آموزش Numpy – بخش دوم {کار با ماتریس ها}

مقدمه

در جلسه دوم آموزش Numpy قصد داریم در مورد آرایه های یک بعدی و دو بعدی و کار با‌ آنها در numpy صحبت کنیم. در جلسه قبل ما به صورت کلی با Numpy آشنا شدیم و برخی از متدهای آن را با هم مرور کردیم. در این جلسه به صورت تخصصی میخواهیم با آرایه های یک بعدی و دو بعدی کار کنیم. البته برخی از متدهایی که در این جلسه با آنها آشنا می شویم در جلسه قبل آورده شده است. لینک جلسه قبل در زیر آورده شده است :‌

نکته مهم : حتما هنگام خواندن این متن ویرایشگر پایتون خود را باز کنید کنید و کدها را در آن اجرا کنید و با تغییر پارامترها نتیجه را در خروجی مشاهده کنید.

ایجاد و کار با آرایه های یک بعدی

۱-  ایجاد یک آرایه :

همانطور که در جلسه پیش دیدیم میتوانیم به کمک متد array یک آرایه تک بعدی را ایجاد کنیم. مثال زیر را ببینید :‌

توجه داشته باشید که حتما باید از براکت برای ایجاد آرایه خود استفاده کنید. اگر براکت را قرار ندهید با خطا مواجه خواهید شد. برای نمایش یک آرایه نیز میتوان از دستور print استفاده کرد.

۲- تغییر نوع داده ی یک آرایه :‌

متد array یک پارامتر ورودی دلخواه dtype میگیرد که مشخص می کند نوع داده ی مربوط به آرایه تعریف شده چه چیزی باشد. آن نوع داده یک int باشد یا float یا یک عدد مختلط. در مثال زیر نوع داده های مربوط به آرایه خود را به float تغییر داده ایم.

نوع داده ای که در ابتدا خود numpy به داده ها اختصاص می دهد ، int32 می باشد و ما آن را به float64 تغییر داده ایم. شاید بد نباشد به صورت خلاصه این دو نوع داده را با یکدیگر بشناسیم:

دوست عزیز ، دیدن ادامه این مطلب صرفا برای اعضای ویژه سایت است. در صورتی که عضو سایت نیستید ، لطفا از لینک زیر  ثبت نام کنید و سپس حساب کاربری خود را شارژ نمایید. هزینه یک ماه استفاده از تمامی مطالب 18 هزارتومان می باشد..البته در صورت خرید اشتراک های بلند مدت این هزینه کاهش می یابد. در صورتی هم که عضو سایت هستید ، لطفا از این لینک وارد شوید.

 

 

 

البته ما تاکنون مطالب زیادی را به صورت رایگان ارایه داده ایم که در زیر لینک برخی از جلسات آن آورده شده است :

 

آشنایی با ترانزیستور

دیود را بهتر بشناسیم

مقاومت چیست؟ بخش اول

شناخت خازن و نحوه عملکرد آن 

 آشنایی با اسیلوسکوپ- بخش اول

 مفهوم توان الکتریکی در مدارها

 

و البته شاید دوست داشته باشید نگاهی به دوره الکترونیک به زبان ساده و سرفصل های آن  داشته باشید

 

۳- تغییر شکل یک آرایه دو بعدی :

برای این که یک ماتریس دو بعدی را به یک ماتریس یک بعدی تبدیل کنید و همه درایه های آن را در یک بردار بریزید میتواند از متد ravel استفاده کرد:

نتیجه اجرای کد بالا به صورت زیر است ‌:

مشابه با آرایه های یک بعدی برای تغییر شکل میتوان از متدهای resize و reshape استفاده کرد. متد reshape آرایه را به صورت درجا تغییر نمی دهد ولی resize این کار را می کند. در زیر مثالی از تغییر شکل یک آرایه دو بعدی به کمک resize را مشاهده میکنید.

نتیجه اجرای کد بالا به صورت زیر می باشد:‌

در پایان این جلسه برای درک بهتر چند تمرین زیر را انجام دهید:‌

تمارین:

 تمرین ۱ :به کمک numpy اعداد زوج بین ۱۰ تا ۲۰ را جدا کنید. (خود ۲۰ نیز جزیی از اعداد جدا شده باشد. )

 تمرین ۲ : تحقیق کنید ، در صورتی که هنگام تغییر شکل یک آرایه یک بعدی از پارامتر -۱ استفاده میکنیم و پایتون قصد داشته باشد به صورت اتوماتیک این پارامتر را تنظیم کند ولی تعداد اعضای آن آرایه طوری باشد که قابل تنظیم کردن نباشد ، چه اتفاقی می افتد ؟

 تمرین ۳ : برنامه ای بنویسید که تعداد اعضای یک آرایه تک بعدی که nan هستند را در خروجی به ما نمایش دهد. مثلا اگر آرایه یک بعدی ما به صورت p = np.array([5,10, np.nan, 3, 2, 5, 6, np.nan])  باشد ، خروجی آن باید ۲ که تعداد nan ها است ، باشد.

نکته :  پس از حل سوالات ، لطفا  کد های خود را در قسمت کامنت ها قرار دهید تا در صورتی که دوستان دیگر دچار مشکل شدند ، از کدهای شما کمک بگیرند. 

مثل همیشه میتوانید ما را در تلگرام و یا اینستاگرام دنبال کنید:

 

شاید دوست داشته باشید مطالب زیر را نیز بخوانید:

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اضافه کردن تصویر ( فقط فرمت jpg)