راديوكنترل

آموزش کار با راديو كنترل (مفاهیم، اصطلاحات و نکات کلی){جلسه هفدهم}

مقدمه

قبل از شروع به خواندن اين جلسه لطفا جلسه قبل را كه مربوط به آشنايی با كانال در ربات هاي پرنده مي باشد مطالعه کنید:

آشنایی با کانال در ربات های پرنده

ابتدا یک شماتیک پروازی مربوط به کوادكوپتر را نگاه کنید:

رادیوکنترل

هر راديو كنترل از دو بخش تشکیل می شود:

1- فرستنده

2- گیرنده

اجزاي يك راديو كنترل كوادكوپتر

فرستنده

1-فرستنده: فرستنده همان بخشي است كه ما در دست مي گيريم و با استفاده از آن كوادكوپتر را کنترل می کنیم.  در شکل زیر یک فرستنده راديو كنترل را مشاهده می کنید.

فرستنده راديوكنترل

2- گيرنده راديوكنترل

گيرنده راديو كنترل بر روي كوادكوپتر نصب مي شود و همراه با پرنده در آسمان است. اين گيرنده به كمك فرستنده وظيفه هدايت پرنده را به عهده دارند. گيرنده هاي راديو كنترل معمولا داراي يك يا دو آنتن هستند. شكل زير نمونه اي از يك گيرنده را نشان مي دهد كه داراي دو آنتن مي باشد.

گيرنده راديو كنترل

فرکانس های کاری رادیوکنترل ها:

در راديو كنترل ها از فركانس هاي متعددي استفاده مي شود كه با گذشت زمان تغيير كرده اند. يكي از اين فركانس ها 72MHZ است. این فرکانس قدیمی است و برد زیادی دارد ولی احتمال تداخل با بقیه وجود دارد حتی اگر برندهای متفاوت فرستنده داشته باشید. از ديگر فرکانس هايي كه زياد مورد استفاده است 2.4Ghz است. این فرکانس يك فركانس جدید هست و در حال حاضر معمول ترین نوع فرکانسی است که استفاده میشود. آنتن کوتاهتری نیاز دارد و اینکه برد کمتری نسبت به 72مگاهرتز دارد. احتمال تداخل هم برای برندهای مختلف وجود ندارد. فرکانس های دیگری همانند 1.3Ghz یا 900MHz یا 433MHz و… هم وجود دارد که معمولا برای رادیوهای با برد بالا استفاده می شوند.

كانال هاي موجود در راديوكنترل

کانال های موجود بر روی یک فرستنده به صورت زیر است:

فرستنده راديوكنترل

در شکل بالا مشاهده می کنید که محدوده هر کانال به چه صورت است. چهار كانالي كه در شكل بالا نشان داده شده است چهار كانال ضروري مي باشد. در زیر به بررسی این چهارکانال می پردازیم.

1-کانال 1 (ايلِران):

اگر بخواهیم ربات را به سمت چپ حرکت دهیم جوی استیک سمت راست را به سمت چپ یعنی جایی که نوشته شده Roll Left حرکت می دهیم. و برای اینکه ربات به سمت راست حرکت کند اهرم سمت راست را به  سمت راست در جایی که نوشته شده Roll Right حرکت می دهیم. به این دو حرکت با هم یک کانال اختصاص می دهیم.

2-کانال 2 (الِویتر):

اگر بخواهیم ربات را به سمت جلو حرکت دهیم جوی استیک سمت راست را به سمت بالا درجایی که نوشته شده Pitch Up حرکت می دهیم و برای اینکه ربات به سمت عقب حرکت کند اهرم سمت راست را به  سمت پایین در جایی که نوشته شده Pitch Down حرکت می دهیم. به این دو حرکت با هم یک کانال اختصاص می دهیم.

3- کانال 3 (تِراتِل):

وقتی دور موتورها را با کانال تراتل زیاد و کم می کنیم یک کانال است(از بالا تا پایین یک کانال است). دقت کنید تنها اهرمی که فنری نیست همین اهرم مربوط به گاز است یعنی هرچه بیشتر گاز بدیم موتورها تندتر میچرخن و برای کاهش گاز باید اهرم رو با نیروی دست به سمت پایین بیاریم و اینجوری نیست که فنری باشه و خودش بیاد پایین. دلیلش هم اینه که ما دور موتورها رو در وضعیت های دلخواه خودمون می خواهیم.

4-کانال 4 (رادِر):

هنگامی که ربات با استفاده از کانال Yaw یا همان Rudder به دور خودش میچرخد هم می تواند ساعتگرد به دور خودش بچرخد و هم می تواند پاد ساعتگرد به دور خودش بچرخد. به این دو نوع چرخش که با Yaw Left و Yaw Right انجام می دهیم یک کانال اختصاص می دهیم.

در یک فرستنده رادیو کنترل ما می تونیم جو استیک رو در چهار حالت تنظیم کنیم یعنی جای کانال هامون رو به چهار صورت می تونیم بچینیم. البته حالت استاندارد همون چیدمان حالت 2 است که مدنظر ماست.سعی کنید همیشه از حالت 2 استفاده کنید که دستتون به میله های جوی استیک عادت کنه و چشم بسته کوادكوپتر را پرواز بدید!

مدهای رادیوکنترل

در حالت عادی که کاری به عوض کردن وضعیت جوی استیک ها نداریم ولی در صورتی که حرفه ای هستید و به سه تا حالت دیگه عادت دارید و یا اینکه چپ دست هستید می تونید با استفاده از صفحه نمايش راديو كنترل و يا از طريق نرم افزاري اينكار را انجام دهيد.

استفاده از صفحه نمايش فرستنده

اگر رادیو کنترلتون LCD داشت حالت مورد نظر روی LCD نمایش داده می شود و با کلیدهای تنظیمات که در کنار صفحه نمایش هستید می توانید مد موردنظر را انتخاب کنید. به شکل زیر دقت کنید.

انتخاب مدکاری رادیو کنترل

كاربرد كليدهاي بالاي فرستنده راديوكنترل

معمولا تعدادی کلید دوحالته و تعدادی هم کلید روتاری در بالای بعضی رادیو کنترلها وجود دارد که با استفاده از اینها می توان کانال های اضافی ایجاد کرد. دقت کنید که ایجاد کانال جدید با کلیدهای دوحالته محدودیت خاص خودش را دارد و فقط برای موقعیت هایی مناسب است که دو وضعیتی باشند زیرا این کلید سیگنال PWM را فقط در دو حالت 0 و 100 شناسایی می کنند ولی کلیدهای روتاری(rotary به معنای چرخشی می باشد) یا همان چرخشی دارای بینهایت وضعیت هستند و همانند کلید تراتل که از 0 شروع می شود و کم کم به سیگنال اضافه می شود عمل می کنند که بازهم کاربرد خودش را دارد و در کل نمی توان گفت که کدام بهتر است. هر کدام از این کلیدها معایب و مزایایی دارد. 

نکته: وجود تعداد کلیدهای اضافی دلیل بر این نیست که ما به همان تعداد می توانیم کانال جدید ایجاد کنیم زیرا هر رادیوکنترلی ظرفیت محدودی برای ایجاد کانال دارد مثلا در شکل زیر ما 8 عدد کلید دوحالته داریم و 2عدد کلید چرخشی داریم که طبق بحثمان باید بتوانیم 10 کانال جدید ایجاد کنیم و با 4 کانال روی جوی استیک ها در مجموع 14 کانال داشته باشیم ولی اینگونه نیست و بسته به نوع رادیوکنترل تعداد محدودی کانال می توان ایجاد کرد.

كليد دو حالته و سه حالته راديو كنترل

در بعضی از رادیوکنترل ها با توجه به اینکه ممکن است کلید دوحالته جوابگوی کار ما نباشد از کلیدهای سه حالته استفاده می کنند. یعنی اینکه کلید مورد نظر سه حالت ممکن را برای ما به وجود می آورد. فرض کنید PWM ما حداکثر 900 باشد بدین ترتیب وقتی کلید روی حالت 0 است مقدار PWM صفر است و وقتی روی حالت 1 است مقدار PWM عدد 450 است و وقتی روی حالت 2 است مقدار PWM عدد 900 است. یعنی دو حالت مربوط به حداقل و حدکثر PWM است و یک حالت هم مربوط به حد وسط می باشد. در شکل زیر این مطلب به صورت واضح با شکل نشان داده شده است.

کلید دوحالته و سه حالته در رادیو کنترل

در بعضی از راديو كنترل ها کنار این کلیدها را با حروف LO و HI مشخص می کنند که بیانگر همان دو حالت 0 و 1 می باشد. LO مخفف LOW می باشد و HI مخفف HIGH می باشد.

کلیدهای بالای فرستنده رادیو کنترل

شکل زیرهم نمونه از کاربرد این کلیدها برای تنظیمات مختلف را نشان می دهد.

کاربرد کلیدهای فرستنده رادیو کنترل

مقدمه

در تمامي فرستنده هاى راديوكنترل معمولا 4 كليد تريم قرار داده مي شود كه از آنها براى تريم كردن كوادكوپتر و يا هر نوع پرنده اي هنگام پرواز استفاده مي شود اين كليدها در كنار هر كانال وجود دارند و نحوه كم و زياد كردن آنها نيز دقيقا همانند همان جوى استيك مي باشد. در شكل زير محل قرار گيري آنها را نشان داده ايم.

تريم كردن كوادكوپتر

در هنگام کار با رادیوکنترل ها ممکن است به اصطلاحاتی برخورد کنید که در زیر تعدادی از آنها را آورده ایم:

1:HI/LO Rate Switch:

این کلید هم دو حالت داره. حالت اول برای پروازهای عادی هست(LO مخفف LOW است یعنی کم) که نیازی به مانور و حرکات نمایشی و نیست و مخصوص افراد مبتدی است. عملکردش به این صورته که نرخ تغییرکانال ها در این حالت 70% حالت اصلیشه.یعنی اینکه فقط از 70درصد یک کانال استفاده می کنه مثلا وقتی میخواهید ربات رو به سمت چپ بیارید تا یه محدوده خاصی کج میشه که بیاد سمت چپ نه حالت 100درصد. یجورایی با این کار تو PWM دستکاری می کنیم. مثل این میمونه که ماشین سواری شما تا سرعت 180کیلومتر بر ساعت سرعت داره اونوقت شما با سرعت 80کیلومتر بر ساعت که خیلی ایمن تر و بهتره رانندگی میکنید(کمربند یادتون نره!!!) ولی کسایی که مسابقات ماشین سواری شرکت میکنن با سرعت های نهایی همون ماشین رانندگی میکنن که به اصطلاح حرفه ای هستن و پیست مسابقشون هم فرق داره.

در حالت دوم از 100درصد ظرفیت یک کانال استفاده می کنیم(HI مخفف HIGH است یعنی زیاد) و ربات خیلی تندوتیزه! مخصوص افراد حرفه ایه.

2: Elevator Trim:

با استفاده از این کلید میتوانیم علاوه بر کنترل با جوی استیک فنری با استفاده از این کلید به صورت نقطه به نقطه ربات پرنده را کنترل کنیم.

3: Mode 2 

اگر روی یک رادیو کنترل یا در جایی دیگر این عبارت را دیدید منظور همان حالت 2 جوی استیک های می باشد که در بالا توضیح دادیم. بقیه حالت ها هم همان Mode است که ما با عبارت حالت ترجمه کرده ایم. یعنی Mode1 معادل حالت1 و Mode3 معادل حالت3 و Mode4 معادل حالت 4 است.

چگونه يك راديوكنترل را بايند كنيم؟

اصطلاح بايند كردن يا Bind به معني جفت كردن مي باشد و در راديو كنترل يعني اينكه يك گيرنده فقط با فرستنده خاص خودش در ارتباط است و در صورتي كه فرستنده ديگري در محل باشد كنترل آن از دست نمي رود و با فرستنده ديگر اتصالي برقرار نمي كند. كاربرد اين كليد در زمان مسابقات و مكان هايي كه راديو كنترل هاي زيادي وجود دارد بسيار حائز اهميت است. در حالت عادي نيازي به اين تنظيم نداريد. هنگامي كه يك راديو كنترل را مي خريد يك سيم حلقه بسته همراه آن وجود دارد كه مخصوص همين كار است. در زير نحوه كار با آن را شرح مي دهيم.

نحوه بايند كردن هم بدين صورت است كه ابتدا سوكت Bind Plug را مطابق شكل زير متصل مي كنيم.

 بايند كردن راديو كنترل در كوادكوپتر

پس از آن تغذيه گيرنده را متصل مي كنيم. براي تغذيه گيرنده هم مي توانيد بعد از اينكه به صورت كامل اتصالات را برقرار كرديد باتري را متصل كنيد. البته يكي از كانال ها هم متصل باشد تغذيه گيرنده تامين مي شود و نيازي به اتصال همه آنها نيست. بعد از اينكه تغذيه گيرنده را متصل نموديد يك چراغ قرمز به صورت چشمك زن روي گيرنده ظاهر مي شود.

سيم اتصال گيرنده راديو كنترل به فرستنده

  پس از اينكه تغذيه گيرنده را متصل كرديد و چراغ آن به صورت چشمك زن بود به سراغ فرستنده برويد و كليد بايند (Bind key) را فشار دهيد. بعد از فشردن اين كليد و همزمان با اينكه اين كليد را فشار مي دهيد فرستنده را روشن كنيد سپس به گيرنده نگاه كنيد و تا زماني كه چراغ چشمك زن روي گيرنده به حالت ثابت در نيامده است كليد بايند را پايين نگه داريد. پس از اينكه چراغ چشمك زن به حالت ثابت در آمد كار تمام است و از اين پس اين فرستنده فقط و فقط با گيرنده مورد نظر اتصال برقرار مي كند. دقت كنيد كه كليد مربوط به بايند كردن(Bind key) ممكن است در پشت و يا جلوي فرستنده و يا بخشي ديگر بسته به نوع سازنده قرار داده شود.

اتصالات راديوكنترل در كوادكوپتر

نكات خاص

سوال1: آیا می توانیم از یک گیرنده رادیوکنترل مثلا 7 کاناله به همراه یک فرستنده 6کاناله استفاده کنم؟

جواب مثبت است و قطعا می توانید از یک گیرنده 7 کاناله به همراه یک فرستنده 6 کاناله استفاده کنید و این فرستنده 6 کانال را از روی گیرنده انتخاب می کند. پس لزومی بر استفاده گیرنده و فرستنده با تعداد کانال یکسان نیست.

سوال2: اصطلاح اشغال باند در فرکانس ها به چه معناست؟

اینکه گفته می شود فرکانس یک رادیوکنترل 2.4گیگاهرتز است در حقیقت یک محدوده فرکانسی را شامل می شود. در رادیوهای قدیمی اگر دقت کنید یک کلیدچرخشی داشت که با چرخش آن و هنگام وارد شدن به محدوده یک فرکانس کاری صدا به تدریج شفاف تر می شد. که اصطلاحا به آن اشغال باند می گویند. مثلا فرکانس 2.4 گیگاهرتز این محدوده فرکانسی را اشغال کرده است.

 

سوال 3: اگر یک فرستنده بدون آنتن را روشن کنیم چه اتفاقی می افتد؟

چنانچه هنگام استفاده از یک فرستنده رادیوکنترل برای تعمیر یا هر کار دیگری آنتن آن را باز کنید و سپس روشن کنید فرستنده شما آسيب مى بيند و يا به طور كامل مى سوزد.

برای دریافت آخرین مطالب سایت  و همچنین مطالب منحصر به فرد دیگر که در سایت منتشر نمی شوند میتوانید در کانال تلگرام ما عضو شوید و یا در اینستاگرام ما را فالوو کنید:

 

200 نظر

 • شایان مرادی

  با سلام
  به نظر شما کدام رادیو کنترله بهتراست کدام برند وچند کاناله؟

  • قاسم قاسمی

   با سلام و احترام
   در مورد اینکه کدام برند بهتر است ابتدا از لینک زیر با بهترین برندهای رادیوکنترل در جهان آشنا شوید:
   برترین برندهای رادیوکنترل جهان
   ولی این دال بر این نیست که همه رادیوکنترلرهای آنها جزو بهترین باشد و می بایست یک مقایسه جز به جز صورت پذیرد. ما مقایسه رادیوکنترلرها را با بررسی قطعات داخلی آنها و کیفیت جز به جز آنها و نکات دیگر را در جلسات متعددی ذکر کرده ایم که بیشتر آنها مورد درخواست کاربران بوده است. به عنوان نمونه تعدادی از آنها را در لینک های زیر مشاهده می کنید:
   رادیوکنترل
   با آرزوی موفقیت برای شما

 • شایان مرادی

  سلام
  به نظر شما کدام رادیو کنترل بهتر است وکدام برند وچند کانال؟

 • محمد رضا

  سلام جناب
  من یه رادیوی at9s دارم
  زمانی ک تا انتها ایلران یا رادر را با جوی استیک جا به جا میکنم از سروو ها صدا میاد و نه به صورتیه ک زور بزنه و تا انتها بره و نه جوریی هست ک قطع بکنه و از سروو ها بازم صدا میاد
  در ضمن هردوی ایلران و رادر پرنده قابلیت چرخیدن تا انتها بدون مقاومت و سفتی را داره
  اگ بتونید راهنمایی کنید ممنون میشم

  • قاسم قاسمی

   سلام و احترام
   لطفا نوع و اطلاعات پرنده را ارسال کنید.

 • آرمین زارع

  باعرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان میخواستم ببینم چه فرقی بین کیفیت رادیو ی radiolink at9s و رادیویfrsky tranis qx7وجود داره به غیر از سوییچ های بیشتر رادیو لینک نسبت به اف ار اسکای ممنون

  • قاسم قاسمی

   سلام و احترام
   تفاوت هاى هر راديوكنترل با راديوكنترل ديگر زياد است و در قالب يك كامنت قابل پاسخ نيست ليكن در جهت تكميل جلسات برگزار شده راديوكنترل ها جلسات اين دو راديوكنترل نيز طى تا اواخر هفته بر روى‌ سايت قرار مى گيرد.
   موفق باشيد.

 • سیاوش حسنوندی

  باسلام
  بنده یه رادیوی AT9s دارم با فلای jiyi مشکلی در پرواز نداره ولی بردش بیشتر از 70 متر نیست، حتی یه بوستر 4.5 وات هم وصل کردم مشکل برطرف نشد، پرنده با مشخصات:
  کواد، فریم 400، موتور 2213emax، باطری شارژی 1800 میلی امپر سه سل به رادیو وصله، اورجینال خودش 8 تاقلمی بود، رو مد sbus, بازگشت به خانه فعال
  برد پرنده درحالت فول شارژ باطری رادیو فرقی با زمانی که شارژ کم میشه نداره، لطفا راهنماییم کنید، برد بالای 500 متر میخوام، ممنونم

  • قاسم قاسمی

   سلام و احترام
   برد اين راديو بدون بوستر خيلى‌ بيشتر از مقدارى است كه ذكر كرديد. محصولى كه خريديد مشكل داره و بهتره با فروشگاه تماس بگيريد. اگر فروشگاه مشكلتان را برطرف نكرد بيان نمائيد تا بررسى شود.
   موفق باشيد

 • نبیل کرم زاده

  سلام ببخشید
  من کواد کوپتر خریدم توی اولین پرواز اتصال دسته و کواد قطع شد و دیگه کانکت نشدن به هم
  میخواستم بدونم چجوری موج رو عوض کنم یا اگه مود 2 رو فعال کنم درست میشه؟؟
  مدل کواد هم syma x8hw هست

  • قاسم قاسمی

   سلام و احترام
   لطفا مراحل بايند كردن راديو كنترل با كوادكوپتر را شرح دهيد شايد به درستى بايند كردن صورت نمى پذيرد.

 • نیما تاری

  سلام خدا قوت
  من یه ریموت lh x6 دارم که کواد کوپترشو باد برد:| ،
  میخواستم بدونم از این ریموت برای کواد های x5 یا x8 سایما (فقط برای پرواز)میتونم استفاده کنم؟
  ممنون

  • قاسم قاسمی

   سلام و احترام.
   فرستنده و گیرنده فقط در صورتی که پروتکل های سازندگان آنها یکسان باشد همخوانی دارند و جوین میشوند در غیر اینصورت نمی توان آنها را به جای هم استفاده نمود. معمولا نمی توان رادیوکنترلرهای دو کوادروتور تجاری را به جای هم استفاده کرد مگر اینکه سازنده آنها یکسان باشد.
   موفق باشید.

 • mortaza

  با سلام.
  ظاهرا تلمتری رادیوکنترل من از کار افتاده!! قبلا RX رو هم نشون میداد اما الان نه! ممنون میشم از راهنماییتون

  • قاسم قاسمی

   با سلام
   لطفا گيرنده را با فرستنده بايند كنيد ببينيد مشكل برطرف مي شود.
   موفق باشيد

   • مرتضی فتوت

    سلام، نه متاسفانه حل نشد!

    • قاسم قاسمی

     با سلام. با توجه به بایند کردن مشکل برطرف شد.
     موفق باشید

    • alirezaFARHANPPPPO

     سلام یه سوال مهم دارم لطفاجواب بدین من یه کوادا مدلX8HWسایما دارم وبعد مدتی تنظیمات اهرم گاز واهرم چرخش عوض شده یعنی وقتی اهرم گاز رو به چپ حرکت میدم پرنده به اون جهت حرکت میکنه واهرم چرخش به جای این که به چپ و راست حرکت کنه تو همون جهت میچرخه چیکارررر بایییید بکنممم

     • قاسم قاسمی

      سلام و عرض ادب
      آیا تنظیمات فرستنده را دستکاری کردید؟

   • mortaza

    سلام؛ بله بایند کردم مشکل حل شد خوشبختانه . ممنون

 • سجاد گودرزی

  سلام. بین radiolink t8fb و fs i6 به نظرت کدوم رو بخرم؟ میخوام حداقل به 6 مد پروازی کنترل داشته باشم گیمبال هم ندارم (حداقل کانال چند تا باشه؟)
  یه سوال دیگه که دارم اینه که فرق ibus و sbus چیه؟ کدوم بهتره؟ اشکال نداره رسیور من ibus نداشته باشه؟

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب گودرزى
   تعداد شش كانال براى شما كفايت ميكند و با توجه به قيمت مناسب Fs-i6 پيشنهاد مى كنم اگر هزينه راديوكنترل برايتان مهم است از FS-i6 استفاده كنيد. لطفا نوع فلايت كنترلتان را بيان كنيد تا بررسى شود از كدام پروتكل ها حمايت مى كند؟

 • ابوالفضل

  سلام آقای قاسمی چگونه میتوانم سیم ها رادیو کنترل رو مشخص کنم مانند موتور و برق ورودی

  • قاسم قاسمی

   سلام و احترام
   لطفا هر قسمتى كه مد نظرتان است و مى خواهيد متصل كنيد را با عكس ارسال كنيد تا برايتان شرح داده شود.
   موفق باشيد

 • امیر مهدی

  سلام من یک روبات درست کردم دوازده عدد سروو موتور دارد میخواستم ببینم باید از رادیو کنترل چند کانال استفاده کنم و برای راه اندازی موتور ها علاوه بر رادیو وباتری به چیز دیگیر هم نیاز است??????

  • قاسم قاسمی

   سلام و احترام
   لطفا نوع ربات را مشخص فرماييد و عكس مربوط به آن را نيز ارسال نماييد تا توضيحات تكميلي خدمتتان ارايه گردد.
   با سپاس

 • آریان فراهانی

  جناب قاسمی یه سوالی دارم میدونم اینجا جاش نیس اما به راهنماییتون نیاز دارم
  اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید که نمایشگر ولتاژ باتری برای رادیوکنترل کواد بسازم.
  ماژول مثلا متشکل از ۵ ال ای دی باشه که هریک از ال ای دی ها ٢٠% از ولتاژ باتری شامل بشن وقتی باتری فول هست ۵ال ای دی هم روشن باشه زمانی که به ٨٠% رسید ۴ ال ای دی روشن باشه و… زمانی که به ٢٠ % رسید ال ای دی اخر که مثلا قرمز زنگه روشن باشه و به منزله باتری رو به اتمام باشه.یه عکسم ضمیمه میکنم براتون.

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب فراهانی
   در مورد سوالی که پرسیدید چند نکته را خدمتتان ذکر می کنم:
   1- تمامی رادیوکنترل های تجاری بر روی صفحه نمایش خود نمایشگر ولتاژ دارند و شما به راحتی می توانید از آن مطلع شوید و نیازی به ساخت مجدد و یا خرید مجدد ندارید.
   2- در صورتی که قصد دارید یک رادیوکنترل بسازید و برای آن از نمایشگر ولتاژ استفاده کنید اینکار را می توانید با نمایشگر های آماده موجود در بازار که بسیار هم ارزان می باشد استفاده کنید و یا اینکه با استفاده از یک LCD و یا روشی که خودتان در بالا ذکر کردید استفاده کنید و از تخلیه باتری مطلع شود. البته قبل از هر چیز باید نوع باتری خود را تعیین کنید تا نسبت به خرید یا ساخت نمایشگر اقدام کنید.
   موفق باشید

 • علی

  سلام علیکم
  اول تشکر میکنم بابت مطالب خوبتون .
  می خواستم بپرسم چطور میتونم دو گیرنده رو به یک فرستنده وصل کنم؟با یک کنترل همزمان به دو دستگاه فرمان بدم

  • قاسم قاسمی

   سلام و احترام
   برای استفاده از یک فرستنده به دو گیرنده به صورت همزمان می توانید دو گیرنده را به فرستنده بایند کنید و استفاده کنید ولی استفاده از یک فرستنده به صورت همزمان مشکلاتی برای پرنده ها همراه دارد زیرا تراست دو پرنده یکسان نیست و نمی توان آن ها را کنترل کرد و در یک جهت مشخص هدایت نمود. حتی اگر قطعات دو پرنده را از یک شرکت یکسان نیز تهیه کنید باز هم اختلافاتی در این زمینه وجود دارد که خیلی باید به آن دقت کنید.
   موفق باشید.

 • آریان فراهانی

  جناب قاسمی دوتا سوالم بپرسم و رفع زحمت کنم
  ١_ نصب بوستر گره از مشکل باز میکنه؟ منظور برد رادیو کنترل رو تا حد مطلوب افزایش میده؟ اگر آره که اقدام کنم.
  ٢_ گفتین بخاطر اینکه توان خروجی رادیو کنترل کمه برای همون برد رادیو هم کمه.من تو یکی از سایت های الکترونیک خونده بودم که با افزایش ولتاژ توان خروجی هم افزایش پیدا میکنه رادیو کنترل کواد هم با ۴باتری قلمی همان معادل ۶ ولت کار میکنه اگر من یکو نیم ولت دیگه هم اضافه کنم ایا برد افزایش پیدا میکنه؟و همم اینکه فرستنده احیانا نمیسوزه که بخاطر افزایش ولتاژ؟

  • قاسم قاسمی

   سلام مجدد
   در صورتی که قصد دارید بوستر نصب کنید نیاز است که به نکات دیگر از جمله نویز و افزایش باتری نیز دقت کنید همچنین اینکه شما نمی توانید ولتاژ رادیوکنترلتان را به این روش افزایش دهید و با اینکار فرستنده می سوزد. پس به هیچ عنوان تغذیه رادیوکنترل را دستکاری نکنید.
   موفق باشید

 • آریان فراهانی

  سلام آقای قاسمی ممنون از پاسختون. پس در واقع نصب آنتن به تنهایی برد چشمگیری ارائه نمیده.
  گفتین قسمت روکش آنتن رو به زمین متصل کنم؟منظور از زمین یعنی کجا؟ قسمت مرکزی رو به برد رادیو لحیم کردم حالا مونده اون قسمت روکش سیم که متوجه نشدم منظور از زمین کجاست

  • قاسم قاسمی

   سلام و احترام
   منظور از زمین یعنی اینکه به قطب منفی متصل کنید.

 • آرش

  سلام و خسته نباشد – من یه رادیو کنترل 9 کاناله دارم با ریسور که روی کواد استفاده میکنم حال میخوام یه رسیور با همان مارک رادیو ولی 6 کاناله و مدل متفاوت بخرم و روی گلایدر بزارم آیا این رایدو به ریسور 6 کاناله با همان مارک وصل میشود؟؟؟؟

  • قاسم قاسمی

   سلام دوست عزيز
   لطفا نام راديو و نام گيرنده را ذكر كنيد تا پاسخ داده شود.
   موفق باشيد

 • آریان فراهانی

  عکس زیر همون سیمه مربوط به کانکتور هست.همونطوری که توضیح دادم و درشکلم میبینید از دو رشته تشکیل شده.یکی هسته مرکزی و یکی هم بیرونی.حالا الان باید کدومو به برد لحیم کنیم؟ من تو اپارات دیدم وقتی انتن برای رادیو کنترل نصب میکرد هردوی این رشته سیمو جداگانه به برد لحیم کرد

  • قاسم قاسمی

   سلام مجدد.
   قسمت روكش سيم را به زمين متصل كنيد.
   موفق باشيد

 • آریان فراهانی

  با عرض سلام.
  من کوادکوپتر سایما مدل x5hw دارم.مشکلم ناراضی بودن از برد رادیو کنترل هستش.بردش فوقش به ۶٠ متر میرسه. رادیو کنترل رو باز کردم دیدم برا آنتنش یه سیم تقریبا ٣ ۴ سانتی با روکش شفاف هستش. یه کانکتور نر داشتم اونو جای اون سیم لحیم کردم و یدونه انتن مودم ۵dbi خریدم و بستم بهش که کمی افزایش برد داد(کواد رو تا حدود ٨٠ متری پرواز دادم)اما بازم ناراضی ام . اصولا فرکانس ٢.۴ گیگاهرتز باید بیشتر از اینا برد داشته باشه. شما راهی برای افزایش برد به جز نصب بوستر(بوستر همون تقویت کننده فرکانس ٢.۴گیگاهرتز) سراغ دارید؟ ممنون میشم کمکی کنید

  سوال دوم. به هنگام لحیم کردن سیم کانکتور به جای اون سیم ٣ سانتی مربوط به آنتن مردد شدم شما اگه سیم کانکتور رو دقیق نگا کنید میبینید که یدونه سیمه تکی هستش اما داخل همون سیم تکی دروقع دو رشته سیم هستش که یکی وسطش هست و با یه روکش شفاف و اونیکی به دور اون سیم کلاف پیچ شده! ما کدومشو باید لحیم کنیم به رادیو کنترل؟؟

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب فراهانى
   در مورد سوالاتى كه مطرح نموديد نكات زير را خدمتتان عرض مى كنم.
   1- ابتدا اينكه شما براى افزايش برد يك راديوكنترل علاوه بر اينكه مى توانيد از بوستر استفاده كنيد ميتوانيد از سيستم هاى UHF كه برد زيادى دارند نيز استفاده كنيد.
   2- اينكه بيان مى كنيد با افزايش دسيبل آنتن برد زيادى نداشتيد به خاطر توان خروجى راديوكنترلتان مى باشد. در صورتى كه آنتن قبلى شما كه بر روى فرستنده نصب بود 2 دسيبل باشد و آنتن جديد 5 دسيبل باشد حداكثر بردى كه شما مى توانيد داشته باشيد حدودا 84متر است زيرا شما قبلا فقط 60 متر پرواز داشته ايد و برد كمى است. البته به اين نكته نيز دقت كنيد كه پهناى سيگنال كاهش مى يابد و دامنه اى كه تحت پوشش آنتن قرار مى گيرد نيز بالطبع كاهش مى يابد و در عوض آن برد آنتن افزايش مى يابد. آنتن هاى مارپيچى با تمركز بر اين نكته ساخته مى شوند. بنابراين صرف تعويض آنتن به تنهايى نمى تواند كارساز باشد.
   3- در مورد لحيم كردن سيم آنتن اينكه حتى الامكان سعى كنيد از كانكتورهاى مناسب جهت اينكار استفاده كنيد تا نيازى به لحيم كارى نباشد و در صورتى كه قصد داشتيد آنتن را مستقيما روى برد لحيم كنيد مى بايست قسمت روكش آنتن را به زمين متصل كنيد كه در كامنت هاى قبلى هم پاسخ داده شده است.
   با آرزوى موفقيت

 • علی قاسمی

  سلام
  من یه رادیو کنترل خریدم مدل RADIOLINK t8fb
  متوجه شدم که رادیو کنترل رو باید به کامپیوتر وصل کنم ویه سری تنظیمات روش انجام بدم.تنظیمات رو تا مرحله ای پیش میرم اما تا انتها چیش نمیره و رادیو رو که روشن میکنم دائما بوق میزنه .
  نمیدونم چکار کنم لطفا راهنمییم کنید.

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب قاسمی
   لطفا جوی استیک تراتل را در پایین ترین مقدار خود قرار دهید و در صورتی که باز هم صدای بوق شنیدید کلیدهای بالای رادیوکنترل را یکی یکی تغییر وضعیت دهید تا مشکل بوق زدن برطرف شود. در مورد تنظیمات هم توضیحات واضح تری ارایه دهید. چه مشکلی دارد که نیاز به تنظیمات پیداکردید؟

 • خرید کوادکوپتر

  سلام
  فرق موتورهای براش و براشلس چیه ؟

 • پیمان طلوعی

  سلام وعرض ارادت ازتوضیحات کامل شماسپاسگزارم.درخصوص خارج شدن ازهدلس مدکه چندی پیش مطرح نموده بودم عیب ازرهاشدن لحیم یکی ازپایه های سوییچ on/offریمون بودکه حل شد.

  • قاسم قاسمی

   سلام و عرض ادب
   از ابراز لطف حضرتعالی سپاسگذارم.
   با آرزوی موفقیت

 • پیمان طلوعی

  سلام وعرض ارادت بخش قواعدکامنت گذاری مطالعه گردیدواطاعت امرمیشود.

 • پیمان طلوعی

  سلام درمدل x8swسایماودمشکل دارم لطفاراهنمایی فرمایید.۱-درزمانی که کوادکوپتردراسمان است وقتی دورخودش میخواهیم بچرخونیم سربع افت ارتفاع شدیدپیدامیکند۲-درحین پروازوقتی دسته چیپ جهت اوج گرفتن رامیزنیم یابالا نمیرودویا خیلی بازور بالا میرود
  علت چیست؟اشکال مربوط به کدام قطعه میشود؟

 • پیمان طلوعی

  سلام باعرض پوزش درصورت امکان لطف بفرماییددرخصوص پاسخ چندسوال قبلی که درپیامهای قبلی ارسال شده رابدهید.تشکر

  • قاسم قاسمی

   سلام و احترام
   به دلیل حجم زیاد کامنت های ورودی به سایت این کامنت ها به ترتیب پاسخ داده می شود و اولویت با دوستانی است که زودتر کامنت خود را ارسال نموده اند. خواهشمند است قواعد مربوط به کامنت گذاری در وب سایت را مطالعه بفرمایید.
   قواعد کامنت گذاری در سایت
   با سپاس

 • پیمان طلوعی

  سلام درموردx8sw من مشکلی دارم لطفا راهنمایی فرماییدمدتیست۱- درحین پروازوقتی میخواهیم بالاتررویم دسته چپ ریموت را که میزنیم یابالاترنمیرودویا اگربرود به زور وآرام اوج میگیرد
  ۲-وقتی دورخودش میچرخونیم سریع افت ارتفاع پیدامیکندبحدی که اگردسته ریموت رهانشودزمین میخورد

  • قاسم قاسمی

   سلام و احترام
   لطفا کوادکوپتر را ریست کنید ببینید مشکل برطرف می شود یا خیر؟

 • پیمان طلوعی

  سلام باتشکرازمطالب مفیدسایت ودرخواست پاسخ به سوالات پیام قبلی،تصویربردریموت کنترل وسیم آنت راارسال میکنم.میشه راهنمایی کنیداین نوع سیم در چه کاردیگری کاربردداردکه من پیداکنم؟این سیم انتن کوتاه است ونمیشه آنتن رابهش وصل کنم

  • قاسم قاسمی

   سلام
   تصاویر مربوطه ضمیمه نشده بود ولی این سیم ها که در رادیوهای تجاری استفاده می شود RG-178 یا RG-316 می باشد و البته هر چه کوچکتر باشد نصب آن کمی سخت تر است. دقت کنید که اگر قطر آنها را بیشتر انتخاب کنید مشکلی پیش نمی آید.
   موفق باشید

 • پیمان طلوعی

  تصویرسیم آنتن روی برد راارسال میکنم میشه راهنمایی فرماییداین نوع سیم را کجا میشه پیداکردیا غیرازاینجا در چه کاردیگری ازاین مدل سیم استفاده میشود؟چون سیم خودش کوتاه است ونمیشه آنتن رابهش نصب کرد

  • قاسم قاسمی

   سلام مجدد
   سیمی که ذکر کرده اید کوتاه است فقط برای اتصال به صورت آنتن می باشد و نمی توانید به عنوان یک رابط استفاده کنید زیرا یک طول موثر دارد و قسمت مرکزی سیم کواکسیال مورد استفاده می باشد.

 • Mostafa abasi

  باسلام وتشکر ازجناب آقای قاسمی عزیز. من کوادکوپتر q303 دارم بعداز چندتا پرواز الان که کواد با کنترل کانکت میشه ، کواد دستور روشن شدن رو از کنترل نمیگیره وموتورها روشن نمیشه . ولی با کنترل مچ میشه وکالیبره هم میشه

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب عباسی
   لطفا کوادکوپتر را ریست کنید ببینید مشکل برطرف می شود یا خیر؟

 • پیمان طلوعی

  سلام ببخشیدسوالی داشتم من ریموت کنترل کوادکوپترsyma x8sw(که قابلیت ارسال تصویرزنده روی موبایل دارد)را بازکردم دیدم فقط یک تکه سیم تک رشته(بافته شده نازک باروکش شفاف)بطول ۴سانتیمتری برای آنتن به بردلحیم شده.همانطورکه درسایت بودیکی ازراههای افزایش بردریموت افزایش طول انتن است.یک آنتن شبیه اونایی که به مودم وصل میشوند(البته کمی بلندتر)برای فرکانس ۲.۴ghzخریدم.
  سوال۱- ایا این مدل آنتن بهتره یااون
  آنتن های تلسکوپی که‌ روی رادیوهای قدیم بود؟
  سوال۲-اگرآنتن رابخواهیم نصب کنیم این سیم کوتاه است اگریک تکه ازسیم انتن تلویزیون قسمت افشان را به اون سیم لحیم کنم مشکلی داردیاحتما بایدسیم کواکسیال نازک یک تکه وصل کنم؟
  سوال ۳-سیم کواکسیال موردنظربایدچه مشخصاتی داشته باشد ازنظرمقاومت و…؟

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب طلوعی
   برای نصب آنتن جدید چند نکته را می بایست مد نظر قرار دهید:
   1- ابتدا اینکه برای نصب آنتن جدید می بایست سیم متصل شده به کانکتور RP-SMA را در محل نصب آنتن قبلی لحیم کنید. بدین معنی که شما علاوه بر خرید آنتن نیاز به خرید یک عدد کانکتور RP-SMA نیز دارید. سیم متصل شده به این کانکتور معمولا به اندازه کافی طویل هست و نیازی به استفاده مجدد از سیم جدیدی ندارید. اگر هم کانکتور RP-SMA و نرگی همراه آن را به صورت جداگانه دارید که می توانید به راحتی کانکتور را به سیم مربوطه لحیم کنید و سپس انتهای سیم را به برد متصل کنید و انتن نیز به روی کانکتور پیچ کنید.
   2- هنگام کار با رادیوکنترل و تعویض آنتن فقط هنگامی فرستنده را روشن کنید که آنتن در جای خودش نصب باشد و فرستنده را بدون اتصال آنتن روشن نکنید.
   3- اینکه بیان نمودید یک تکه از سیم انتن تلویزیون را به آن لحیم کنید مشکل دارد. سعی کنید از یک سیم کامل و بدون تکه استفاده کنید. طول انتن نیز دستکاری نکنید. نکته ای که می بایست مد نظر قرار دهید این است که طول سیم مرکزی کواکسیال برای فرکانس های بالاتر کوچکتر می شود و مهم هم همین سیم مرکزی است و طول روکش سیم کواکسیال و ادامه آن تاثیری ندارد. طول موثر برای آنتن های 2.4 گیگاهرتزی 31.2 میلیمتر می باشد. البته برای بردهای خاصی شاید این طول متفاوت باشد ولی استانداردی که برای بردها تعریف شده است همین طول 31.2 می باشد که در بیشتر بردها یکسان است.
   4- لزوما استفاده از آنتن دیگر به معنای افزایش برد رادیوکنترل نیست.
   5- قبل از هر چیزی لطفا کوادکوپترتان را ریست کنید شاید مشکل مربوطه مرتفع گردد.
   موفق باشید

 • پیمان طلوعی

  سلام ضمن تشکرازپاسخ حتماتست فاصله راانجام ونتیجه راعرض خواهم نمود.لطفا بفرماییداینکه درمحدوده برد ریموت کنترل،گاهی خودبخودبدو هیچ ضربه وحادثه ای درحین پرواز از حالت هدلس مود خارج میشودعلت چیست؟ یعنی مشکل ازکدام قطعه درکوادکوپتر یا ریموت کنترل میباشد؟

  • قاسم قاسمی

   سلام مجدد جناب طلوعى
   در مورد اينكه بيان نموديد در حين پرواز از حالت هدلس مود خارج مى شود قطعا مشكل از فلايت كنترل و البته قطب نما مي باشد. زيرا تنظيمات مدها در فلايت كنترل صورت مى گيرد و اينكار با كمك قطب نما است. هنگامى كه شما كوادكوپتر را در مد هدلس قرار مى دهيد قطب نما با به كارگيرى جهت ها به انجام هر چه بهتر اين مد كمك مى كند. حال چنانچه به هر دليلى قطب نما و يا فلايت كنترل آسيب ببيند اين مد به درستى اجرا نمى شود. معمولا قرارگيرى يك جسم فلزى يا آهنربايى هر چند كوچك در اطراف قطب نما وضعيت نرمال قطب نما را برهم مى زند و به درستى عمل نمى كند. در صورتى كه تغييراتى ايجاد كرده ايد اين مورد را مى بايست برطرف كنيد.
   با آرزوى موفقيت براى شما

 • پیمان طلوعی

  سلام باتشکرازمطالب مفیددرسایت ،من یک کوادکوپترسایماx8swدارم ومدتیست که مشکلی دارم اگرراهنمایی فرماییدممنون میشم.چندوقته که بادورشدن کوادکوپترفاصله طولی حدود۳۰مترودرارتفاع تقریبی ۸مترناگهان سقوط میکندودرحین سقوط بادسته چپ ریموت هرچه گازمیدهم اکثرافایده نداره وزمین میخوره وگاهی هم نزدیک زمین خودش راجمع میکنه واوج میگیره.درحین پروازهم گاهی خودبخودازهدلس مودخارج میشه واونوقت دیگه کنترل آن وحشتناک.دقیقا مانندوقتیه که ریموت قطه ووصل بشه.درزمان فول بودن باطری هم گاهااین اتفاق می افتد.بنظرشمامشکل چیست؟علت قطع ووصل شدن ریموت درحال پروازکوادکوپترازچیست؟

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب طلوعي
   اينكه سيگنال دريافتي در حين پرواز قطع مي شود دلايل متعددي دارد. لطفا يك تست فاصله انجام دهيد و متراژ را به صورت دقيق ذكر نمائيد زيرا ممكن است در خارج از محدوده پرواز حركت مي كنيد. ضمن اينكه كوادكوپترهاي سايما فرستنده هاي متعددي دارند كه با كيفيت هاي متفاوتي ارايه مي شود. اگر فرستنده ديگري داريد يك تست فاصله با فرستنده ديگر نيز انجام دهيد ببينيد مشكل ذكر شده باز هم برقرار است.
   موفق باشيد

 • farnaz_sadeghi

  سلام.من رادیو لینک 6 کاناله دارم مدلT6EHP الان خیلی تریم داره و به نرم افزار وصل نمیشه.قبلا به kkوصل بوده الان که به nazaوصل کردم کار نمیکنه.میخوام ببینم چطوری ریست کنم و تغییرایی که قبلا دادم درست کنم و اینکه ممکنه به naza وصل نشه؟اگه راهنمایی کنید ممنون میشم چون خیلی درگیرشم.لطفا جواب به ایمیلم ارسال بشه

  • قاسم قاسمی

   سلام دوست عزيز
   هر فرستنده اي معمولا 4 عدد كليد تريم دارد كه با استفاده از آنها مي توانيد پرنده را تريم كنيد. حالا اينكه شما بيان مي كنيد “خيلي تريم دارد ” منظورتان چيست؟

 • مرتضی فتوت

  سلام خدمت شما اقای قاسمی وقتتون بخیر
  یک سوال داشتم ، من چون نیاز به چهار مد کاری دارم . دو تا از کلید های دو حالته را فعال کردم swa و swd و به هرکدام یک کانال اختصاص دادم( کانال 6 و 5) و بازه مقادیر pwm را هم در قسمت end points فرستنده درصدبندی کردم و الان به این شکل هست که بازه ی کانال 5 بین مقادیر 1000 و 1500 و همچنین بازه pwm کانال 6 بین مقادیر 1290 و 2000 در قسمت radio calibration تغییر میکنند. اما در قسمت flight modes فقط current pwm:5 رو نشون میده و بین مد های مربوط به این کانال جابجا میشه و با تغییر کلید دو حالته مربوط به کانال 6 بین مدها جابجا نمیشه. چجوری current pwm:6 رو میتونم ببینم؟

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب فتوت
   لطفا تنظيمي كه مربوط به اختصاص كانال ها در فرستنده انجام داده ايد را به صورت صورت تصويري ارسال كنيد(مشابه همان تصويري كه برايتان ارسال كردم). همچنين تصوير مربوط به flight modes كه بيان مي كنيد در صفحه مربوطه نشان داده نمي شود. عكسها را از طريق paint تركيب كنيد و در زير هم قرار دهيد تا هم كم حجم شود و هم اينكه در يك كامنت بگنجد.
   با سپاس

 • مرتضی فتوت

  سلام خدمت شما . وقتتون بخیر
  ببخشید میخواستم بپرسم راه اندازی کانال 6هم دقیقا مانند کانال 5 هست؟ من الان کانال پنجم را راه اندازی کردم و یک کلید دوحالته بهش اختصاص دادم و در mission planner در قسمت flight modes به راحتی بین مود اول و ششم جابجا میشه. اما کانال ششم را هم به همین طریق راه اندازی کردم اما بین مود ها جابجا نمیشه

  • قاسم قاسمی

   سلام مجدد
   برای راه اندازی تمامی مدهای پروازی از طریق فرستنده به دو طریق می توانید عمل کنید:
   1- استفاده از کلید روتاری بالای فرستنده
   2- استفاده از کلیدهای ترکیبی 2 حالته و 3 حالته
   برای استفاده از روش اول که همه چیز مشخص است فقط باید کانال 5 را بر روی یکی از دو کلید روتاری که در بالای فرستنده وجود دارد تنظیم کنید. در این روش مشکلی که وجود دارد این است که محل دقیق مدها بر روی این کلید موجود نیست و شما برای حل این مشکل باید یک چسب کاغذی در اطراف این کلید تعبیه کنید تا محل دقیق مدها بر روی آن مشخص شود. این کار با خواندن مقادیر دقیق PWM در پنجره کالیبراسیون میشن پلنر امکان پذیر است.
   برای استفاده از روش دوم که روش آسانتری است و قطعا هم بهتر است شما باید از یک کلید 2حالته و یک کلید 3حالته به صورت ترکیبی استفاده کنید. برای اینکار کافی است که شما در تب مربوط به کانال ها در فرستنده کانال 5 را بر روی SWC+D تنظیم کنید. برای اینکار کافی است که با کلیدهای UP و DOWN بر روی این کانال بالا و پایین شوید تا این کلید ترکیبی ظاهر شود. سپس به کانال 6 در همین صفحه بروید و این کانال را بر روی SWD تنظیم کنید. شکل آن را در زیر برایتان نشان داده ام. اگر به کلیدهای SWC+D عادت ندارید می توانید این مدها را بر روی SWA+B تنظیم کنید.

   چیزی که در عمل اتفاق می افتد و شما نیاز است که آن را تغییر دهید به صورت زیر است:

   همانطور که در شکل مشاهده می کنید هنگامی که کلید SWD در وضعیت 1 قرار دارد ما می توانیم سه مد پروازی را از روی SWC تغییر دهیم یعنی مدهای 1 و 2 و3 و چنانچه SWD را در وضعیت 2 قرار دهیم نیز می توانیم سه مد پروازی دیگر را فعال کنیم یعنی اینکه مدهای پروازی 4 و 5 و 6 را فعال کنیم.
   نکته: در صورتی که با تغییر کلیدهای وضعیتی مدهای پروازی تغییری نکردند نیاز است که بازه مقادیر PWM مربوط به کانال 5 را تغییر دهید. برای اینکار باید به صفحه INITIAL SETUP>MANDATORY HARDWARE>RADIO CALIBRATION در میشن پلنر می رویم و مقادیر PWM را می خوانیم و سپس با توجه به مقادیری که در اینجاست بازه مقادیر PWM مربوط به کانال 5 در فرستنده را تنظیم می کنیم. تنظیم این مقادیر در فرستنده به صورت درصد بندی است و با کم و زیاد کردن این درصد بندی تغییراتی را روی صفحه میشن پلنر مشاهده می کنید. این مقادیر را در صورت نیاز تنظیم کنید و در حالت عادی اگر همه چیز اوکی بود دستکاری نکنید.
   موفق باشید

   • مرتضی فتوت

    سلام اقای قاسمی، بابت راهنمایی کامل تون واقعا سپاسگذارم. ممنون بابت وقتی که میگذارید

    • قاسم قاسمی

     سلام و عرض ادب
     خواهش میکنم. ان شاالله همیشه موفق باشید.
     با آرزوی بهترین ها

 • مرتضی فتوت

  سلام
  ببخشید من یک مشکل در کار با رادیو کنترل flyskyfs-i6x دارم. زمانیکه میخوام کلیدی رو از کلید های چندحالته به کانالی اختصاص بدم به این طریق عمل میکنم
  بعد از اینکه وارد قسمت Aux switches شدم و به فرض مثال swA را برابر on قرار میدهم و OK میزنم . اما زمانیکه دوباره به این مرحله برمیگردم میبینم که swA روی حالت پیش فرضش یعنی همون Off قرار داره! و به همین طریق برای بقیه ی تنظیمات هم به همین شکله مثلا در قسمت Lcd brightness بطور پیش فرض مقدارش روی 10 قرار داره حال زمانیکه این مقدار رو افزایش یا کاهش بدم و اوکی کنم؛ از این قسمت خارج بشم و دوباره وارد بشم میبینم که تغییر نکرده و روی همون 10 است. ممنون میشم راهنماییم کنید

  • قاسم قاسمی

   سلام مجدد
   لطفا بعد از اینکه کلید مورد نظر را برابر on قرار دادید و تعیین کردید کلید OK را به نشانه تایید فشار دهید ولی هنگامی که می خواهید از منو خارج شوید و کلیدها را تنظیم کردید برای خارج شدن از کلید cancel استفاده کنید. بدین صورت که کلید CANCEL را فشار دهید و چند ثانیه نگه دارید تا از منو خارج شود. بدین ترتیب تنظیمات شما ذخیره می شود.
   موفق باشید

   • مرتضی فتوت

    سلام، بسیار ممنونم از شما. مشکل حل شد. سپاس فراوان

 • مهدی افتخاری

  سلام.ببخشید یه سوال دیگه:

  فلایت kk 2.1.5 برا روشن شدن نیاز به ماژول تغذیه داره یا از اسپید کنترل تغذیه میکنه؟

  • قاسم قاسمی

   سلام
   از اسپيدكنترل تغذيه مي كند و نيازي به ماژول تغذيه ندارد.

 • مهدی افتخاری

  سلام.

  متشکرم از تمامی راهنمایی ها و وقتی که گذاشتید.

  برد رو نمیشه تعمیر کرد؟

  اگه بخوام یه فلایت جدید بخرم شما چه فلایتی رو در رنج قیمت پایین پیشنهاد میکنید؟؟؟؟

  بازم ممنون.

  • قاسم قاسمی

   سلام. بايد ديد مشكل از كجاست كه تعمير كرد. به عنوان جايگزين بستگي به اين دارد كه چقدر مي خواهيد هزينه كنيد. در جلسه فلايت كنترل توضيحات كافي داده شده است. يكي از ارزان ترين و راحترين بردها KK ال سي دي دار مي باشد كه براي مبتديان مناسب مي باشد.
   موفق باشيد.

 • مهدی افتخاری

  سلام.

  با روش اول خیر ریست نشد و با زدن عبارت هایی که فرمودید هیچ تغییری ایجاد نمیشود.

  با روش دوم بله.بدون هیچ ایرادی فریمور ها اپلود شده و پیغام done نمایان میشود اما هم چنان کانکت نمیشود.

  • قاسم قاسمی

   سلام مجدد
   تمامي راه هاي ممكن را خدمتتان عرض كردم اگر جواب نداد دوباره روشها را تكرار كنيد وگرنه مشكل از برد است.
   موفق باشيد

 • مهدی افتخاری

  سلام.

  بله با com4 شناسایی میشود.

  • قاسم قاسمی

   سلام
   لطفا برد را به دو روش زير ريست كنيد ببينيد برد ريست مي شود يا خير؟
   1- به تب TERMINAL برويد و baudrate را بر روي 115200 قرار دهيد و گزينه connect را فشار دهيد.
   2- عبارت setup را تايپ كنيد و كليد Enter را فشار دهيد.
   3- عبارت Reset را تايپ كنيد و كليد Enter را فشار دهيد.
   4- حرف Y را تايپ كنيد و كليد Enter را فشار دهيد.
   روش دوم ريست كردن برد APM بدين صورت است كه ابتدا يك فريمور ديگري مثل Arduplane بر روي برد لود كنيد تا فريمور قبلي پاك شود و دوباره فريمور جديد لود كنيد.

 • مهدی افتخاری

  سلام.

  با ویندوز های 7و 10 تست کردم نشد.با انتخاب apm و زدن کانکت در تب terminal بعد از چند ثانیه پیغام های failed to boot …. ظاهر میشود.

  • قاسم قاسمی

   سلام
   برد را متصل كنيد سپس به قسمت device manager برويد بببينيد پورت com شناسايي مي شود يا خير؟

 • مهدی افتخاری

  سلام.

  خیر با چند نمونه کابل و سیستم و نسخه های برنامه و اردینو امتحان کردم اصلا کانکت نمیشود.این مشکل  کانکت نشدن apm 2.8 رو از چند تا دوستانم هم شنیدم.ایا راهه دیگری نیست؟

  • قاسم قاسمی

   سلام. از چه ويندوزي استفاده مي كنيد؟
   به تب TERMINAL برويد و از گزينه هاي باز شده APM را انتخاب كنيد و سپس گزينه connect را فشار دهيد ببينيد متصل مي شود؟

 • مهدی افتخاری

  سلام.اقای قاسمی اوضاع پیچیده شد !!!در مورد گزینه 1:خیر.کالیبراسیون انجام نشد.

  گزینه 2:بله تغییر جهت رخ داد.

  گزینه 3:کابل های usb رو که عوض میکردم یهو با همون کابلی که قبلا کالبراسیون انجام نمیشد به طور اتفاقی کالیبراسیون انجام شد.ولی وقتی برد رو از کامپیوتر جدا کردم فقط دوبار با فرستنده armed شد و بعد از اون دیگه نه aremed شد و نه کالیبراسیون شد و نه حتی اصلا دیگه به کامیوتر کانکت هم نمیشود.و وقتی کانکت را در میشن پلنر میزنم پیغام not reacive را میدهد.

  • قاسم قاسمی

   سلام
   چند تا كار زير را انجام دهيد ببينيد درست مي شود:
   1- كامپيوتر را restart كنيد.
   2- نرم افزار آردوينو را نصب كنيد.براي نصب نرم افزار مي توانيد به دوره آردوينو مراجعه كنيد.
   3- از يك كابل متفاوت استفاده كنيد.
   4- در صورتي كه درست نشد نرم افزار را دوباره نصب كنيد.
   5- اگر باز هم درست نشد نرم افزار را آپديت كنيد.
   6- اگر باز هم درست نشد نرم افزار را بر روي لپ تاپ دوستتان نصب كنيد.
   نتيجه را گزارش كنيد

 • مهدی افتخاری

  سلام اقای قاسمی.من باید تا 3 روز دیگه این کواد رو تکمیل کنم.میدونم توقع خیلی زیادیه ولی میشه یه ساعت مشخصی که وقتتون ازاده رو معین کنید من همون موقع انلاین بشم و شما راهنماییم کنید تا زودتر به نتیجه برسم؟؟؟؟

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب افتخاري
   بنده تمام تلاشم را در جواب دادن كامنت ها انجام مي دهم ان شاالله كه تسريع گردد ولي با توجه به حجم كامنت ها و وقت محدود بعضي وقت ها جواب كامنت ها با كمي تاخير صورت مي گيرد. در بخش قواعد كامنت گذاري هم نكاتي در اين رابطه ذكر شده است.
   موفق باشيد

 • مرتضی

  سلام جناب قاسمی . وقت بخیر

  ببخشید مدلی که شما پیشنهاد دادید _ flysky fs-i6_ بود اما من یک مدل دیدم _flysky fs-i6x_ که قیمتش  360 تومان هست. و از نظر قیمتی مناسبه برام. خواستم بپرسم تفاوت این مدل با مدلی که شما فرمودید در چیه؟

  حال از نظر شما، من flysky fs-i6x رو بگیرم یا   hitec optic5

  تعداد 5 کانال هم در حال حاضر برای من کافیست . فقط میخوام بدونم از نظر برند و کیفیت ساخت ،شما کدام مدل رو پیشنهاد مدید؟

  • قاسم قاسمی

   سلام مجدد
   واقعيت امر اين است كه بنده مدلها را بر اساس درخواست دوستان پيشنهاد مي كنم. اينكه بنده راديوي LCD دار را پيشنهاد دادم و همچنين نكات ديگري كه در كامنت قبلي در مورد مدهاي فلايت كنترل برايتان توضيح دادم بر اساس تجربه شخصي بود. همچنين راديويي كه پيشنهاد دادم قابليت ارتقا به 10 كانال داشت(بر اساس گيرنده هاي ده كاناله) ولي در كامنت هاي قبلي برايتان ذكر نكردم كه بعدا توقعي ايجاد نشود كه آقاي قاسمي ما اين را خريديم ولي قابليت ارتقا نداشت زيرا بعضي مدل هاي چيني مشكلاتي به همراه مي آورند و نمي توان به طور قطع آنها را تضمين كرد ولي در كل راديوي مناسبي است و كارايي خيلي بيشتري نسبت به راديوي پيشنهادي خودتان با اين محدوده قيمتي دارد.
   موفق باشيد.

   • مرتضی فتوت

    درود ؛ وقت تون بخیر اقای قاسمی

    بسیبار ممنونم از شما

    با نظر و پیشنهاد شما تصمیم گرفتم همون رادیویی که فرمودید بگیرم( fly sky fs-i6x) چون با توجه به مواردی که در کامنت قبل تر فرمودید به این نتیجه رسیدم که از خیلی جهات این رادیو ، رادیویی بهتری نسبت به مدل انتخابی خودم هست به هر حال استفاده کردن از تجارب شما در زمینه خیلی کمک میکنه

    اینکه من اصرار به خرید هایتک داشتم، بیشتر از این جهت بود که فکر میکردم، هایتک شاید برند بهتری از نظر کیفیت باشه. ولی با توجه به مواردی که عرض کردید دیدم که این مدل از رادیو فلای اسکای با توجه به امکانات  و کارایی هایی که داره و همچنین امکاناتی که بعدا میتونم ازش استفاده کنم (مثل افزایش تعداد کانال) . بسیار رادیوی عالی در این رنج قیمتی است.

    بازم از شما متشکرم

    • قاسم قاسمی

     سلام مجدد
     از اظهار لطف شما سپاسگزارم. بهترينها را برايتان آرزو دارم. ان شاالله هميشه موفق باشيد.
     در پناه ايزد يكتا باشيد

     • مرتضی فتوت

      سلام . خیلی ممنونم از لطفتون

      همچنین شما انشالله همیشه موفق باشید

 • مهدی افتخاری

  سلام.

  باتری رو جدا کردم ان شالله که  تصویر واضح باشه.

  • قاسم قاسمی

   سلام
   1- چيز غيرعادي در تصوير موجود نيست كه باعث تاثير منفي بر قطب نماي داخلي شود ولي جهت اطمينان كامل لطفا فلايت كنترل را از بدنه جدا نموده و سپس آن را به صورت مجزا تست كنيد ببينيد كاليبراسون انجام مي شود يا خير؟
   2- در صورتي كه كاليبراسيون انجام شد كه كار تمام است ولي در صورتي كه مشكل برقرار بود در همان وضعيتي كه فلايت كنترل از بدنه جدا شده و به كامپيوتر متصل است آن را تكان دهيد و همزمان با تكان دادن در صفحه اول ميشن پلنر ببينيد تغيير جهتي رخ مي دهد يا خير؟
   3- در صورتي كه باز هم مشكل برطرف نشد لطفا كابل اتصال USB ميكرو به كامپيوتر را تعويض كنيد و دوباره تست كنيد ببينيد مشكل برطرف مي شود يا خير؟ از كابل هاي متفاوت گوشي هاي دوستانتان استفاده كنيد.
   در صورتي كه موارد بالا را انجام داديد و مشكل برطرف نشد عكسي از صفحه use this compass ارسال كنيد تا تيك هايي كه زده ايد بررسي شود.
   غيرفعال كردن قطب نما مرحله آخر است و در صورتي كه هيچ كدام از كارهاي بالا جواب نداد انجام ميدهيم.
   موفق باشيد

 • مهدی افتخاری

  سلام.

  خیر جناب قاسمی درست نشد!برد رو با قیمت پایینی خریدم فک کنم کیفیتش خوب نیست و قطب نماش سوخته باشه!ایا بدون قطب نما نمیشه پرواز کرد؟

  • قاسم قاسمی

   سلام
   ان شالله مرحله به مرحله جلو مي رويم و مشكل برطرف مي شود. لطفا عكسي از نماي بالاي كوادكوپترتان ارسال كنيد طوري كه نماي بالاي برد كاملا مشخص باشد.

 • مهدی افتخاری

  ممنون.

  منظورتون اینه که باید از یه قطب نمای خارجی استفاده کنم و قطب نمای داخلی اسیب دیده؟در صورت استفاده از قطب نمای خارجی باید از gps هم استفاده کنم ؟یعنی باید با هم باشند تا کار کنند؟قیمت قطب نمای خارجی چنده و از کجا گیر بیارم؟

  • قاسم قاسمی

   سلام مجدد.
   خير. منظورم اين بود كه اگر از قطب نماي داخلي استفاده مي كنيد حتما جامپر نشان داده شده در شكل نصب شده باشد. در صورتي كه جامپر مورد نظر نصب بود و مشكل از جامپر نبود به تب INITIAL SETUP بروید و روي گزینه Mandatory کلیک کنید و از آنجا تیک گزینه Use this compass را بزنید. چك كنيد ببينيد با اين كار مشكل بر طرف مي شود يا خير؟

 • مهدی افتخاری

  سلام.تو رو خدا ببخشید این قدر سوال میپرسم.

  کارهایی رو که گفتید انجام دادم و اومدم که کواد رو تست کنم همین که تراتل حدودا 20درصد شد یکی از ملخ ها که یه کم ترک خورده بود کاملا شکست و باعث لرزش زیادی شد!الان دیگه تو misson planner  پیغام bad compass health میزنه و  arm نمیشه.مشکل هم اینه که توی کالبریشن توی قسمت compass  کواد رو در همه جهت های مختلف میچرخونم ولی هیچ عدد و نقطه ای ثبت نمیشه و ارور 99 رو میده!فلایت (مدل apm) رو هم ریستارت کردم و دوباره فریمور ریختم روش اما درست نشد.ممکنه قطعه ای سوخته باشه؟اخه من تازه نو خریدم.

  • قاسم قاسمی

   سلام و احترام
   جناب افتخاری هر تعداد سوال که داشته باشید در این سایت پاسخ داده می شود و باعث خوشحالی بنده است که بتوانم مشکلی را برطرف کنم.
   در موردی ارور 99 که بیان نمودید باید خدمتتان عرض کنم که براي رفع اين ارور به صورت زير عمل كنيد:
   نکته ای که باید به آن دقت کنید استفاده از قطب نمای داخلی است که در ورژن APM2.8 وجود دارد. برای استفاده از این قطب نمای داخلی باید جامپر روی برد مربوط به قطب نمای داخلی را متصل کنید و در صورتی که می خواهید از قطب نمای خارجی استفاده کنید این جامپر را بیرون بیاورید. در شکل زیر محل این جامپر نشان داده شده است. هنگام اتصال قطب نمای خارجی این جامپر را بیرون بیاورید.

   البته پیشنهاد می کنم ترجیحا از یک قطب نمای خارجی استفاده کنید تا از نویزهای ناشی از سیم های موجود و نویز موتورها و… در امان باشید. قطب نمای داخلی در صورتی که محل فلایت کنترل به دقت جانمایی نشود دارای نویز می شود و با مشکل مواجه می شوید. پس ترجیحا از قطب نمای خارجی استفاده کنید تا فاصله مناسب از اتصالات داشته باشد.
   ایمنی: لطفا حتما با فاصله و عینک مناسب پرنده را تست کنید زیرا ملخ های آن بسیار برنده می باشد و در هر فاصله احتمال برخورد وجود دارد.
   با آرزوی بهترین ها

 • علي

  سلام

  من يه هلي كوپتر خريدم كه روش نوشته 3.5 كانال دارد. منظور از نيم كانال چيه؟

  خيلي ممنون

  • قاسم قاسمی

   سلام
   منظور از 0.5 كانال ذكر شده در هلي مورد نظر مربوط به روشن خاموش شدن LED روي آن مي باشد.
   موفق باشيد

 • مرتضی فتوت

  سلام آقای قاسمی . وقتتون بخیر

  من برای ساخت کوادکوپترم، رادیویی که انتخاب کردم مدل زیر هست
  رادیو كنترل 5 كانال hitech مدل optic5
  که قیمتش حدودا 350 تومنه. ببخشید میخواستم بپرسم  توی این رنج قیمتی، مدل مناسبی انتخاب کردم؟ یا شما پیشنهاد دیگری دارید. ضمنا من در حال حاضر نیازی به بیشتر از 4 کانال نمیبینم چون هدفم فقط پرواز کواد هست و فرضا اگر بخواهم تصویر برداری  هم انجام بدم؛ دوربین بدون گیمبال  به کواد وصل میکنم

  ایا ممکنه بعدا به تعداد کانال بیشتر نیاز پیدا کنم؟ ممنون میشم از رهنمایی تون واینکه اگر پیشهاد دیگری برای خرید ردایو کنترل دارید بفرمایید. با سپاس

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب فتوت
   در مورد تعداد كانال ها همانطور كه در جواب دوستان ديگر ذكر شد با 4 كانال مي توانيد به تمامي جهات در پرواز دسترسي داشته باشيد ولي ذكر چند نكته خالي از لطف نيست:
   1- هنگامي كه يك پرنده اي را طراحي مي كنيد و آن را مي سازيد بايد به ايمني آن نيز دقت كنيد. پيشنهاد مي كنم از هر فلايت كنترلي كه استفاده مي كنيد يكي از مدهاي بازگشت به خانه و يا فرود در همان نقطه و… را فعال كنيد تا در صورتي كه سيگنال راديوكنترل قطع شد و يا شارژ باتري در حال اتمام باشد و يا هر اتفاق ديگري كه منجر به عدم دسترسي شما به كوادكوپتر شد خودش موارد ايمني را انجام دهد و اين فعال سازي نياز به يك كانال مجزا دارد(كانال 5).
   2- براي فعال سازي دوربين و كار با آن نياز به يك كانال مجزا داريد(كانال 6)
   3- اينكه بخواهيد در شب براي پرنده از LED استفاده كنيد كه باز هم به يك كانال مجزا نياز داريد(تنها در صورتي كه اتصال مستقيم به باتري باشد و با وصل و قطع سوكت اتصال روشن خاموش شود نيازي به كانال مجزا نداريد). (كانال 7-اختياري)
   4- همچنين در صورتي كه قصد داشته باشيد نوع پرنده را تغيير دهيد باز هم تعداد كانال ها بسته به نوع آن تغيير مي كند.
   5- ترجيحا از راديوكنترلي استفاده كنيد كه فرستنده آن داراي صفحه نمايش باشد و به راحتي بتوانيد به تنظيمات آن دسترسي داشته باشيد. راديوي 5 كانال hitech مدل optic5 بدون صفحه نمايش است.
   6- با توجه به شرايطي كه ذكر كرديد راديوي پيشنهادي من به شما راديوكنترل 6كاناله داراي صفحه نمايش Fly sky مدل FS-i6 مي باشد كه قيمت حدودي آن 400000 تومان مي باشد.
   با توجه به نكاتي كه ذكر شد پيشنهاد مي كنم در صورتي كه از دوربين نيز مي خواهيد استفاده كنيد تعداد كانال ها را افزايش دهيد تا بعدا نخواهيد براي يك كانال دوباره هزينه كنيد. بحرحال خودتان بهتر از هر كسي مي دانيد كه تا چه مرحله اي قصد ورود به اين رشته را داريد و متناسب با آن مي توانيد تعداد كانال ها را انتخاب نماييد.
   با آرزوي موفقيت

   • مرتضی

    سلام مجدد خدمت جناب عالی

    در ابتدا لازم میبینم یه تشکرازشما داشته باشم بخاطر وقتی که میگذارید و با حوصله و بطور کامل پاسخ میدهید. واقعا ممنونم

    در رابطه با رادیو کنترل . حقیقتش من ابتدا تصمیم گرفتم که رادیوکنترلشو خودم بسازم (با استفاده از آردینو) و بعد از کلی سرچ و تحقیق ، بالاخره یک چیزی ساختم! حدودا یک هفته درگیر ساختش بودم در ابتدا که اصلا جواب نمیگرفتم و در نهایت هم جواب مطلوبی متاسفانه نتونستم بگیرم .

    داخل سایت دیجی اسپارک پروژه ای بود تحت عنوان  ساخت رادیو کنترل 4کانال و در واقع اولین سورس من برای ساخت رادیوکنترل همین بود. و در کنارش هم از کلی سایت های دیگه و حتی سایت های خارجی سعی کردم کمک بگیرم. اما در نهایت موفق نشدم جواب مطلوبی بگیرم . ( دو تا از کانال ها که اصلا کار نمیکنند و دوتای دیگه هم از خطای بالایی برخوردارند _ با توجه به تستی که توی برنامه میشن پلنر قسمت کالیبراسیون رادیو اجام دادم_)

    اینم یک عکس کلی از رادیویی که ساختم(در شرایط آزمایشی)

    http://uupload.ir/files/pj21_img_0548.jpg

    با این حال بنظر من اگر شما پروژه ساخت رادیو کنترل هم داخل سایت تون  قرار بدید خیلی خوبه. یا اگر سورسی سراغ دارید که ساخت یک رادیو کنترل معمولی (4کانال) با استفاده از آردینو رو یاد داده باشه ممنون میشم معرفی کنید.

    اما از همه ی این تفاسیر که بگذریم دیگه تصمیم گرفتم که یک رادیو بخرم!

    و اما توضیحات شمارو در بالا خوندم. ببنید رادیویی که شما معرفی کردید من سرچ کردم اما فروشگاهی ندیدم که موجود داشته باشه. یک فروشگاه موجود داشت که اونم قیمتش یخورده بالا بود

    و اما در رابطه با نکاتی که ذکر کردید:

    در رابطه با نکته اول تون؛ به هر حال رادیویی هم که من انتخاب کردم کانال پنجم را برای این موردی که فرمودید داره

    در رابطه با نصب دوربین. فعلا که من قصد نصب یک دوربین معمولی( مثلا گوشی موبایل!) دارم و نمیخوام در این مورد هزینه ای بکنم . البته فعلا! اما اگر به هر حال بخواهم در اینده یک دوربین مناسبتر نصب کنم، ایا فقط این دوربین با کانال زمینی کنترل میشه( منظورم اینه که روشن یا خاموش شدن این دوربین ها فقط از طریق رادیو انجام میشه؟)

    و در رابطه با نصب led هم ؛ بصورت مستقیم به باتری وصل میکنم.

    با این حال باز ممنون میشم اگر موردی هست بفرمایید تا انتخاب بهتری داشته باشم فعلا که نظرم روی همون optic5 هست

    ضمن تشکر مجدد از جناب عالی

     

     

    • قاسم قاسمی

     سلام مجدد
     در مورد نكاتي كه عرض نموديد موارد زير به استحضار مي رسد:
     1- اينكه يك راديوكنترل 5 كانال دارد فقط بحث تعداد كانال ها مطرح نيست. شما به اين نكته هم دقت كنيد كه كانال پنجم را براي چه كاري لازم داريد؟ اگر صرف روشن و خاموش كردن يك LED باشد يك كليد دوحالته در بالاي راديوكنترل باشد كار شما را انجام مي دهد و كافي است ولي چنانچه بخواهيد از اين كليد بين مدهاي پروازي سوئيچ كنيد يك كليد دو حالته فقط دو مد پروازي را براي شما امكان پذير مي كند و بقيه مدها بدون استفاده مي مانند مگر اينكه هر بار پرنده را به سمت پايين بكشيد و به درون تنظيمات برويد و دو مد ديگر را انتخاب كنيد و…! حتي خاموش روشن كردن همان LED هم هميشه به صورت يكنواخت نيست. به فرض اينكه شما قصد داشته باشيد يك الگوريتم تعويض نور براي كوادكوپتر در شب طراحي كنيد كه چند وضعيت داشته باشد باز هم به يك كليد چند وضعيتي نياز داريد.
     2- براي دوربين هم مي توانيد از همان ابتدا روشن نگه داريد و با استفاده از فرستنده و گيرنده كه كاملا مجزا از فلايت مي باشند آن را كنترل كنيد و به كانالي هم نيازي نداريد.
     3- ساخت راديوكنترل دست ساز در ليست جلسات آموزشي قرار دارد.
     موفق باشيد

     • مرتضی فتوت

      درود.  بسیار ممنونم از شما بابت راهنمایی تون

     • قاسم قاسمی

      سلام. خواهش مي كنم. موفق باشيد

 • مهدی افتخاری

  سلام مجدد اقای قاسمی.مشکل رادیو حل شد ولی یه مشکل دیگه پیدا کردم.وقتی کالیبراسیون رو انجام دادم اقدام به پرواز کواد کردم.اما وقتی کواد روتر حدود 30یا 40 سانت بلد شد به سمت موتور 2 کج شد و ملخ موتور با برخورد به زمین شکست!میشه راهنمایی کنید که چیکار کنم حل شه؟!!در ضمن یه سوال دیگه:ایا باید جهت جلو فلایت apm با جهت جلو کوادروتر یکسان باشد؟در مراحل کالیبراسیون باید فلایت apm را به تنهایی کالیبره کرد یا کل کوادروتر را؟ممنون از وقتی که میگزارید.

  • قاسم قاسمی

   سلام مجدد.
   1- ابتدا اينكه جهت جلوي كواد حتما بايد با جهت جلوي بدنه يكسان باشد تا نصب موتورها به درستي صورت گيرد. پس در وهله اول هر چهار موتور را طبق اطلاعاتي كه در جلسات APM ذكر شد نصب كنيد.
   2- براي كاليبراسيون APM مي توانيد همانطور كه فلايت روي بدنه نصب شده است كاليبراسيون را بر روي يك سطح كاملا افقي انجام دهيد و يا اينكه قبل از نصب فلايت كنترل بر روي بدنه كوادكوپتر كاليبراسيون را انجام دهيد. براي كاليبراسيون به شيوه دوم ابتدا بايد فلايت را روي يك سطح افقي(همانند ظروف مستطيل مانند(زاويه 90 درجه) بر روي يك سطح صاف) بچسبانيد و سپس كاليبراسيون را انجام دهيد. حتما كاليبراسيون اسپيدكنترل ها را در پايان كار انجام دهيد تا از عملكرد يكسان تمامي موتورها مطمعن شويد.
   بعد از انجام مراحل بالا نتيجه را اعلام كنيد تا در صورت نياز ادامه يابد.
   لطفا در جهت حفظ ايمني و احتمال پرتاب ملخ و… در مراحل اوليه تست از عينك ايمني و حفظ فاصله مناسب استفاده كنيد.
   موفق باشيد.

 • مهدی افتخاری

  سلامی دوباره به اقای قاسمی.بنده طبق توصیه شما رادیو کنترل بیش از 6 کانال یعنی  مدل رادیو لینک at9s  را خریداری کردم.الان مشکل من اینه که فرستنده و گیرنده ارتباط برقرار نمیکنن.یعنی وقتی گیرنده و اسپید ها رو را به فلایت apm وصل میکنم و فرستنده رو روشن میکنم با حرکت جوی استیک ها هیچ تغییری ایجاد نمی شود.حتی وقتی یاو رو 5 ثانیه سمت راست پایین میارم هم عکس العملی نمیبینم.و led  گیرنده قرمز ثابت و led فلایت کنترل قرمز چشمک زن باقی می ماند.ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب افتخاري
   آيا كاليبراسيون راديوكنترل را انجام داده ايد؟ در صورتي كه تمامي كاليبراسيون ها را انجام داده ايد لطفا فلايت كنترل را به كامپيوتر متصل كنيد و نرم افزار ميشن پلنر را ران كنيد و سپس اقدام به تست راديوكنترل و روشن كردن آن كنيد بعد از آن پيغامي بر روي صفحه ظاهر مي شود لطفا عكسي از اين صفحه ارسال كنيد تا عيب يابي گردد. نكته: ملخ ها حتما از روي موتورها باز شده باشند.
   موفق باشيد

 • مهدی افتخاری

  سلام اقای قاسمی.چند تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین.می خواهم کوادروتوری درست کنم که توانایی دادن فرمان پرواز خودکار و برگشت به خانه و فیلم برداری را داشته باشد.طبق توضیحات شما فلایت کنترل apm مناسب است.ایا رادیو کنترل هم مهم است که چند کاناله و چه گیرنده ای داشته باشد؟به نظرتون رادیو کنترل فلای اسکای شش کاناله مدل FS-i6X مناسب کار من است؟و اینکه شما گفته اید که وزن باتری باید با وزن کوادروتور بدون باتری برابر باسد تا بیشترین مدت پرواز را داشته باشیم.من هر جور حساب میکنم وزن موتور ها به تنهایی برابر وزن باتری میشود چطور چنین چیزی ممکن است؟ممنون که وقت گذاشتید!

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب افتخاری
   برای انجام مواردی که گفتید چنانچه قیمت برایتان مهم است و راه اندازی آسانی نیاز دارید فلایت APM مناسب کارتان می باشد و تمامی کارهایی که بیان کردید و حتی خیلی کارهای پیشرفته تری علاوه بر آنچه که بیان کردید را برایتان انجام می دهد. برای انجام کار شما رادیوکنترل شش کاناله کافی نیست و قطعا به کانال های بیشتری در آینده نیاز خواهید داشت هر چند که FS-i6X قابلیت ارتقا به 10 کانال را دارد ولی با ذکر نکاتی که قبلا بیان کردیم بهتر است از همان ابتدا یک رادیوکنترل دیگر با کانال بالاتر انتخاب کنید.
   با آرزوی بهترین ها

 • علی قاسمی

  سلام

  ایا هر رادیوکنترلی رو میشه با هر فلایت کنترلی استفاده کرد یا نه؟

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب قاسمی
   برای اینکه یک گیرنده رادیوکنترل و یک فلایت کنترل بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند باید هر دو از یک پروتکل مشترک استفاده کنند. این پروتکل های مشترک بین گیرنده و فلایت کنترل به صورت زیر هستند و هر دو باید به صورت مشترک حتما از یکی یا چند تا از پروتکل هایی که در زیر ذکر می کنم حمایت کنند:
   1- PWM
   2- PPM
   3- SBUS
   4- IBUS
   5- XBUS
   6- MSP
   7- SUMD
   8- SUMH
   حالا با توجه به هشت تا پروتکل بالا که معرفی کردیم می توانید تشخیص دهید که آیا یک رادیوکنترل با یک فلایت کنترل مشخص هم خوانی دارد یا خیر؟
   معمولا بیشتر فلایت کنترل ها و گیرنده ها را طوری می سازند که همزمان از چند پروتکل حمایت کنند تا همگی به راحتی با همدیگر همخوانی داشته باشند.
   موفق باشید

 • برهانی

  سلام مهندس اگر میشه درباره ی

  قابلیت های sbusو ibus  رادیو کنترل ها توضیحی بدهید

  و اینکه ایا من با این قابلیت ها میتونم با فرستنده ده کانال  و گیرنده شش کانال از ده کانآل استفاده کنم

  با تشکر از پاسخ شما

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب برهانی
   پروتکل SBUS را قبلا در سایت بارگذاری کرده ایم و از لینک زیر قابل دسترس می باشد.
   پروتکل SBUS
   در مورد بخش دوم سوالتان جواب منفی است و نمی توان با یک فرستنده ده کاناله و گیرنده شش کاناله تعداد ده کانال را راه اندازی کرد.
   موفق باشید

   • برهانی

    سلام ممنون از پاسخ شما مهندس

     

    من یک کنترل دست ساز 10کاناله دارم که خودم درست کردم الان چهار تا از کانال های صفر و یکش به مشکل بر خوردند. من تمام مدارم رو چک کردم اما مشکلی ندیدم . حال براورد هزینه ای که کردم نزدیک 200 تومان باید خرج کنم تا دوباره برد را چاپ و قطعات را خریداری کنم . الان به نظر شما کنترل آماده بگیرم یا همین رو دوباره درست کنم

    نظر من کنترل fr-i6x یا at9

    نظر شما چه اقدامی انجام دهم ؟

    فلایتم پیکس هاوک هست

    ممنون میشم سریع تر جواب بدهید

    الحق که بهترین سایت هستید که کاربران خود را به بهترین نحوه راهنمایی میکند و مطالب عالی دارد

     

     

    • قاسم قاسمی

     سلام جناب برهاني
     از نظر بنده در صورتي كه قصد داريد به مرور دانش تان در اين زمينه افزايش يايد همين راديوكنترل دست ساز را درست كنيد و دوباره راه اندازي كنيد و مطمعن باشيد كه ارزشش را دارد. ولي در صورتي كه قصد تفريح داريد مي توانيد يك راديوكنترل تجاري بخريد.
     در مورد اينكه 4 كانال از راديوكنترل دست سازتان خراب است و 6 كانال ديگر سالم است بازهم مشكلي نداريد و با اين 6كانال باقيمانده خيلي از كارها را مي توان انجام داد.
     در مورد برندهايي كه ذكر كرديد AT9 بهتر است ولي قيمت بالاتري دارد. fs-i6 هم درست است كه قيمت پايين تري دارد و قابليت ارتقا از 6 كانال به 10 كانال را دارد ولي با توجه به اينكه بايد گيرنده مجزا خريداري كنيد و مبدل USB به TTL هم نياز داريد و فريمور را بايد آپديت كنيد باز هم هزينه خريدتان افزايش مي يابد. اگر كانال هاي بيشتر را صرفا جهت راه اندازي مدهاي پرواز مي خواهيد مي توانيد از كليد روتاري روي FS-i6 استفاده كنيد و لزوما نيازي نيست يك راديوكنترل با تعداد كانال بالا بخريد و البته اين نكته را هم مد نظر قرار دهيد كه كار كردن با كليد هاي دو حالته و سه حالته در يك فرستنده براي تنظيم مدهاي پروازي به مراتب بهتر و ايمن تر است كه اين امكان در fs-i6 نيز فراهم است.
     موفق باشيد

 • محمد جواد محمد نیا

  سلام آقای قاسمی من میخوام یه کواد کوپتر بسازم ومیخوام برا رادیو کنترل از دسته کنترل و برد کواد کوپتر مدل lh-x10استفاده کنم ایا به گیرنده هم نیاز دارم؟ یا همون برد کار گیرنده و فلایت کنترلو انجام میده؟ اینم لینک کالا:           http://irancopter.com/product/lh-x10-bord     و میخواستم بدونم که آیا این فروشگاه معتبر است؟ و با  موتور های من هماهنگ است من موتور هامو از افتاب رایانه خریدم اینم لینکش:http://shop.aftabrayaneh.com/Flying_Robots/Aero_Motors/X4_H107c_H107d_Coreless_Nano_Quadcopter_Motor__AFTAB.html

   

  • قاسم قاسمی

   با سلام و احترام
   در مورد سوالاتی که پرسیدید:
   1- در بیشتر کوادکوپترهای تجاری گیرنده رادیوکنترل بر روی برد اصلی قرار دارد و نیازی به خرید گیرنده جداگانه نیست. به شکل که مربوط به کوادکوپتر tarantula x6 می باشد دقت کنید:

   موتور مورد نظر شما باید از لحاظ آمپر مصرفی مطابق کوادکوپتری باشد که ذکر کرده اید. موتورهایی که از سایت آفتاب رایانه لینک آن را گذاشته اید دارای آمپر مصرفی 1800 میلی آمپر در حالت بار کامل می باشند که باید با آمپر مصرفی کوادکوپتری که مد نظرتان است مقایسه شود. با توجه به اینکه در سایت فروشنده کوادکوپتر که لینک آن را ارسال کرده اید اطلاعاتی در مورد باتری کوادکوپتر(ضریب تخلیه) موجود نبود نمی توان اظهار نظر کرد.
   خود موتورهای LH-X10 هم کورلس می باشند و در صورتی که می خواهید ظاهر آن را تغییر دهید می توانید از این 4 موتور روی خودش استفاده کنید طوری که وزن آن بیشتر از وزن حال حاضرش نشود.
   در پناه حق باشید.

 • علی قاسمی

  سلام اقای قاسمی

  اگه میشه یه رادیو کنترل4 کاناله معرفی کنید.

 • همایون

  سلام خسته نباشید ممنون از مطالب سایت
  یه کواد کوپتر دارم کا باتریش گم شده الان باتری موبایل وصل کردم
  مشکلی تو روشن شدن نداره مشکلش اینجاست ک بلند نمیشه انگار ک سرعت پره هاش کمه وقتیم دور موتورشو بالا میبرم زیاد تغییری اینجاد نمیشه بعد چند دقیقه هم که خود به خود خاموش میشه تنها راه روشن شدن دوبارشم اینه باتریو دوباره وصل کنی
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنین
  نمیدونم مشکل از باتریه یا موتور ها ضعیف هستن یا مشکل دیگه☺

  • قاسم قاسمی

   سلام دوست عزيز
   مشكل از باتري مي باشد زيرا جريان كافي براي موتورها را نمي تواند تامين كنيد لطفا نوع موتورهايتان را ارسال كنيد تا يك باتري مناسب از فروشگاههاي داخلي برايتان معرفي كنم.
   موفق باشيد

   • همایون

    ممنون از راهنماییتون😙 راستش نوع موتورو نمیدونم باید بازش کنم ببینم روش چیزی نوشته یا راه دیگه ای هست؟؟

    اخه پیچ هاش خیلی ریزه همچین پیچ گوشتی ندارم

    • قاسم قاسمی

     سلام مجدد
     لطفا نوع كوادكوپترتون رو بفرستيد تا بررسي شود.

     • همایون

      سلام خسته نباشید عکسشو ضمیمه کردم لطف کنید بگین چ باتری بخرم ممنونم

     • قاسم قاسمی

      سلام و احترام
      متاسفانه عكس هاي ارسالي شما آپلود نشده است لطفا مجددا تلاش نماييد.
      با سپاس

 • پیام

  سلام اقای قاسمی
  یکی از پر های کوادکوپتر من کار نمیکنه یعنی تازه خریدم هنگام روشن کردن سه پرش کار میکرد بجز یکی میشه کمک کنین خیلی ممنون

  • قاسم قاسمی

   سلام دوست عزیز
   اتصالات داخل برد را چک کنید ببینید سیم مربوط به آنها قطع نشده باشد. لطفا مدل کوادکوپترتان را ارسال کنید و اینکه آیا هنگام روشن کردن این موتور کلا کار نمی کند یا کمی می چرخد ولی دور آن کم است؟

 • پیام

  سلام اقای قاسمی من یه کواد کوپتر خریدم یه پرش کار نمیکنه میتونین کمک کنین خیلی ضروری هسش خواهشا زودتر ج بدین
  ی عکس فرستادم و به سمت اون پری ک کار نمیکنه فلش کشیدم.

 • عبدالرضا شکیبا

  با سلام. واقعا از سایت خوبون استفاده کردم. میخوام یدونه کوادکوپتر بسازم. اما برای رادیو کنترل میخوام خودم یدونه بسازم. میخواستم بدونم با دسته های بازی pc هم میشه اینکار رو کرد؟ یعنی اینکه سیم دسته رو بردارم و به جاش فرستنده رادیویی وصل کنم و مستقیما به برد آردوینو روی کواد که گرنده داره وصل بشه؟

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب شکیبا
   بله امکان پذیر است. این دسته ها همه امکانات سخت افزاری را دارند و می توانید آن را تغییر دهید.
   موفق باشید

   • عبدالرضا شکیبا

    ممنون از پاسخ شما. یه بار با یکی مشورت کردم و گفت استفاده از این دسته ها نویز رو بالا میبره. البته من زیاد اطلاعات ندارم. میخواستم ببینم اگه مشکل نداره میتونین آموزش هم در سایت قرار بدین.

    • قاسم قاسمی

     سلام جناب شکیبا
     واقعیتش درخواست های آموزش زیادی به دستمون رسیده که یکی یکی داره بر روی سایت قرار میگیرد و فعلا اولویت با ایجاد ماموریت های پیشرفته در میشن پلنر- راه اندازی موتورهای کورلس مخصوص مینی کوادکوپترها و فلایت کنترل مولتی وی می باشد. از اینکه با صبر و حوصله مطالب ما را دنبال می کنید سپاسگزاریم.
     با آرزوی موفقیت

 • سعادتی

  سلام
  باتشکر از شما بخاطر اطلاعات خوبی که در سایت قرار دادید
  می خواستم بدونم آیا ممکنه با یه کنترلر چندین هلی شات رو کنترل کرد یا نه؟
  اگه میشه لطفا راهنمایی کنید

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب سعادتی
   منظورتان را به طور کامل متوجه نشدم بنابراین بر اساس هر دو حدس زده شده پاسخ می دهم:
   الف: آیا می توان با یک فرستنده همزمان چندین پرنده را از سطح زمین بلند کرد و پرواز داد؟
   در مورد اینکه آیا می توان با یک کنترلر چندین پرنده را کنترل کرد جواب مثبت است ولی ذکر نکته ای لازم است:
   به دلیل اینکه تفاوت هایی در ساخت هر پرنده وجود دارد قطعا نیروی تراست هر دو پرنده متفاوت است حال چنانچه این پرنده ها مدتی از عمرشان گذشته باشد این اختلاف بیشتر می شود. بنده در چندین مورد همزمان چندین پرنده چینی را پرواز داده ام که از یک شرکت یکسان بوده اند ولی هر کدام به مسیری دیگر می رفتند. پس در مرحله اول کیفیت سخت افزاری و شرکت سازنده بسیار مهم می باشد تا این اختلاف کمتر نمایان شود.
   ب: آیا می توان با استفاده از یک فرستنده یکسان پرنده های متفاوتی را با گیرنده های متفاوتی در زمان های مجزا به پرواز در آورد؟
   بله. با استفاده از گیرنده هایی که پروتکل های یکسانی دارند و یا از هم پشتیبانی می کنند می توان این گیرنده ها را به فرستنده مورد نظر بایند کرد و بدون خرید یک فرستنده مجزا همه آنها را به صورت مجزا پرواز داد.
   موفق باشید.

 • صفا سلیمی

  سلام مهندس قاسمی
  در مورد جوی استیکهایی که در رادیو کنترلهای تجاری استفاده میشه میخواستم بدونم کجا میشه اونها رو تهیه کرد؟سرچ کردم چیزی عایدم نشد .لطفا راهنماییم کنید

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب سليمي
   اگر منظورتان برند خاصي است ذكر كنيد تا بررسي شود. وگرنه ماژول جوي استيك دو محوره جهت ساخت را مي توانيد از آفتاب رايانه تهيه كنيد:
   ماژول جوي استيك
   موفق باشيد

   • صفا سلیمی

    سلام وقت به خیر .از ماژول استفاده کردم.ولی میخوام رادیوی حرفه ای سایت مولتی متر را بسازم که برای استفاده کردن از جوی استیک باید یک رادیو کنترل بخرم و یا به صورت کارکرده و دسته دوم خریداری کنم فقط میخوام از جوی استیک رادیو کنترلهای بیرون استفاده کنم تا حرفه ای تر باشه

    • قاسم قاسمی

     سلام مجدد
     پیدا کردن یک رادیوکنترل دست دوم در بازار کمی مشکل است و باید از افراد مطمعن خرید کنید. سعی کنید برای خرید عجله نکنید تا یک گزینه مناسب پیدا کنید. در مورد اینکه قصد دارید یک رادیویی داشته باشید که شکل و شمایل رادیوهای حرفه ای داشته باشد پیشنهاد می کنم یک رادیوکنترل ارزان که ظاهر حرفه ای دارد و دارای LCD هم می باشد را به صورت نو بخرید و قطعات داخل آن را عوض کنید. یک لینک از سایت جهان آرسی برایتان می گزارم که قیمت بسیار مناسبی دارد و در صورتی که ظاهرش را پسندید می توانید به جای یک رادیوکنترل دست دوم استفاده کنید و قطعات داخل آن را کامل تعویض کنید. همراه این رادیوکنترل هیچ گیرنده ای نیست و فقط یک فرستنده است زیرا این رادیوکنترل مخصوص کوادکوپترها و محصولات تجاری MJX می باشد که گیرنده آن روی خود برد کنترلی می باشد و همراه با برد لحیم شده است و فکر می کنم مناسب کار شما باشد زیر می خواهید گیرنده هم خودتان بسازید. این هم از لینک:
     رادیوکنترل تجاری MJX
     یک لینک دیگر را هم در اینجا قرار می دهم که البته نیاز به مکاتبه با دوستان r30 دارد و می توانید شماره تماس و اطلاعاتتان را قرار دهید تا با شما تماس گرفته شود. باز هم تاکید می کنم که برای خرید رادیوی دست دوم خیلی دقت کنید و حساسیت به خرج دهید:
     خرید و فروش قطعات دست دوم

     سایت رها هم رادیوکنترل های خوبی داره ولی فعلا در رنج قیمتی پایین تنوع زیادی ندارد.
     رادیوکنترل رها

     با آرزوی موفقیت

     • صفا سلیمی

      سلام .جناب قاسمی از شما تشکر میکنم

     • قاسم قاسمی

      خواهش می کنم. موفق باشید

 • رضا شعبانی

  Syma/x5hw سلام من یک کواد کوپتر مدل Syma/x5hw دارم
  تنظیمات بهم خوره با کنترل وصل نمیشه تا به پرواز در بیاد یک صدا بوق اهسته ای از پرنده
  میاد.
  مرسي

  • قاسم قاسمی

   با سلام
   اطلاعاتي كه در مورد مشكل Syma/x5hw ذكر نموديد كافي نبود ولي كارهاي زير را انجام دهيد در صورتي كه مشكل برطرف نشد بيان كنيد.
   1- باتري فرستنده را چك كنيد ببينيد ضعيف نشده باشد.
   2- باتري ليتيم پليمر كوادكوپتر را چك كنيد. در صورتي كه يك باتري مجزا داريد با اين باتري كوادكوپتر را تست كنيد. قبل از هر چيز باتري را شارژ كامل كنيد و آن را تست كنيد.
   موفق باشيد

 • محمد2003

  سلام من کواد کوپتر 8lh xخریدم تنظیماتش به هم خورده میشه تنظیماتشو بهم بگید

  • قاسم قاسمی

   سلام
   لطفا نام کوادکوپتر را به همراه شرکت سازنده آن ذکر کنید و یا اینکه عکسی از آن را ارسال کنید تا راهنمایی شود. همچنین با توجه به اینکه یک کوادکوپتر تجاری است مشکل بوجود آمده را به صورت واضح تر بیان نمایید.
   با سپاس

 • فرزاد

  با سلام من تنظیمات کنترل کوادکوپترم به هم خورده مخواستم بدو چطور به کانال دو تغییرش دهم.کنترل 4 کاناله بوده

  • قاسم قاسمی

   با سلام
   لطفا نوع رادیوکنترلتان را بیان کنید تا پاسخ داده شود.
   با سپاس

 • فرشاد

  سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون
  من دارم یک قایق اتوپایلوت با استفاده از apm2.6 میسازم…رادیوکنترل هم 2.4Gh هست.
  لطفا راهنمایی بفرمایید درمورد نحوه اتصال apm به اسپیدکنترل موتور و سروو موتور سکان و رسیور … .. شماتیک اتصال قطعات
  تشکر

  • قاسم قاسمی

   سلام
   سوالتان به صورت کلی است و مشخصات خاصی از طرح و مدل مورد نظرتان ذکر نکرده اید. برای اتصال قطعات هم مطالب یکسان می باشد و می توانید استفاده کنید اگر در جایی از اتصالات مشکل دارید بنده در خدمتم
   موفق باشید

 • مهدی اسلامی

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم که گیرنده رادیو کنترل ها رو وقتی به فلایت کنتلر APM متصل میکنیم نیاز به منبع تغذیه جدا دارند یا برقشونو از برد APM تامین میکنند؟

  • قاسم قاسمی

   با سلام
   هنگام اتصال گیرنده رادیوکنترل به فلایت کنترل APM، تغذیه گیرنده هم از طریق برد تامین می شود و نیازی به اتصال جداگانه منبع تغذیه نیست.
   موفق باشید

 • جلال

  با سلام وخسته نباشی. با یه رادیو فلای اسکی fs-i6 که کایل ترینیر دارد که پشتش پین ps2 میخوره میشه با ماژل usb به ttl به کامپیوتر وصل کرد و در سیمیلاتور ریل فلایت ازش استفاده کرد؟. اگه میشه نقشه اتصال اونو بکشید؟

  • قاسم قاسمی

   با سلام
   براي اتصال فرستنده fs-i6 از كابل ترينر همراه خودش استفاده كنيد. در صورتي كه به مشكل برخورديد در خدمتم.
   موفق باشيد

   • جلال

    ممنون بابت وقتی که گذاشتید. کابل همرا رادیو من یکسر usb معمولی داره. یعنی وقتی به pc وصلش میکنم چراغی نداره که روشن بشه. در متن با اینو گفته بودید. و وقتی وصل میشم pc هیچ سخت افزاری رو نمیشناسه. رادیو من هیچ cd همراه نداره. ایا شما نرم افزارشو دارید.؟ ریل فلایت و که باز میکنم پیغام میده که هیچ جوی استیکی رو نشناخته.باید چطوری بشناسونمش.؟ با تشکر

    • قاسم قاسمی

     با سلام و احترام
     از بابت تاخیر در جواب عذرخواهی می کنم.
     در مورد اینکه رادیوکنترل شبیه ساز رو نمیشناسه دلایل مختلفی وجود دارد که باید مرحله به مرحله چک کنید تا مشکل برطرف شود. در مورد رادیوی شما با توجه به اینکه رابط ندارید شبیه ساز رادیوکنترلتون رو نمیشناسه زیرا به یک رابط برای تبدیل سیگنال های رادیوکنترل جهت شناخت آنها توسط شبیه ساز نیاز دارید. پس با توجه به این موضوع با داشتن یک کابل usb و ps2 ارتباط برقرار نمی شود. پیشنهاد می شود یک رابط همه کاره برای انواع رادیوکنترل ها بخرید. بعد از اینکه این رابط را متصل نمودید و باز هم شبیه ساز فرستنده رادیوکنترل را نمی شناخت می توانید موارد زیر را بررسی کنید:
     1- نوع شبیه سازتان را عوض کنید مثلا با شبیه سازهای دیگر همانند phoenix و غیره تست کنید و در صورتی که مشکل از شبیه ساز نباشد ارتباط برقرار می شود در غیر اینصورت به مرحله بعد بروید.
     2- شبیه ساز را بر روی یک کامپیوتر دیگر تست کنید تا ببینید مشکل از ویندوز و یا درایورها نباشد و در صورتی که روی کامپیوتر کانکت شد پس مشکل از کامپیوتر شما می باشد.(درایورهای هر رابط باید حتما نصب باشند)

 • جلال

  سلام خسته نباشی. میخواستم بدونم چطور میشه با استفاده از رادیو دور موتور براشلس را عوض کرد. تنظیم خاصی روی اسپید باید باشه؟ یا روی رادیو؟

  • قاسم قاسمی

   سلام
   بله. برای تعویض کردن جهت اسپیدکنترل های دوجهته باید در قسمت تنظیمات مربوطه چرخش دوجهته را انتخاب کنید. معمولا با عبارت Bidirectional در قسمت Motordirection مواجه می شوید و کافی است Bidirectional را انتخاب کنید. البته در فلایت ها و نرم افزاهای مختلف متفاوت است. همچنین در بخش رادیوکنترل می بایست با استفاده از کلیدهای بالای رایو کنترل یکی از این کلیدها را مخصوص تغییر وضعیت این چرخش ها اختصاص دهید. به عنوان مثال هنگامی که کلید دوحالته در وضعیت 0 است کوادکوپتر در حالت عادی پرواز می کند و تراتل هم در حالت عادی است. ولی هنگامی که کلید دوحالته را در وضعیت 1 قرار می دهید جوی استیک تراتل به حالت چرخش برعکس می رود که برای اینکار باید حداقل و حداکثر و میانه PWM را مشخص کنید تا جوی استیک تراتل عمل کند.
   موفق باشید.

   • جلال

    ممنون خیلی عالی بود تونستم با رادیو وارد تنظیمات اسپید بشم و اونو تنظیم کنم فقط تنظیمات رادیو نتونستم میتونید واضح تر بگید. رادیو من fs-i6 است. با تشکر

    • قاسم قاسمی

     با سلام
     براي تنظيمات راديو بايد دوتا تراتل متفاوت در فرستندتون تعريف كنيد بدين صورت كه براي چرخش هاي متفاوت تراتل هاي متفاوت تعريف شود. راديوكنترل شما هم اين قابليت را دارد. راديوكنترل فلاي اسكاي مدل fs-i6 دو حالت normal mode و Idle mode را در قسمت throttle curve دارد كه باعث مي شويد بتوانيد تراتل هاي متفاوتي را تعريف كنيد. براي اينكار با استفاده از كليد دوحالته بالاي راديوكنترل مي توانيد دو حالت را تعريف كنيد ابتدا كليد مثلا SwA كه در سمت چپ بالاي فرستنده وجود دارد را در حالت 0 قرار دهيد و اعداد تراتل را از تنظيم كنيد و سپس آن را بر روي 1 قرار دهيد و اعداد تراتل را تنظيم كنيد تا دو تراتل جداگانه براي فرستنده تعريف شود. اليته اين حالت براي ايمني افراد و ربات پرنده نيز استفاده مي شود يعني اينكه حالت 0 اعداد تراتل به طور كامل صفر مي كنند و در حالت 1 اعداد تراتل را بر روي مقادير دلخواه تنظيم مي كنند. به تصوير زير دقت كنيد.
     در صورتي كه به طور كامل متوجه نشديد بيان نماييد تا بصورت يك جلسه كامل با عكس برايتان بارگذاري شود.
     موفق باشيد.

     • جلال

      با سپاس. در تنظیمات رادیو تا اینجا رفتم که یک کلید برای fly mode..انتخاب کردم که حالت نرمال و اسپورت داره. در قسمت idle هم نرمال داره و idle up داره. که دوتا تراتل کرو میده. که دوتا نمودار داره برا تراتل. وقتی اپ میشه، هم مثل تراتل معمولی میتونم تنظیم کنم ولی دور موتور برعکس نمیشه. چکار باید بکنم. با تشکر

     • قاسم قاسمی

      با سلام
      در مورد اینکه بتوانید با دو تراتل موتورها را در هر دو جهت بچرخانید همانطور که قبلا هم بیان شد نیاز است که از اسپیدکنترل های برنامه پذیر دوجهته استفاده کنید. بدین ترتیب که یک تراتل را برای حالت معمولی قرار دهید و یک تراتل دیگر که تنظیماتش را در بخش قبلی بیان کردیم برای حالت چرخش برعکس موتورها قرار دهید. پس مهمترین کار این است که یک اسپیدکنترل دوجهته تهیه کنید و تنظیمات مربوطه را انجام دهید. دقت کنید که باید ملخ هایتان را هم دوجهته انتخاب کنید و با ملخ تک جهته نمی توانید در هر دوجهت چرخش داشته باشید.
      موفق باشید.

   • قاسم قاسمی

    تعريف كردن دو تراتل مجزا

 • محمدعلی توانا

  باعرض سلام خدمت شما جناب آقای قاسم قاسمی.سایت بسیار کامل و پر محتوایی دارید.من رشته ام برق نیست ولی استفاده مفید علمی کردم.باتشکر از شما

  • قاسم قاسمی

   با سلام
   خواهش میکنم. نظر لطف شماست.
   موفق باشید

 • حسین

  سلام. ممنون از مطالب خوبتون
  اگه امکان داره بهترین رادیوکنترل های موجود در بازار را معرفی کنید.

  • قاسم قاسمی

   با سلام
   براي اتصال فرستنده fs-i6 از كابل ترينر همراه خودش استفاده كنيد. در صورتي كه به مشكل برخورديد در خدمتم.
   موفق باشيد

  • قاسم قاسمی

   با سلام
   يك جلسه جداگانه براي بهترين راديوكنترل هاي موجود در بازار بارگذاري شده است. از لينك زير استفاده كنيد.
   https://goo.gl/8CKtzS

 • کیوان تاک

  مهندس جان سلام
  در مورد تعداد کانال ها در فرستنده مثلابا مگا 328که ADC این آیسی 6 عدد می باشد آیا میشه با مالتی پلکس(آیسی مالتی پلکس) کردن تعداد این ADC ها رو افزاش داد و چطوری؟

  • قاسم قاسمی

   با سلام خدمت شما دوست عزیز
   بله با استفاده از آیسی مالتی پلکس آنالوگ میشه این کار رو انجام داد. نمونه این آیسی 4051 هست که البته دقت بالایی نداره. توضیح این آیسی خارج از حوصله یه کامنت هست. توضیحاتش در اینترنت موجود است. نمونه لینک جهت افزایش تعداد کانال های ADC :
   http://www.centralclubs.com/adc-4051-t119164.html
   نحوه برنامه نویسیش هم در این لینک توضیح داده شده است.
   موفق باشید

 • کیوان تاک

  سلام و خسته نباشید
  رادیو کنترل های تجاری که منو دارن برنامه نویسیشون با آردینو انجام شده یا نه ؟ و چه آیسی هایی برای پردازش دارن ؟

  • قاسم قاسمی

   با سلام
   در مورد برنامه نویسی رادیوکنترل ها می توان با استفاده از بوت لودر آردوینو اینکار را انجام داد. ایسی های ذکر شده هم بسته به نوع رادیوکنترلتان تغییر می کند.
   موفق باشید

 • علیرضا جعفری

  اما اگر میشه یه نقشه با خود کار بکشید ممنون

  • قاسم قاسمی

   سلام دوست عزیز
   نقشه مورد نظرتان را بگویید تا برایتان ترسیم شود. چه نقشه ای؟ اتصالات اطراف فلایت کنترل یا چپ گرد راست گرد موتور براشلس؟

 • علیرضا جعفری

  سلام ببخشید بعد از +- باتری به برد توضیع و سپس به اسپید کنترل و سوکت اسپید کنترل به فلایت کنترل انتن گیرنده یا فرستنده کجا داخل مدار میشود
  اما برای چپ گرد کردن موتور براشسل هم مثل موتور های سه فاز باید جای دو تا فاز عوض کنم یعنی دو تا از سیمارو عوض کنم ؟

  evil0036@yahoo.com
  لطفا جواب

  • قاسم قاسمی

   با سلام
   در مورد سوال اولتون که آنتن گیرنده به برد گیرنده متصل است و برد گیرنده هم از طریق سوکت های خودش به فلایت کنترل متصل می شود.
   در مورد سوال دومتون اینکه با جابجا کردن دوتا سیم موتور براشلس چرخش موتور عوض می شود. هیج فرقی نمی کند که کدام دوسیم را با هم عوض کنید.
   موفق باشید

 • دانشجو

  مطالبتون واقعا عالیه.
  پیشنهاد می کنم همین مطالب در قالب کتاب چاپ بشه. حتما استقبال میشه!

 • حامد قاسمی

  بسیار استفاده کردیم.ممنون.
  یه سوال.
  بعضی وقتا یه سری ولوم ها هست بالای رادیو کنترل.اونا به چه دردی میخورن؟

 • مرتضی

  سلام
  میخواستم بدونم امکانش هست که این آموزش هارو به صورت پی دی اف داشته باشم؟

  • حامد قاسمی

   سلام.به لطف خدا این pdf ها هم به زودی روی سایت قرار داده میشه

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اضافه کردن تصویر ( فقط فرمت jpg)