کنیم. پراب مشکی را به خروجی COM متصل کنید و پراب قرمز را به خروجی mAVΩ مولتی متر را بر روی “2V” در قسمت DC تنظیم کنید. قسمت DC همان جایی است که در جلوی V دو تا خط مستقیم که یکی ممتد و یکی بریده بریده است. ولتاژAC در جلوی آن خط منحنی دارد. در شکل زیر آن را مشاهده می کنید.

اندازه گیری ولتاژ AC با مولتی متر

 

دو پراب قرمز را به قطب مثبت باتری و پراب مشکی را به قطب منفی باتری متصل کنید. چنانچه باتری شارژ باشه مقدار 1.5 ولت و یا کمی بیشتر بروی صفحه نمایش داده می شود.

اگر جای پراب قرمز و پراب مشکی را برعکس وصل می کردیم چه اتفاقی می افتاد؟

اتفاق خاصی نمی افتد فقط عدد مورد نظر منفی می شود.بجای 1.5+ ولت مقدار 1.5- ولت بروی صفحه نمایش نقش می بندد.

اتصال برعکس پراب در مولتی متر

 

اندازه گیری مقاومت

یک مقاومت بردارید و کلید وسط مولتی متر هم بر روی 20kΩ تنظیم کنید. سپس دوتا پراب را بروی مقاومت قرار دهید. مقادیری که نشان داده می شود سه تاست. یا 0.00 یا 1 و یا مقدار واقعی مقاومت.

اندازه گیری مقاومت با مولتی متر

مقداری که برای مقاومت ما نشان داده می شود 0.97 است. دقت کنید چون بروی 20kΩ تنظیم کرده ایم پس مقاومت ما هم 0.97kΩ است یا بطور تقریبی 1kΩ است. معمولا مقاومت ها 5درصد خطا دارند.

اگر مقدار 1 یا OL به نمایش درامد یعنی اینکه مقدار مقاومت زیاد است و باید کلید چرخشی وسط را بر روی 200kΩ و یا 2MΩ قرار دهیم.

اگر مقدار 0.00 یا مقادیر خیلی کوچک به نمایش در آمد یعنی اینکه مقدار مقاومت کم است و باید کلیدچرخشی وسط بر روی 2kΩ یا 200Ω قرار دهیم.

اندازه گیری جریان

اندازه گیری جریان یکی از مهمترین کارهایی هست که یه مهندس برق و الکترونیک باید یاد بگیره. نکته اصلی در اندازه گیری جریان اینه که برای اندازه گیری جریان، مولتی متر باید به صورت سری در مدار قرار بگیره در حالی که برای اندازه گیری ولتاژ مولتی متر به صورت موازی در مدار قرار میگیره. برای اندازه گیری جریان شما باید یه قسمت از مدارتون رو جدا کنید و مولتی متر رو در اونجا قرار بدید. 

تذکر: ما از یک مدار نمونه برای این کار استفاده کردیم ولی روش گفته شده یکسان هست و میتونید همه اندازه گیری هاتون رو طبق روش گفته شده انجام بدید.

اولین چیزی که بهش نیاز داریم یه قطعه سیم اضافی هست. توجه داشته باشید که ما باید یه بخش از مدارمون رو قطع کنیم و مولتی متر رو در اون بخش قرار بدیم و سپس جریان رو اندازه گیری کنیم. برای این کار سیم مربوط به VCC رو از سری که به مقاومت وصله میکشیم بیرون و یه سیم دیگه میزنیم به سر مقاومت. بعد یه سری پراب رو میزنیم به مقاومت و سر دیگه اش رو میزنیم به VCC . در ادامه که مولتی متر رو میذاریم و جریانی که ازش رد میشه رو اندازه گیری میکنیم VCC هم وصل میشه.

اندازه گیری جریان با مولتی متر

بعد از این که پراب های مولتی متر رو به مدار وصل کردیم حالا باید اون کلید چرخان وسط رو بچرخونیم تا در موقعیت مناسبش قرار بگیره و سپس جریان مورد نظر خودمون رو اندازه گیری کنیم. اندازه گیری جریان دقیقا مشابه اندازه گیری ولتاژ و اندازه گیری مقاومت هست. 

اول کلید چرخان وسط رو روی 200 میلی آمپر تنظیم کنید. اکثر مداراتی که استفاده میکنیم کمتر از 200 میلی آمپر جریان کشی دارند. حالا مطمین بشید که پراب قرمز رنگ به سوراخ مربوط به خروجی آمپر وصل شده. در اکثر مولتی مترهای ما، با همون قسمت که برای اندازه گیری ولتاژ و مقاومت استفاده میکنیم برای اندازه گیری جریان نیز استفاده میکنیم. اگه احیانا شک کردید و احتمالا دادید که مدارتون بیشتر از 200 میلی آمپر جریان میکشه پراب قرمز رنگ رو از مولتی متر در بیارید و اون رو به سوراخ خروجی مربوط به 10A وصل کنید. بعد خیلی راحت میتونید جریان مورد نظر مدارتون رو بخونید.

خوب دوستان این جلسه هم به پایان رسید مثل همیشه برای دریافت آخرین مطالب سایت  و همچنین مطالب منحصر به فرد دیگر که در سایت منتشر نمی شوند میتونید در کانال تلگرام ما عضو شوید و یا در اینستاگرام ما را فالوو کنید:

 

شاید دوست داشته باشید مطالب زیر را نیز بخوانید:

2 نظر

 • زهره باقری

  سلام باسپاس از زحمات شما.عذرمیخوام اموزش اندازه گیری امپر توسط مولتی مار رو چه زمانی دراختیار ما قرار میدهید چون واقعا مطالب شما درعین سادگی اصل مطلب رو ادامیکند یک دنیا ممنونم

  • حامد قاسمی

   سلام. ایشالا هفته دیگه حدود دوشنبه این مطلب آپدیت میشه و میتونید آموزش اندازه گیری جریان توسط مولتی متر رو بخونید. موفق باشید.

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اضافه کردن تصویر ( فقط فرمت jpg)