دوره کوادکوپتر-جلسه 0-مقدمه و معرفی دوره كوادكوپتر و نكات كلي دوره

مقدمه

 در این بخش میخوایم دوره و نحوه استفاده از اون رو به طور خلاصه معرفی کنیم. تا حد امكان سعي شده است از بيان جزييات خودداري شود و به نكات كلي راجع به اين دوره و كوادكوپتر پرداخته شود.

اهداف دوره كوادكوپتر چیست؟

 هدف ما ايجاد يك دوره كامل و تمام و كمال مي باشد كه تمامي مطالب مربوط به كوادكوپتر را شامل مي شود. در اين دوره سعي مي شود كه نظرات دوستان گنجانده شود و جلساتي كه مد نظر قرار دارند و يا از قلم افتاده است تكميل شود. لازم به ذكر است كه تمامي جلسات برگزار شده به نسبت پيشرفت هاي كوادكوپترها آپديت مي شود و مطالب جديد اضافه مي شوند. در جلسات انتهايي هم قصد داريم فلايت كنترل هاي دست ساز به همراه كدنويسي هاي مربوط را به طور كامل شرح دهيم.

كوادكوپتر چیست؟

کوادکوپتر از معروفترین ربات های پرنده است که با استفاده از 4 موتور از راه دور كنترل مي شود. از مهمترين دلايل محبوبيت كوادكوپترها ساخت آسان آنها و قابليت هاي پروازي اين ربات پرنده است.

 عكس برداري توسط كوادكوپتر

 

پهپاد چيست؟

پهپاد مخفف پرنده هدايت پذير از راه دور مي باشد كه به تمامي پرنده هاي بدون سرنشين اطلاق مي شود پس با اين تعريف كوادكوپتر زير مجموعه پهپاد مي باشد. به طور مثال هواپيماها و هلي كوپترها و تمامي پرنده هاي هدايت پذير از راه دور زير مجموعه پهپاد قرار مي گيرند. پهپاد ها روز به روز به تجهيزات جانبي پيشرفته مجهز مي شوند و از قدرت بالايي در تمامي زمينه ها برخوردارند. يكي از عمده ترين مشكلاتي كه در حال حاضر وجود دارد ميزان باتري مربوط به پهپادها مي باشد كه شركت هاي گوناگوني روي اين موضوع كار مي كنند و يكي از ايده هاي اصلي و مطرح شده در اين زمينه قابليت شارژ اين پهپادها از راه دور مي باشد كه توسط يك شركت انگليسي در جريان است.

 

پايداري كوادكوپتر

اصولا از لحاظ آيروديناميكي مولتي كوپترها ناپايدار هستند و در صورتي كه داراي يك فلايت كنترل روي آنها نصب شود به پايداري مي رسند و با سنسورهايي كه روي آنها نصب است پايداري لازم تامين مي گردد.

تفاوت مولتي كوپتر با Drone يا UAV چیست؟

در نوع ديگر دسته بندي كوادكوپتر را در زيرمجموعه مولتي كوپتر ها قرار مي دهند. در حقيقت مولتي كوپتر داراي زير مجموعه هاي تري كوپتر، كوادكوپتر، پنتا كوپتر، سينگل كوپتر، دوال كوپترو… مي باشد. يك مولتي روتور زماني يك Drone يا UAV محسوب مي شود كه قابليت پرواز خودكار را داشته باشد و به طور معمول اين اتفاق زماني مي افتد كه مولتي روتور مجهز به شتاب سنج و جايروسكوپ و قطب نما باشد و داده هاي خودش را با GPS و فشار سنج تركيب كند و يك پرواز خودكار را انجام دهد. لغت معادل پهپاد در انگليسي Drone است كه در بيشتر وب سايت هاي انگليسي از آن استفاده مي شود.

كاربرد كوادكوپتر چیست؟

از جمله كاربردهاي كوادكوپتر مي توان به موارد زير اشاره كرد:

1- قابليت ثبت تصاوير و فيلمبرداري: در حال حاضر تقريبا تمامي مراسم هايي كه برگزار مي شود با استفاده از كوادكوپتر به فيلمبرداري مي پردازند.

تصويربردار با كوادكوپتر

2- كوادكوپترهاي نظامي: يكي ديگر از كاربردهاي كوادكوپترها استفاده از آنها در كسب اطلاعات در زمان جنگ مي باشد و يا اينكه كوادكوپتر مسلح به سلاح هاي نظامي باشد.

كوادكوپتر

3- كوادكوپترهاي پستچي: امروزه شركت هاي زيادي از جمله شركت آمازون از كوادكوپترها براي حمل محموله هاي پستي استفاده مي كند كه روشي بسيار سريع براي انتقال محموله هاي پستي مي باشد.

quadcopter

4- بازديد از قطعات داخلي هواپيماها و سفينه هاي فضايي

كاربرد كوادكوپترها در هواپيماها

5- استفاده از كوادكوپترها در رساندن كمك براي افراد در سواحل

هميشه نجات دادن جان يك نفر يكي از مهمترين ماموريت هاي بشريت بوده است. در اقداماتي كه جديدا به وسيله كوادكوپترها انجام مي شود در صورتي كه فردي در حال شنا باشد و مشكلي برايش پيش بيايد با استفاده از كوادكوپترها جليقه نجات و ديگر وسايل لازم را به فرد مي رسانند تا غريق نجات خود را به فرد مورد نظر برساند و در كمك رساني تسريع گردد كه يك امر بسيار مهم است.

كاربرد كوادكوپتر در سواحل

6- استفاده از كوادكوپترها در تحقيقات مربوط به آتشفشان ها

تحقيقات در مورد آتشفشان ها همواره به دليل حرارت بيش از حد و انتشار گازهاي سمي به سختي پيش رفته است. امروزه با استفاده از كوادكوپترها و نمونه برداري هاي مختلف آنها از دهانه هاي اتشفشان هاي مختلف بسيار از موارد قابل پيش بيني شده است. قاعدتا به دليل حرارت بالاي آتشفشان از كوادروتورهاي با بدنه متفاوت استفاده مي شود تا قابليت حركت در دماهاي بالا را داشته باشد.

كاربرد كوادكوپتر در دهانه آتشفشان

7- استفاده از كوادكوپترها در اكتشافات نفتي و معادن

با استفاده از كوادكوپترهاي مي توان اكتشافات مربوط به نفت و گاز و معادن در مكان هايي كه دسترسي به آن وجود ندارد را به راحتي انجام داد.

كاربرد كوادكوپترها در اكتشافات نفت و گاز و معادن

مثل همیشه میتونید ما رو در تلگرام و یا اینستاگرام دنبال کنید:

اگه هم که خیلی عاشق ما هستید که ما رو به دوستاتون هم معرفی کنید. ممنون از همکاریتون 😉

 

شاید دوست داشته باشید مطالب زیر را هم بخوانید :

2 نظر

 • محمد هستم

  شما بی نظیرید

  • حامد قاسمی

   ممنون از لطف شما دوست عزیز

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Optionally add an image (JPEG only)