کوادکوپتر چیست؟

رول پيچ ياو و مفهوم کانال- کاربرد کانال در کوادکوپتر چیست؟ {جلسه چهاردهم}

مفهوم کانال در کوادکوپتر چیست؟

اول اینکه خود رادیو کنترل به انگلیسی میشه Radio Control که مخففش میشه RC و در خیلی از جاها دیدیم.

اصطلاحاتی که در این جلسه توضیح میدیم:

1- Roll(رول)

2-Pitch(پیچ)

3-Yaw(یاو)

4-ایلِران(Aileron)

5-الِویتر(Elevator)

6-رادِر(Rudder)

7-تِراتِل(Throttle)

مفهوم کانال در کوادکوپتر

سه تا اصطلاح اول رو در جلسات پیشین توضیح دادیم ولی چون بخش مهمیه در اینجا هم به اون اشاره می کنیم.

رول پیچ یاو در اتومبیل

از شکل بالا پیداست که چرخیدن حول محورX رول می نامند. چرخیدن حول محور Y پیچ می نامند و چرخیدن حول محور مرکزی از بالا به پایین یاو می گویند. یعنی اگه ماشین دور خودش بچرخه اصطلاحا میگن داره چرخش یاو انجام میده.

همین حالت برای هواپیما در شکل زیر مشاهده می کنیم:

سه کانال اصلی در هواپیما

چهار کانال اصلی کوادکوپتر

حالا که با عبارات رول پیچ و یاو آشنا شدیم میریم سراغ بقیه عبارات:

َAileron=Roll

Elevator=Pitch

Rudder=Yaw

رول همان ایلِران است.

الویتر همان پیچ است.

رادرهمان یاو است.

تراتل هم که همان گاز است و با بالا بردن جوی استیک تراتل افزایش می یابد و کوادکوپتر به سمت بالا حرکت می کند و با پایین آوردن جوی استیک تراتل، گاز کاهش می یابد و کوادکوپتر به سمت پایین حرکت می کند.

به هر یک از اصطلاحات بالا یک کانال می گویند. تلویزیون خونتون رو در نظر بگیرید برای اینکه شبکه 1 براتون فیلم پخش کنه به یک کانال نیاز داریم یا برای اینکه فیلمای شبکه 2رو ببینیم به یک کانال نیاز داریم و به همین ترتیب هر چقدر شبکه های بیشتری خواستید کانال های بیشتری هم باید داشته باشید. حالا در اینجا برای اینکه ما کوادروتور رو حول محور X بچرخونیم به یک کانال نیاز داریم یعنی رول(آلِرون) یک کانال است. برای چرخیدن حول محورY به یک کانال نیاز داریم یعنی اینکه پیچ(الِویتر) یک کانال است و برای چرخیدن حول محور Z به یک کانال نیاز داریم یعنی اینکه یاو(رادِر) هم یک کانال است. این سه تا کانال برای چرخیدن کوادروتور در فضا می باشد. یعنی اگه یک جسم رو در دستتون بگیرید فقط حول 3تا محور می تونید بچرخونیدش. کوادروتور هم مثل یک جسم قابلیت چرخش در 3جهت در یک فضا را دارد. حالا تا اینجا شد 3 تا کانال!!!

برای بالا و پایین رفتن کوادروتور هم 1 کانال لازم داریم یعنی اینکه حین چرخیدن حول محورهاش لازمه بالا و پایین هم بشه. به این بالا و پایین رفتن هم تراتِل می گوییم که خودش یک کانال است.

نکته مهم: هر کانال یک خروجی PWM است.

پس تا اینجا با کانال های یک کوادروتور آشنا شدید و یاد گرفتیم که برای حرکت کردن یک کوادروتور یا هرپرنده ای در فضا حداقل 4 کانال لازمه. بقیه کانال ها برای چیزایی مثل مانور دادن یا چرخوندن دوربین کوادروتور یا غیره استفاده میشه که در جلسات آتی روش بحث می کنیم.

خب اینا رو گفتیم که برای جلسه بعد که آموزش کامل رادیو کنترله آمادگی لازم رو داشته باشید.

برای دریافت آخرین مطالب سایت  و همچنین مطالب منحصر به فرد دیگر که در سایت منتشر نمی شوند میتوانید در کانال تلگرام ما عضو شوید و یا در اینستاگرام ما را فالوو کنید:

1 نظر

  • حمزه

    عالییی…

  • نوشتن نظر

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Optionally add an image (JPEG only)