الکتریسیته چیست؟

الكتريسيته چيست؟(اصول و مباني جريان الكتريكي)

الکتریسته

در اطراف همه ما الكتريسيته وجود دارد. موبايل، كا مپيوتر، لامپ و خيلي از وسايل ديگر امروزه با برق كار مي كنند. رعد وبرق در آسمان و سينوس ها در بدن ما همگي داراي الكتريسيته هستند. ولي واقعا الكتريسيته چيست؟ جواب اين سوال واقعا بدون پاسخ است و هر چه عميق تر به دنبال آن مي رويد فقط به برهم كنش هاي محيطي آن پي مي بريد.

الکتریسیته

 

اتم

به منظور شناخت الکتریسیته بهتر است ابتدا با مفهوم اتم آشنا شویم. اتم ها به شکل های مختلف شیمیایی همانند هیدروژن، کربن، اکسیژن و مس و…وجود دارد. اتم هاي زيادي با هم تركيب مي شوند تا مولكول به وجود آيد و سپس با اين مولكول ها ماده بوچود مي آيد كه ما مي توانيم به صورت فيزيكي آن را مشاهده و لمس كنيم. يك پني ازمس حدود 3.2×1022 اتم دارد. اتم ها از سه بخش اصلي تشكيل مي شوند:

1-الكترون

2-پروتون

3-نوترون

الکترون

هر اتمي حداقل يك پروتون در هسته خود دارد. تعداد پروتون هاي هسته مشخص كننده عنصر شيميايي مورد نظر است مثلا عنصر با يك پروتون هيدروژن نام دارد و عنصر با 29 پروتون مس نام دارد و عنصري با 94 پروتون پلوتونيوم نام دارد. تعداد پروتون هاي هر عنصر عدد اتمي آن عنصر ناميده مي شود.

عدد اتمی مس

الكتريسيته از شارش بارهاي الكتريكي به وجود مي آيد. بار از خواص يك ماده است همانند حجم و چگالي و جرم. بار را مي توان اندازه گرفت و براي هر ماده بيان نمود كه چه ميزان بار دارد. بارها در دو نوع مثبت(+) و منفي(-) وجود دارند. شكل زير ساختمان اتمي عنصر ليتيم را نشان مي دهد.

حرکت الکترونها

نیروی الکترواستاتیکی

نيروي الكترواستاتيكي بين دو بار ابكتريكي را قانون كولمب مي نامند. اين قانون بيان مي كند كه دو بارالكتريكي با علامت يكسان همديگر را دفع مي كنند و دوبار الكتريكي با علامت متفاوت همديگر را جذب مي كنند.

پروتون

مقدار نيرويي كه دو بار الكتريكي بر هم وارد مي كنند به فاصله بين دو بار بستگي دارد. الكترونها الكترونهاي كناري را هل مي دهند و پروتونها آنها جذب مي كنند. شكل زير مدل اتمي مس را نشان مي دهد. آن الكتروني كه در لايه اخر است وظيفه شارش بار الكتريكي را به عهده دارد و با برهم كنش با الكترونهاي مجاور در يك سيم مسي باعث شارش جريان الكتريكي مي شود.

اکترونهای لایه والانس

الكترونهاي آزاد بين اتم ها شناور هستند و با دفع و جذب باعث شارش جريان الكتريكي مي شوند.

الکترون های ازاد- درس الکتریسیته

الکتریسته ساکن یا جریان الکتریکی

دو نوع الكتريسيته  وجود دارد:

1-الكتريسيته ساكن

2-جريان الكتريكي

الكتريسيته ساكن هنگامي به وجود مي آيد كه يك گروه از الكترونها و يك گروه از پروتونها به وسيله يك عايق ازهم جدا شده اند و به محض اينكه اين عايق برداشته شود يك شارش بزرگ جريان رخ خواهد داد و جريان الكتريكي به وجود مي آيد. به شكل زير دقت كنيد.

الکتریسیته ساکن

الكتريسيته ساكن بسيار خطرناك است و در صورتي كه به صورت صحيح تخليه نشود يك فاجعه رخ خواهد داد.

تخلیه الکتریسیته ساکن

براي راه اندازي يك جريان الكتريكي در يك مدار نياز به يك منبع تغذيه داريد. براي تغذيه مدار مي توانيد از يك باتري استفاده كنيد. باتري ها بار الكتريكي را در خود ذخيره مي كنند.بار الکتریکی در باتری

باتري ها بار الكتريكي را در مدار به حركت در مي آورند. در هنگام اتصال باتري به مدار الكترونها از قطب منفي حركت مي كنند و به قطب مثبت وارد مي شوند.

حرکت الکترونها

با استفاده از حركت اين بارها مي تواند يك لامپ را روشن كرد و يا ديگر تجهيزات الكتريكي را راه اندازي كرد.

جریان الکتریکی- درس الکتریسته

برای دریافت آخرین مطالب سایت  و همچنین مطالب منحصر به فرد دیگر که در سایت منتشر نمی شوند میتوانید در کانال تلگرام ما عضو شوید و یا در اینستاگرام ما را فالوو کنید:

 

 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optionally add an image (JPEG only)