سیم ها و اصطلاحات فنی آن

سيم ها و اصطلاحات فني آنها

wire

سيم ها را به صورت مكانيكي و الكتريكي مي توان استفاده كرد. در اين جلسه ما به طور كامل و ساده با اصطلاحات و نكات فني مربوط به سيم هاي الكتريكي آشنا مي شويم.

سيم ها براي انتقال جريان از يك نقطه به نقطه ديگر استفاده مي شوند. اكثر سيم ها در اطراف هسته فلزي خود يك لايه عايق دارند. يك عايق الكتريكي باعث مي شود كه جريان به اطراف پراكنده نشود و در امتداد هسته فلزي مركزي آن از يك نقطه به نقطه ديگر منتقل شود. روكش سيم ها معمولا از شيشه، كاغذ و يا تفلون ساخته مي شود.

دو نوع سيم از نظر ساختار داريم:

  1. سيم هاي با هسته جامد (solid core wire)
  2. سيم هاي رشته اي (standard wire)

سيم هاي با هسته جامد

سيم هاي با هسته جامد فقط از يك تكه سيم تشكيل شده اند.

solid

سيم هاي استاندارد

سيم هاي استاندارد از تعداد زيادي رشته سيم تشكيل شده است.

standard

سيم هاي استاندارد از انعطاف پذيري بيشتري نسبت به سيم هاي هسته جامد با همان سايز دارند بنابراين سيم هاي استاندارد را در جاهايي به كار مي بريم كه به طور مكرر جابجا مي شوند. مثلا در بازوي يك ربات از سيم هاي استاندارد استفاده مي كنيم. در عوض سيم هاي با هسته جامد را در جاهايي استفاده مي كنيم كه نياز به جابجايي زيادي ندارند مثلا در مدارات روي يك بردبرد به راحتي از يك سيم با هسته جامد پايه ها را به هم وصل مي كنيم.

ضخامت سيم ها

اصطلاح gauge در سيم ها را براي تعريف قطر يك سيم به كار مي برند. اصطلاح گيج(gauge) به معني حداكثر جرياني است كه يك سيم به صورت كاملا مطمعن مي تواند از خود عبور دهد.

دو سيستم اصلي براي gauge داريم:

 

American wire gauge (AWG)

اين استاندارد از سال 1857 در آمريكاي شمالي براي سيم هاي گرد، دوار و غير آهني به كار گرفته شد. هر چه عدد گيج افزايش مي يابد قطر سيم مربوطه كاهش مي يابد.

Standard Wire Gauge

اين استاندارد در سيستم BS كه مخفف British Standard است به كار گرفته شد. در اين استاندارد از واحدهاي متريك استفاده مي شود و نسبت به AWG كمتر استفاده مي شود.

AWG

 

مقدار جرياني كه از يك سيم عبور مي كند به جنس آن، شرايط كاري، طول سيم و ضخامت آن بستگي دارد. شكل زير گوياي اين مطلب است.

schedule

براي لخت كردن سيم از درجه بندي مناسب روي آن استفاده كنيد.

wire tool

در صورت استفاده نادرست از سیم لخت کن و یا درجه بندی نامناسب سیم آسیب می بیند.

black wire

کانکتورهای متصل کننده سیم ها

کانکتورها برای اتصال دایمی و یا موقتی بین دو سیم به کار می روند و یا ممکن است برای اتصال یک سیم به خروجی یک تجهیز بکار رود.

connector

اتصال کانکتورها به سیم یا دستگاه

برای اتصال کانکتورها به سیم ابتدا سیم را لخت می کنیم و سپس درون کانکتور مربوطه قرار می دهیم و سپس با انبردست مناسب آن را فشرده می کنیم.

connect

دقت کنید که در هنگام فشردن کانکتور حتما به صورت صحیح و با انبردست مناسب انجام شود.در صورتی که اتصال صحیح برقرار نشود مقداری هوا در این محفظه جمع می شود که خود باعث جمع شدن رطوبت می شود و رطوبت باعث خوردگی می شود و خوردگی باعث افزایش مقاومت می شود و مقاومت سبب افزایش حرارت می شود و حرارت سبب انفجار می گردد.

plier

دقت کنید که فک های انبردست به درستی بر روی کانکتور قرار بگیرند.

برای دریافت آخرین مطالب سایت  و همچنین مطالب منحصر به فرد دیگر که در سایت منتشر نمی شوند میتوانید در کانال تلگرام ما عضو شوید و یا در اینستاگرام ما را فالوو کنید:

در پناه حق باشید

قاسم قاسمی

شاید دوست داشته باشید مطالب زیر را هم بخوانید :

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optionally add an image (JPEG only)