رگولاتور چیست؟معرفی رگولاتور 7805

lm2937

دوستان سلام.احتمالا همتون یه چیزایی از  رگولاتور شنیدید و شاید هم خیلی هاتون باهاش کامل کار کردید.توی این مقاله سعی میکنیم یه کم بیشتر وارد جزییات رگولاتوری بشیم که خیلی هم نام آشنا و خیلی هم کاربردی هست.ایشالا که این مقاله هم براتون مفید باشه.

ریشه کلمه رگولاتور:

کلمه رگولاتور(regulator)  برگرفته از فعل regulate به معنای تنظیم کردن هست.و خود واژه رگولاتور یعنی تنظیم کننده.

رگولاتور چی رو تنظیم میکنه؟

اول از همه بگم هر جا توی متن میگیم رگولاتور منظورمون رگولاتور ولتاژه(چون رگولاتور یه مفهوم کلی هست)حالا اینجا برای ما رگولاتور ولتاژ رو تنظیم میکنه.برای ما خیلی مهمه که توی خروجیمون یه ولتاژ ثابت داشته باشیم که نوسانی نداشته باشه تا به المان های مدارمون آسیبی نرسه.

رگولاتورها چه مزایایی دارند؟

رگولاتور ها دو تا مزیت خیلی مهم دارند:

مزیت اول این که همونطور که گفتم توی خروجی به ما یه ولتاژ ثابت میده که باعث میشه به المان های مداریمون آسیبی نرسه.اگه خروجی آداپتورها رو بگیرید همشون یه مقدار اختلاف با ولتاژ نامی خودشون دارند ولی موقعی سر یه آداپتور یه رگولاتور میذاریم اون موقع دیگه خروجی به مقدار بسیار خوبی ثابت هست مثلا برای رگولاتور 7805 که خروجیش 5 ولت هست اگه ولت متر رو توی خروجی رگولاتور بذارید ولت متر به شما عدد 5.01 رو نشون میده و شاید حتی 5.00 .پس میبینید که چقدر رگولاتور کارش دقیقه و درسته.

مزیت دوم هم مربوط میشه به ولتاژ های مختلف توی یه مدار.فرض کنید که شما یه مدار دارید که یه میکروکنترلر دارید که با 5 ولت کار میکنه و یه موتور هم دارید که با 12 ولت کار میکنه و اون وسط یه سنسور هم دارید که با 3.3 ولت کار میکنه.خوب اینجاست که رگولاتور خودش رو نشون میده.ما یه منبع تغذیه ورودی داریم(مثلا 15 ولت) که اون رو به مدار میدیم و سر راه هر کدوم از المان هایی که با ولتاژ های مختلفی کار میکنند یه رگولاتور میذاریم تا ولتاژ مدنظرش تامین بشه.اینجوری دیگه برای تغذیه المان هامون به چندتا منبع تغذیه احتیاج نداریم و با چند تا رگولاتور کل منابع تغذیه مدارمون رو تامین کردیم.

دسته بندی انواع رگولاتور ها:

رگولاتورها به دو دسته تقسیم میشن.رگولاتور با خروجی ثابت و رگولاتور با خروجی متغیر که رگولاتر با خروجی ثابت هم خودش به دسته ی ولتاژ خروجی مثبت و ولتاژ خروجی منفی تقسیم میشه.دسته خروجی ثابت که فک نمیکنم نیازی به توضیح بیشتر باشه ولی رگولاتور با ولتاژ خروجی یه دسته از رگولاتور ها هستن که خروجیشون بسته به مدار واسطی که توی دیتاشیتشون اومده تغییر میکنه.یعنی مثلا اگه شما یه مقاومت 10 کیلو با یه خازن 100 نانو بذارید سر راهش یه ولتاژ ثابت توی خروجی به ما میده و اگه یه مقاوت 2.2 کیلو و یه خازن 10 پیکو بذارید سر راهش یه خروجی ثابت دیگه به ما میده.توی ادامه بحث ما بیشتر تمرکزمون رو گذاشتیم روی رگولاتور های سری 78 و 79 که سری های خیلی پرکاربردی هستند(البته سری های دیگه ای هم هستن که خیلی هم قوی هستن و سعی میکنیم توی جلسات بعد بهشون بپردازیم پس هرچی که در ادامه بحث میگیم مربوط به این سری هست)
برای آشنایی بییشتر توی جدول زیر رگولاتورهای سری مثبت(از سری 78) رو به همراه ولتاژ خروجی و مینییمم ولتاژ ورودی توی یه جدول آوردیم:

شماره مدل رگولاتورولتاژ خروجی(ولت)حداقل ولتاژ ورودی(ولت)
7805 5 7.3
7809 9 11.5
7812 12 14.6
7818 18 21
7824 24 27.1

برای رگولاتور هایی سری منفی(سری 79) هم همینطور جدولی هست که البته دیگه برای طولانی نشدن مطلب از آوردن اون توی اینجا صرف نظر شده.

حالا چند تا نکته:

1-احتمالا خودتون هم فهمیدید که ولتاژ خروجی رگولاتورهای این سری(سری 78) از روی دو رقتم آخرش معلوم میشه یعنی به عنوان مثال رگولاتور 7824 ولتاژ خروجی اش 24 ولته یا 7812 ولتاژ خروجیش 12 ولته.یعنی به طور کلی رگولاتور 78XX ولتاژ خروجیش هست XX

2-سری 78 سری هست که ولتاژ خروجیش مثبت و ثابته و در مقابل اون سری 79 سری هست که ولتاژ خروجیش منفی هست و ثابت.یعنی مثلا ولتاژ خروجی رگولاتور 7905 میشه منفی 5 ولت.یعنی به طور کلی خروجی 79XX میشه منفی XX

3-ورودی رگولاتور های سری منفی حتما منفی هست یعنی شما نمیتونید به یه رگولاتور 7912 یه ولتاژ ورودی 15 ولت بدید بهتون منفی 12 ولت نمیده شما حتما باید بهش یه ولتاژ منفی بدید تا بهتون خروجی منفی 12 ولت بده.

4-اگه دقت کنید ولتاژ ورودی رگولاتورها یه مقداری از ولتاژ خروجیشون بیشتر باید باشه یعنی به عنوان مثال اگه یه رگولاتور 7805 رو بهش ولتاژ 3 ولت بدید طبیعی هست که خروجی به شما 5 ولت نمیده ولی اگه حتی 5 یا 6 ولت هم بهش بدید باز به شما 5 ولت نمیده و خروجیش چیزی حدود 4 تا 4.5 ولت هست که علت اون هم تلفات ترانزیستوری هست که داخل رگولاتور اتفاق میفته.پس به این نکته هم حتما توجه داشته باشید.

رگولاتور 7805 چیه و چرا اینقدر مشهوره؟

ولتاژ خروجی این رگولاتور مثبت 5 ولت هست.این رگولاتور هیچ برتری نسبت به بقیه رگولاتورها نداره.حالا این که چرا اینقدر مشهوره داستانش فرق داره. علتش هم اینه اکثر مداراتی که ما باهاشون کار میکنیم با 5 ولت ثابت کار میکنن نمونه بارزش همین جناب ًاقای avr هست که کلا با 5 ولت کار میکنه. و البته هنوز خیلی از مدارات ما با همین میکروکنترلر هست.یا اکثر سنسورهامون مثل سنسور آلتراسونیک SRF05 .حالا این وسط اگه یه ماژول دیگه (مثل nrf )بیاد و با ولتاژ 3.3 ولت کار کنه زیاد خوشمون نمیاد چون باید یه رگولاتور دیگه اضافه کنیم.

این رگولاتور 3 تا پایه داره.  که پایه هاش به صورت زیره :

7805_1-500x416

فک کنم واضح باشه ولی جهت کامل شدن توضیحات پایه اول ورودی هست پایه دوم باید به زمین وصل بشه و پایه سوم هم که ولتاژ خروجیمون رو ازش میگیریم.

نکته ای که اینجا وجود داره اینه که حداکثر جریان خروجی این رگولاتور 0.5 آمپر هست و اگه شما بیشتر از اون جریان بکشید ممکنه رگولاتورتون دار فانی رو وداع بگه.

خوب حالا اگه ما بخوایم جریان بیشتری بکشیم باید چیکار کنیم؟

چند تا راه وجود داره:

اول این که میتونید به جای این رگولاتور از رگولاتورهای دیگه استفاده کنید که جریان خروجی بیشتری به شما میدن یا مثلا از رگولاتورهای ولتاژ متغیر با جریان بالاتر استفاده کنید مثل LM2576

دوم این که از رگولاتور قابلمه ای همون سری استفاده کنید..رگولاتور قابلمه ای یه رگولاتور هست که شکلش توی زیر اومده و جریان خروجیش 3 آمپر هست

tr_big_2

index

تنها نکته ای که درمورد این رگولاتور وجود داره اینه که بدنش باید به زمین وصل بشه که میتونید از همون دو تا سوراخی که برای پیچ کردن استفاده میشه استفاده کنید و با پیچ اون رو به زمین وصل کنید.

روش سوم هم اینه که از مدارهایی استفاده کنید که جریان دهی رگولاتور رو افزایش میدن که در اینجا برای اینکه بحث زیاد نشه از آوردن مداراتش خودداری میکنیم.

 

و اما حرف آخر:

در مورد رگولاتور ها زیاد میشه حرف زد ولی دیگه بحث داره خیلی زیاد میشه به خاطر همین از گفتن بقیه نکته ها صرف نظر میکنیم و ایشالا توی یه جلسه دیگه به طور کامل به بقیه رگولاتورها میرسیم.

منابع استفاده شده توی این بحش:
www.tbank.blogsky.com

lpc.blogsky.com

ایشالا که این بحث هم براتون مفید بوده باشه.

برای دریافت آخرین مطالب سایت  و همچنین مطالب منحصر به فرد دیگر که در سایت منتشر نمی شوند میتوانید در کانال تلگرام ما عضو شوید و یا در اینستاگرام ما را فالوو کنید:

در پناه ایزد یکتا باشید.

13 نظر

 • مهدی امیری

  سلام.ببخشید من خیلی مبتدیم.سوالم اینه که اگه ما خروجی رگلاتور خودمونو برای یه ال ای دی بخوایم سر منفی ال ای دی رو باید به منفی رگلاتور وصل کنیم

  • حامد قاسمی

   با سلام خدمت شما جناب آقای امیری.
   اکثر LED ها ولتاژهاشون پایین هست و اگه مستقیم خروجیشون رو از رگولاتور بگیریم باعث سوختنشون میشن. مثلا یه LED قرمز رو اگه وصل کنید به یه 7805 قطعا اون LED میسوزه چون ولتاژ مربوط به روشن شدن LED قرمز از خروجی رگولاتور که 5 ولت هست کمتره. برای دیدن حدود ولتاژهای مربوط به LED به این لینک مراجعه فرمایید.
   حالا فرض کنید که شما ولتاژ مربوط به LED مورد نظر خود را با ولتاژ خروجی رگولاتور تطبیق داده اید. در این حالت باید سر مثبت LED را به خروجی رگولاتور و سر منفی LED را به زمین رگولاتور ( در 7805 پایه وسط) وصل کنید تا LED شما روشن شود.
   برای درک بهتر LED ها من پیشنهاد میکنم این دو لینک را بخوانید:
   1- LED و مقاومت مربوط به آن
   2-معرفی انواع دیودها

   در ضمن هیچ وقت نگران مبتدی بودن سوال خود نباشید. اینجا محلی برای یادگرفتن هست. حالا چه شما مبتدی باشید و چه متوسط و چه حرفه ای. سوال، سوال است. آن را بپرسید.
   موفق باشید.

 • ا فلاحی

  در رگولاتور نقش پایه منفی چیست ؟

  • حامد قاسمی

   با سلام. لطفا سوالتون رو همراه با نام رگولاتور معرفی کنید تا به صورت کامل به شما پاسخ داده بشه.
   موفق باشید.

 • امیر جاهد

  با سلام و خسته نباشید از توضیحات خوبتون جناب قاسمی یه سوال داشتم و درمورد پایهای رگولاتورها بطور مثال ما یک ورودی ۱۲ولت داریم که میخوایم یک رگولاتور ۷۸۰۵در مسیر قرار بدیم که خروجی ثابت مثبت ۵بگیریم پایه وسط در واقع باید به منفی ورودی ۱۲وصل بشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  • حامد قاسمی

   با سلام خدمت شما دوست گرامی.
   پایه وسط همیشه باید به زمین وصل بشه. به عنوان مثال شما یه باتری 12 ولت دارید و میخواید اون رو به رگولاتور وصل کنید. سر منفی باتری رو به پایه وسط وصل میکنید. سر مثبت که 12 ولت ما هست رو به ورودی وصل میکنید و خروجی 5 ولت خودتون رو هم از پایه آخری میگیرید.
   اگه نیاز به توضیح بیشتری هست بفرمایید در خدمتتون هستم.

 • mohammad hoseini

  عالى بود مرسى

 • mohammad hoseini

  سلام خيلي عالى بود كه من يه جاهايشو خوب ياد نكرفتم ولى كلا عالى بود مرسي

  • حامد قاسمی

   با سلام.
   ممنون از لطف شما.
   هر جای این مطلب رو که متوجه نشدید بفرمایید تا بنده توضیح بدم.
   موفق باشید.

 • علي

  .با عرض.سلام وخسته نباشيد من يه کنفرانس درباره الکترونيک صنعتي داشتم که موضوع شما خيلي کاربردي و بدرد بخور بود.ايشالا موفق باشيد

  • حامد قاسمی

   ممنون از لطف شما.
   موفق باشید

 • امین حیدری

  بسیار مفید بود خسته نباشید خیلی خوب میشه اگه بازم درمورد رگولاتورها توضیحات بیشتری بدین ممنون .

  • حامد قاسمی

   ممنون.ایشالا سعی میکنم فایل دیگه ای هم در آینده در مورد رگولاتور ها قرار بدیم

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Optionally add an image (JPEG only)