سیم سیلیکونی کوادروتور

انتخاب سیم مناسب برای اتصالات کوادروتور به همراه اطلاعات فنی

مقدمه

شاید در نگاه اول فکر کنید که انتخاب سیم از اهمیت چندانی برخوردار نیست ولی کسانی که از ابتدا با طراحی و ساخت یک کوادکوپتر سروکار داشتن قطعا نیاز به اطلاعات فنی سیم ها داشتن. در حالت عادی شاید اصلا نیازی به سیم اضافی در اتصالات خود نداشته باشید ولی هنگامی که نیاز به اتصال بین قطعات در فواصل دورتر دارید لازم است که از سیم ها جهت این اتصالات استفاده کنید که باید اطلاعات لازم در این زمینه را داشته باشید.

انتخاب قطر یک سیم برای اتصالات باتریتون یا اسپیدکنترل و موتورها بسیار مهم می باشد زیرا هر قطر مشخصی میزان خاصی از جریان را از خود عبور می دهد. چیزی که مشخص است این است که هر چه قطر سیم بزرگتر باشد جریان بیشتری را هم از خود عبور می دهد. در بین سیم هایی که وجود دارد سیم های رشته ای سیلیکونی بهترین انتخاب برای ربات های پرنده می باشد.  

سيم AWG

سیم سیلیکونی

سیم های سیلیکونی که در بالا ذکر کردیم را با استاندارد AWG می سنجند. AWG مخفف American Wire Gauge می باشد که یک استانداردی بر اساس قطر سیم ها می باشد. هر چه عدد گیج بالاتر می رود قطر سیم کاهش می یابد. البته اینکه می گوییم سیم سیلیکونی فقط به خاطر روکش سیلیکونی سیم است وگرنه هسته آن از مس تشکیل شده است. دقت کنید که در این مقاله بحث ما و داده هایی که ارایه می کنیم فقط در مورد سیم های مسی با روکش سیلیکونی است.

انتخاب سیم AWG

خب حالا این قطر هایی که گفته شد هر کدومشون چقدر جریان رو تحمل می کنن. قطرهایی که ما معمولا با اون سروکار داریم به صورت زیر است که آمپرهاش رو ذکر کردیم:

AWG Area Diameter Current
20 0.518mm² 0.812mm up to 12A
18 0.82mm² 1.02mm up to 20A
16 1.31mm² 1.29mm up to 30A
14 2.08mm² 1.63mm up to 45A
12 3.31mm² 2.05mm up to 70A
10 5.26mm² 2.59mm up to 120A
8 8.37mm² 3.26mm up to 180A

دقت کنید هنگامی که می خواهید جریان یک موتور را بخوانید حتما ماکزیمم جریانی که در حداکثر تراتل دارد را انتخاب کنید(این حداکثرمقدار در جدول تراست موتور وجود دارد) و متناسب با آن سیم AWG را از جدول بالا انتخاب کنید.
همانطور که در جدول بالا مشاهده می کنید در صورتی که یک سیم 14AWG استفاده می کنید حداکثر جریانی که میتونه تحمل کنه 45 آمپر است. به همین ترتیب برای بقیه اندازه های AWG هم در ستون آخری با رنگ قرمز برایتان مشخص کرده ایم.

نکته: شرکت مختلف مقادیر مختلفی را بر اساس اتلاف حرارتی و…ارایه می کنند و مقادیری که ما در جدول بالا آورده ایم برای انتخاب سیم مناسب در مولتی روتورهاست. همچنین ولتاژ تاثیری در انتخاب نوع سیم ما ندارد و با هر نوع باتری لیتیم پلیمری می توانید استفاده کنید. البته این بدین معنی نیست که کلا ولتاژ تاثیری ندارد فقط اینکه برای کار ما چون محدوده ولتاژ پایینی داریم نیازی نمی باشد.

البته برای انتخاب اندازه سیم های AWG از یک روش دیگر هم می توانید اینکار را انجام دهید و آن هم این است که به اندازه سیم باتری و سیم های متصل به اسپیدکنترل نگاه کنید و متناسب با آن سیم مورد نظرتان را امتداد دهید. روی تمامی سیم های متصل به باتری ها و اسپیدکنترل ها اندازه AWG آن را نوشته است. به باتری زیر دقت کنید که عدد آن را برایتان نشان داده ایم. همانطور که مشاهده می کنید روی سیم باتری عدد 12AWG نوشته شده است پس برای اتصالات همراه باتری اگر نیاز به سیم داشتیم از سیم با این اندازه استفاده می کنیم و نیازی به نگاه کردن به آمپر وجدول و… نداریم!!!

انتخاب سیم AWG سیلیکونی

و در صورتی که مشخص نبود می توانید از جدولی که برایتان تهیه کرده ایم استفاده کنید. برای اندازه های غیرمعمول دیگر می توانید از جدول زیر استفاده کنید. دقت کنید که این جدول تفاوت های مقداری کمی با جدول بالا دارد ونشان می دهد که جدول بالا حاشیه اطمینان بیشتری در نظر گرفته است.

حدول سیم های AWG

كيفيت سيم

در مورد کیفیت سیم باید این نکته را عرض کنیم که هنگام انتخاب سیم ها به سراغ فروشگاههای معتبر بروید زیرا ممکن است هسته سیم از جنس مس نباشد واز کیفیت لازم برخوردار نباشد. سازندگان متعددی در راستای اهداف مختلف هسته سیم ها را از جنس برنج و یا آلومینیوم می سازند تا قیمت پایین تری داشته باشند و آن کیفیتی که مد نظر ماست را ندارند. باز هم تاکید می کنم که داده هایی که در بالا ارایه دادیم مربوط به سیم های با هسته مس و روکش سیلیکونی می باشد. هنگامی هم که از فروشگاه خرید میکنید حتما دو رنگ قرمز برای قطب مثبت و مشکی برای قطب منفی را در سبد خرید قرار دهید. زیرا انتخاب فقط یک رنگ برای هر دو قطب مشکل ساز می شود.

قطب مثبت و منفی در سیم

كانكتورهاي متصل شونده به سيم

اطلاعاتی که در مورد حداکثر جریان سیم ها در بالا بیان کردیم مربوط به خود سیم ها در زمانی است که کانکتور به آن متصل نیست و با توجه به اینکه در کانکتورها نیز اتلافاتی وجود دارد باید در انتخاب نوع کانکتور خود نیز دقت لازم را به عمل آورید. یکی از توصیه هایی که اینجانب به بقیه دوستان می کنم این است که تا حد امکان از متصل نمودن سیم ها با کانکتور خودداری کنید و از لحیم مستقیم استفاده کنید. و البته این در صورتی است که از طراحی پرنده خود مطمعن هستید و نیازی به از بین بردن لحیم ها ندارید زیرا کارتان را مشکل می کند. پس قبل از هر چیز از کیفیت اجناسی که می خرید مطمعن شوید. در مورد انواع کانکتورهای مورد استفاده در مولتی روتورها و اتلافات آنها یک مقاله جداگانه بارگذاری می شود.

مثل همیشه میتونید ما رو در تلگرام و یا اینستاگرام دنبال کنید:

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optionally add an image (JPEG only)