فلايت كنترل

آشنایی با فلايت كنترل و شناخت فلایت کنترلرهای مختلف {جلسه هجدهم}

فلايت كنترل

فلايت كنترل هسته مركزى يك ربات پرنده مى باشد. فلایت به معنای پرواز است و کنترل هم به معنى كنترل پرواز مى باشد. به بیان ساده فلايت كنترل یا سیستم کنترل پرواز مشابه مغز انسان می باشد که تمامی فرامین و دستورات از آن صادر می شود و موتورها و ديگر قطعات متصل به آن مشابه اعضاى بدن انسانند.

اتوپایلوت

موضوع مهمی که باید مد نظر قرار گیرد این است که شما چه انتظاراتی از یک فلایت کنترل دارید و برحسب آن فلایت مورد نظرتان را طراحی و یا خرید کنید. چند تا از مهمترین معیارهای انتخاب به صورت زیر است:

1-چه نوع پروازی را از ربات پرنده خود انتظار دارید.

2-هزینه و توان مالی که می توانید پرداخت کنید.

3-کواد کوپتر با قابلیت مانور، سرعت و قابلیت های همانند فیلمبرداری با کیفیت و…

هر چه انتظارات بالاتر می رود قطعا امکانات جانبی نیز افزایش می یابد و بالطبع حجم برنامه و نرم افزارهای جانبی نیز بیشتر می شود. در ادامه با معرفى فلايت كنترل هاى موجود در بازار آشنا مى شويم و قيمت هاى حدودی هر کدام نیز آورده شده است تا بتوانيد به راحتى مقايسه كنيد.

فلايت كنترل KK

این فلايت كنترل حداقل امکانات برای یک پرواز را دارا می باشد. در شکل زیر نمونه ال سی دی دار آن را مشاهده میکنید. نمونه دارای LCD یکی از راحت ترین فلایت کنترلرها از جهت نصب و تنظیمات می باشد به دلیل اینکه این برد نیازی به اتصال به کامپیوتر ندارد و با چند تنظیم دستی روی خود برد به راحتی به یک پرواز پایدار می رسید. البته باید توجه کنید که بعد از اینکه حرفه ای شدید دیگر این برد قابلیت های مورد نیاز شما همانند اتصال سنسورهای بیشتر را ندارد و ناگزیرید به سراغ بردهای همانند APM یا مولتی وی یا نازا و… بروید. نصب سنسورهای بیشتر باعث پایداری بیشتری می شود که در جلسات آتی به آن می پردازیم.

فلایت کنترل KK2.0

قیمت نوع بدون LCD نسخه 5.5: 55000 تومان

قیمت برد KK2.1.5 با ال سی دی: 160000 تومان

این فلایت کنترل نمونه های دیگری نیز دارد. براى آشنايى و شناخت كامل نسخه هاى فلايت كنترل KK و آخرين تغييرات روى ورژن هاى جديد آن از لينك زير استفاده كنيد:

آشنايى با فلايت كنترل KK و شناخت جديدترين نمونه هاي آن

فلايت كنترل CC3D

فلايت كنترل CC3D

اين فلايت كنترل يك فلايت كنترل اپن سورس مى باشد كه توسط OpenPilot توسعه داده شده است. CC3D مخفف CopterControl 3D است و در حال حاضر دو ورژن از آن در بازار موجود است كه يكى CC3D است و ديگرى CC3D REVO مى باشد. اين فلايت كنترل داراى پردازنده 32 بيتى STM32 است. اين فلايت كنترل با استفاده از سنسورهاى شتاب سنج و ژيروسكوپ خود به راحتى يك پرواز پايدار و ايمن را براى شما فراهم مي كند. اين فلايت كنترل برخلاف فلايت كنترل KK از سنسور GPS حمايت مى كند. فلايت كنترل هايى همانند NAZE32 و FLIP32 تكامل يافته اين فلايت كنترل هستند. نكته مهم ديگرى كه در مورد اين فلايت كنترل قابل ذكر است اين است كه از پروتكل هاى PPM و SBUS و PWM حمايت مى كند و مى توانيد با گيرنده هاى راديوكنترل مختلف ارتباط برقرار كنيد. براى شناخت پروتكل هاى مختلف بين فلايت كنترل ها و راديوكنترل ها مى توانيد از لينك زير استفاده كنيد:

پروتكل هاى مورد استفاده راديوكنترل ها براى ارتباط با فلايت كنترل

نکته1: این فلایت کنترل فقط قابلیت ساپورت 6 موتور را دارد بنابراین در صورت که قصد دارید اکتاکوپتر و انواع آن را بسازید نمی توانید از این فلایت کنترل استفاده کنید.

نکته 2: CC3D عيبى كه دارد اين است كه نمي توان از GPS براى قابليت هايى همانند بازگشت به خانه يا Alt Hold و…استفاده كرد و از GPS فقط مى توان براى ارسال موقعيت از طريق تلمترى و استفاده در OSD سود برد و این عیب فقط در ورژن CC3D Revo برطرف شده است و از GPS می توان برای مدهای پروازی همانند سیستم بازگشت به خانه(RTL) استفاده کرد. بنابراین بهتر است که به جای CC3D از CC3D Revo استفاده کنید.

نکته 3: در حال حاضر نرم افزارهایی همانند Beta Flight، iNAV و Clean flight اعلام کرده اند که در آپدیت های جدیدشان فلایت کنترلرهای CC3D و Naze32 به دلیل کمبود حافظه توانایی پشتیبانی از قابلیت های جدیدشان را ندارند و احتمالا به زودی پشتیبانی از این فلایت کنترلرها را قطع می کنند. این نکته شامل تمامی بردهای با پردازنده STM32F1 می شود. بنابراین پیشنهاد ما این است که در صورتی که هنوز این برد را نخریده اید و قصد دارید برای مولتی روتورتان یا هواپیمای مدل یا… فلایت کنترل بخرید به سمت فلایت کنترلرهای با پردازنده STM32F3 یا F4 یا F7 بروید و از فلایت کنترلرهای NAZE32 یا CC3D استفاده نکنید. برای یک جایگزین مناسب می توانید از CC3D Revo استفاده کنید که دارای پردازنده  STM32F405RGT6 از خانواده  ARM Cortex-M4 می باشد. براى اطلاعات بيشترمى توانيد از لينك زير استفاده كنيد:

پايان عمر فلايت كنترلرهاى CC3D و Naze32 و انتخاب جايگزين براى آنها

پردازنده فلایت کنترل CC3D Revo

قیمت ها:

قيمت فلايت كنترل CC3D در فروشگاه هاى داخلى كه همه چينى هستند از 40000 تومان شروع مى شود و معمولا حداكثر تا 100000 تومان است.

قیمت فلایت کنترل CC3D Revo حدودا 180000 تومان می باشد.

فلايت كنترل Naze32

 از فلايت كنترلرهاى Naze32 براى كوادكوپترهاى مسابقه اى استفاده مى شود زيرا علاوه بر ابعاد مناسب داراى سرعت پردازش بالا و انواع سنسورها در مدل هاى مختلف آن مى باشد. پردازه همه آنها STM32F103  مى باشد كه از خانواده CortexM4 مى باشد و ساخت شركت ST است. به روزترين نسخه اين فلايت كنترل همان نسخه 6 يه Naze32 Rev6 مى باشد كه خود داراى چهار مدل مى باشد. اين چهار مدل به ترتيب كمترين قيمت و كمترين امكانات عبارتند از:
1- Naze32 6Dof(فشارسنج و قطب نما ندارد)
2- Naze32 Acro(قطب نما ندارد)

3- Naze32 10Dof

4- Naze32 Full
نکته مهم: در حال حاضر نرم افزارهایی همانند Beta Flight، iNAV و Clean flight اعلام کرده اند که در آپدیت های جدیدشان فلایت کنترلرهای CC3D و Naze32 به دلیل کمبود حافظه توانایی پشتیبانی از قابلیت های جدیدشان را ندارند و احتمالا به زودی پشتیبانی از این فلایت کنترلرها را قطع می کنند. این نکته شامل تمامی بردهای با پردازنده STM32F1 می شود. بنابراین پیشنهاد ما این است که در صورتی که هنوز این برد را نخریده اید و قصد دارید برای مولتی روتورتان یا هواپیمای مدل یا… فلایت کنترل بخرید به سمت فلایت کنترلرهای با پردازنده STM32F3 یا F4 یا F7 بروید و از فلایت کنترلرهای NAZE32 یا CC3D استفاده نکنید. برای یک جایگزین مناسب می توانید از CC3D Revo استفاده کنید که دارای پردازنده  STM32F405RGT6 از خانواده  ARM Cortex-M4 می باشد.

فلايت كنترل Naze32

قيمت فلايت Naze32 Dof6 حدود 80000 تومان مى باشد.

فلايت كنترل نازا

فلایت کنترل نازا(DJI NAZA) دارای قابلیت های بسیاری است که البته بسته به پولی که پرداخت می کنید این قابلیت ها در مدلهای مختلف کم و زیاد میشود. این فلایت کنترل دارای سری های متعددی می باشد که ما در اینجا فقط نوع M که در فروشگاههای داخلی موجود است را شرح داده ایم. عیب این سری از نازا این است که فقط سايزهاى متوسط و كوچك مولتى روتور را ساپورت مى كند و براى سايزهاى بالاتر از 65.5 سانتى متر می بایست نوع Wookong-M را خریداری کنید که قیمت بسیار بالایی دارد.

فلایت کنترل نازا

قیمت فلایت کنترل DJI Naza-M lite حدود 750000 تومان می باشد. البته این قیمت کلی به همراه GPS می باشد و در صورتی که قصد خرید GPS را ندارید قیمت آن به نصف می رسد.

فلايت كنترل MultiWii

بردهای مولتی وی مدل های مختلفی دارند و قابلیت های بسیار زیادی به هرکدام از اين بردها اضافه شده است. این بردها بر پایه آردوینو طراحی شده اند و خیلی راحت با استفاده از آردوینو می توانید به این برد متصل شويد و تغییرات لازم را انجام دهيد. این فلایت کنترل را تقریبا در هر فروشگاهی می توانید پیدا کنید. يكى از پركاربردترين مدلهاى اين فلايت كنترل را در زير مشاهده مي كند. این مدل را گاهی با نام MWC SE V2.0 هم نشان می دهند که مخفف MultiWii CRIUS SE V2.0 است.

فلايت كنترل مولتي وى

قیمت بردکنترلی MultiWii SE V2.6 حدود 120000تومان می باشد.

براي آشنايي با تمامي ورژن هاي فلايت كنترل مولتي وي و همچنين راه اندازي اين فلايت كنترل مي توانيد از لينك هاي زير استفاده كنيد.

آشنايى با انواع مدل هاى فلايت كنترل مولتى وى

راه اندازي فلايت كنترل مولتي وي

فلايت كنترل Pixhawk

Pixhawk یک اتوپایلوت بسیار پیشرفته است به صورت Open Source ارايه شده است اين فلايت كنترل داراي پردازنده 32 بيتي STM32F427 است. داراي سنسور 16 بيتي ژيروسكوپ L3GD20H است همچنين داراي سنسور شتاب سنج/قطب نماي LSM303D است و شتاب سنج و فشارسنج نيز بر روي خود دارد. از پروتكل هاي SBUS و PPM هم حمايت مي كند.

فلايت كنترل پيكس هاوك

قیمت برد پیکس هاوک(Pixhawk)از 500000تومان تا 1500000تومان برای بردهای مختلفش است.

فلايت كنترل APM

این فلایت کنترل یک فلايت كنترل بسیار خوب با رابط کاربری ساده می باشد که به نام اردوپایلوت مگا (Ardupilot Mega-APM) نیز شناخته شده است، یک اتوپایلوت متن باز است که از سال ۲۰۰۷ توسط گروه DIYDrones آغاز شد. این اتوپایلوت قابلیت نصب روی انواع سامانه‌های بدون سرنشین اعم از هواپیما، مولتی روتور، ماشن و قایق را دارد. در زیر نمای کلی و خروجی های مربوط به این فلایت کنترل رو مشاهده می کنید.
اردوپایلوت بر اساس اردوینو (Arduino) ساخته شده است.

فلايت كنترل APM

این فلایت کنترل را در چند جلسه به صورت کامل راه اندازی کرده ایم که از لینک های زیر قابل دسترس می باشد.

آشنایی با فلایت کنترل APM

راه اندازی سخت افزاری برد APM

 

قیمت بردهای APM چینی در بازار بسیار ارزان می باشد که حدود 170000 تومان می باشد. قیمت برد MINI APM حدود 170000تومان است.

مقايسه فلايت كنترل APM و Multiwii

بردهای مولتی وی و APM بر اساس آردوینو بنا نهاده شده اند و تفاوت های اساسی با هم دارند. ابتدا اينكه از لحاظ قدرت پردازش هر دو فلايت كنترل در رده يكساني هستند و هر دوي آنها از  پردازنده هاي 8 بیتی و فرکانس 16 مگاهرتز استفاده مي كنند و همانطور كه در قسمت هاي قبلي گفته شد هر دوي آنها از سنسورهاي ژيروسكوپ، شتاب سنج، قطب نما، فشارسنج، GPS و… پشتیبانی می کنند . اولین تفاوت بین برد مولتی وی و APM محیط های نرم افزاری آنهاست که محیط نرم افزاری APM بسیار بهتر از محیط نرم افزاری مولتی وی است. نرم افزار مورد استفاده در فلايت كنترل APM با نام Mission Planner يا MP خوانده مي شود و نرم افزار مورد استفاده در فلايت كنترل مولتی وی MultiWii GUI نامیده می شود. دومین تفاوت اینکه تنظیمات محیط نرم افزاری مولتی آسان نیست و برای اینکار ابتدا باید برای تنظیمات سخت افزاری از محیط آردوینو استفاده کنید و در مرحله دوم بعد از تنظیمات در آردوینو به سراغ MultiWii GUI برویم و در این محیط گرافیکی نیز تنظیمات دیگر مربوط به سنسورها و میزان PID و… بپردازیم که باعث می شود نیاز به یادگیری و مطالعه زیاد این برد باشد. ولی در برد APM  تمامی تنظیمات در یک محیط نرم افزاری با نام Missionplanner انجام می شود.

مقايسه فلايت كنترل Naza و APM

این مقایسه را برای کاربرانی انجام داده ایم که بین دو گزینه نازا و APM شک دارند. یا دوستانی که بین نازا و پیکس هاوک نیاز به انتخاب دارند.

1- یکی از مواردی که همواره مورد انتقاد بوده است قیمت بالای فلایت کنترلرهای نازا می باشد که باعث شده است دوستان زیادی به سمت فلایت های ArduPilot گرایش پیدا کنند. در حقیقت صرف اینکه فلایت کنترلرهای نازا دارای پردازنده های 32 بیتی هستند دال بر افزایش قیمت آنها نیست.

2-  در صورتی که تنها معیارتان پردازنده های 32 بیتی نازا می باشد می بایست به این نکته توجه کنید که پیکس هاوک نیز 32 بیتی است و سرعت پردازش بالایی دارد. هر چند که APM قابلیت رقابت پردازشی با نازا را ندارد!

3- کاربرانی که تجربه کار با فلایت کنترلرهای آردوپایلوت را دارند می  دانند که دسترسی کاربران به تنظیمات بسیار زیاد است و به دلیل اپن سورس بودن روز به روز نیز این سطح دسترسی به تنظیمات پروازی در نرم افزار میشن پلنر افزایش می یابد ولی فلایت کنترل نازا سطح دسترسی پایین تری نسبت به آردوپایلوت دارد.

4-  یکی از معایب فلایت کنترلرهای نازا این است که در بیشتر سری های آن شما از این فلایت کنترل فقط برای ساخت مولتی روتور می توانید استفاده کنید. مثلا از همان مدل هایی که در بالا نشان دادیم نمی توانید برای ساخت هواپیما یا غیره استفاده کنید و برای مدل های دیگر می بایست فلایت کنترلرهای جدید خرید کنید.

5- فلایت کنترلرهای آردوپایلوت از نظر نرم افزاری اپن سورس می باشند که بسیار مناسب کارهای تحقیقاتی می باشند و می توانید آنها را گسترش دهید و یا حتی نرم افزار میشن پلنر را با ویژوال استودیو تغییر دهید و به شکل دلخواهتان در بیاورید ولی در فلایت کنترلرهای نازا این امکان وجود ندارد. البته کم بودن سطح تنظیمات برای کاربران مبتدی در بعضی سری های نازا یک مزیت محسوب می شود.

مقایسه ای که ما در بالا انجام دادیم یک مقایسه کلی است و برای مقایسه جز به جز باید جلسات مربوط به هر فلایت کنترل که بر روی سایت قرار داده شده است را مطالعه کنید و بسته به نیازتان می توانید یکی از فلایت کنترلرهای بالا را خریداری کنید.

در پايان سنسورهايي كه یک بردکنترلی پیشرفته نیاز به راه اندازی دارد به صورت زير است:

1-سنسور جایروسکوپ(Gyroscope Sensor)

2-سنسور قطب نما(Compass Sensor)

3-سنسور شتاب سنج(َAccelerator Sensor)

4-سنسور فشارسنج(Pressure Sensor)

5- سنسور جی پی اس(GPS Sensor)

6-سنسور آلتراسونیک(Ultrasonic Sensor)

7-سنسور دماسنج(Temperature Sensor)

8- سنسور رطوبت سنج(Humidity Sensor)

9-سنسور سرعت باد(Airspeed Sensor)

10-سنسور شار نوری

برای خرید فلایت کنترلرها میتونید از فروشگاههای زیر استفاده کنید. این لینک ها جنبه تبلیغاتی نداشته و در صورتی که فروشگاههای دیگری با قیمت و کیفیت بهتر موجود بود جایگزین می شوند.

1- رها

فروشگاه رها

2-آفتاب رایانه

آفتاب رايانه

3-مدل ایران

مدل ايران

برای دریافت آخرین مطالب سایت  و همچنین مطالب منحصر به فرد دیگر که در سایت منتشر نمی شوند میتوانید در کانال تلگرام ما عضو شوید و یا در اینستاگرام ما را فالوو کنید:

 

 

167 نظر

 • سیاوش حسنوندی

  باسلام مجدد و احترام
  یه فلایت با پایداری خیلی خوب و قابلیت دادن مسیر با لپ تاپ یا گوشی رو خواستم خریداری کنم آیا اردوپایلوت مناسبه؟ به جهت داشتن قابلیت اتصال ماژول های متعدد و اتصال به میشن پلنر، لطفا اسم و مدل رو هم اگه ممکنه بفرمایید باتشکر فراوان از شما

  • قاسم قاسمی

   سلام و عرض ادب
   فلايت كنترل پيكس هاوك داراى چند مدل مى‌باشد و يك فلايت كنترل قوى مى باشد كه مى توانيد براى اينكار استفاده كنيد. دقت كنيد كه فلايت كنترلرهاى نازا نيز موجود مى باشد ولى ميزان دسترسى در فلايت كنترلهاى آردوپايلوت بيشتر مى باشد. مزايا و معايب و مدل هاى زيادى در مورد اين دو گروه وجود دارد كه بهتر است از طريق جلسات مطالعه كنيد و مطابق نياز و ميزان بودجه خود در اين باره تصميم گيرى كنيد.
   1- فلايت كنترل نازا
   2- فلايت كنترل PIxhawk
   با آرزوى بهترين ها

 • سیاوش حسنوندی

  باسلام و تشکر از راهنمایی شما
  بنده از یه فلایت کنترل p2 pro استفاده میکنم، در سایت JIYI به قابلیت چرخش حول سوژه اشاره شده ولی حین پروگرام کردن این گزینه. وجود ندا رد، وقتی رادیو رو هم روی مد سایکل میذارم بازم قابلیت چرخش رو نداره جهت فیلمبرداری نیاز دارم، یه سوال دیگه اینکه میشه از نرم افزار میشن پلنر برای برنامه ریزی p2 pro استفاده کرد، چون نرم افزار خود فلایت قابلیت دادن مسیر حرکت روی نقشه حین پروگرام رو نداره، رادیو AT10 version 2
  سوال آخر آیا ماژولی برای نمایش میزان باطری به صورت بیسیم و ارسال روی رادیو (میزان شارژ باقیمانده نه ولتاژ) وجود داره در حال حاضر از ماژول تله متری ولتاژ استفاده میکنم ولی زیاد دقیق نیست.
  خیلی ممنون بابت راهنمایی های مفیدتون

  • قاسم قاسمی

   سلام و احترام
   در مورد مطالبى كه در بالا بيان نموديد نكات زير را خدمتتان عرض مى كنم:
   1- فلايت كنترل P2 pro قابليت مذكور را داراست و قطعا در تنظيمات نرم افزارى نيز پارامترهاى مربوط به اين قابليت موجود مى باشد بنابراين براى رفع مشكل از ورژن هاى بروز استفاده كنيد يا اينكه با نصب دوباره نرم افزار اين قابليت را بررسى كنيد.
   2- از نرم افزار ميشن پلنر نمى توان براى كنترل اين فلايت كنترلر استفاده نمود.
   3- در مورد نمايش ميزان باترى علت خطايى كه بيان مى كنيد به خاطر تغييرات ناگهانى تراتل مى باشد كه باعث خطا در نمايش ميزان ولتاژ مى شود وگرنه با همين ميزان ولتاژ نيز مى توانيد از زمان اتمام باترى مطلع شويد. براى اينكار پيشنهاد مى كنم زمان تقريبى پرواز خودتان را محاسبه كنيد سپس در اواخر زمان پرواز به نرمى كوادكوپتر را پرواز دهيد تا در ميزان ولتاژ خطا حاصل نگردد و ماژول تلمترى هم به محض رسيدن ولتاژ هر سلول به كمتر از 3.5 ولت پيغام اتمام ظرفيت باترى را ارسال مى كند.
   4- در صورتى كه قصد نداريد از ولتاژ به عنوان يك ابزار براى تخمين زمان پرواز استفاده كنيد مى بايست از سنسورهاى جريان كمك بگيريد. سنسورهاى جريان نيز معمولا به سه طريق در دسترس قرار مى گيرند و شما يكى از اين سه روش را مى بايست انتخاب كنيد:
   الف: در صورتى كه برد تغذيه ولتاژ شما داراى سنسور جريان است به راحتى مى توانيد از اين سنسور جريان كمك بگيريد.
   ب: در صورتى كه فلايت كنترل شما داراى سنسور جريان است مى توانيد از اين سنسور كمك بگيريد.
   ج: در صورتى كه هيچكدام از دو روش بالا در دسترس شما نيست مى بايست از يك سنسور جريان خارجى استفاده كنيد و آن را به صورت مجزا خريدارى كنيد. همانند ماژول جريان و ولتاژ پيكس هاوك يا APM كه اينكار را براى كاربران خود انجام مى دهند.
   البته روش هايى به صورت مجازى نيز وجود دارد كه با استفاده از بعضى از نرم افزارها انجام مى شود و ظرفيت را تخمين ميزند ولى به دقت سنسور جريان نيست.
   با آرزوى موفقيت براى شما

 • علی قاسمی

  سلام
  ایا همه ی فلایت کنترل ها قابلیت حفظ ارتفاع دارن؟ و اینکه برای ثابت نگه داشتن ارتفاعشون فقط از سنسور فشار سنج استفاده میکنن؟
  با تشکر

  • قاسم قاسمی

   سلام و احترام
   در مورد سوال اول اينكه همه فلايت كنترلرها قابليت حفظ ارتفاع را ندارند و نمى توانند در يك نقطه ثابت ارتفاع خود را حفظ كنند و سوال دوم هم اينكه براى حفط دقيق ارتفاع علاوه بر فشارسنج بهتر است از يك عدد سنسور آلتراسونيك استفاده گردد تا ارتفاع به صورت كاملا دقيق تشخيص داده شود.
   موفق باشيد

 • علی نجفی

  سلام جناب مهمندس قاسمی،
  من نیاز به فلایتی دارم که در محیط هایی با آلودگی امواج مغناطیسی دچار مشکل نشده و بتواند تصویربرداری کند.
  نظرتان در مورد نازا چیست؟
  اگر راهنمایی بفرمایید ممنون می شوم.

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب نجفى
   آيا منظورتان ميزان تاثيرگذارى امواج مغناطيسى به طور كلى بر روى يك فلايت كنترل مى باشد يا اينكه محيط خاصى مد نظرتان است كه ميزان امواج آن مشخص است و قابل ملاحظه مى باشد؟
   با سپاس

   • علی نجفی

    بله محیطی با میدان مغناطیسی که ربات پرنده باید از آنجا فیلم برداری کند.

    • قاسم قاسمی

     با سلام و احترام
     ميزان مغناطيس علاوه بر اينكه در محيط هاى مغناطيسى زياد است در هنگام ساخت يك پرنده و يا هر ربات ديگرى اگر دقت كافى صورت نگيرد و يا اينكه سخت افزار لازم جهت كاهش اين نويزهاى مغناطيسى صورت نپذيرد به جد مشكل ساز خواهد بود زيرا قطب نما بسيار حساس مى باشد و مى بايست اين نويزها را تا حد ممكن حذف نمود. با توجه به اينكه توضيح كامل اين مطلب خارج از حوصله يك كامنت مى باشد نكات مربوط به كاهش نويزهاى مغناطيسى در يك جلسه مجزا در چند روز آينده بر روى سايت قرار مى گيرد.
     با آرزوى موفقيت

   • علی نجفی

    البته در محیط مد نظر، می توان حفظ فاصله(حریم) را تا اندازه ای رعایت نمود.

    • قاسم قاسمی

     با سلام و احترام
     در كامنت قبلى پاسخ داده شد.
     موفق باشيد

     • علی نجفی

      با عرض سلام و احترام ،
      جناب مهندس اگر ممکن است ایمیل و یا آیدی بفرمایید تا جهت بستن سیستم مورد نظرم از نظرات مفید شما استفاده نمایم.

     • قاسم قاسمی

      با سلام و عرض ادب
      جناب نجفى به دليل اينكه حجم پرسش ها و نظرات ورودى به سايت بالا مى باشد پاسخگويى هم صرفا از طريق كامنت صورت مى گيرد. حتى الامكان سعى مى شود به صورت متنى و تصويرى نيازهاى كاربران را برطرف نمائيم.
      با آرزوى موفقيت براى شما و تمامى هموطنانمان

 • rezatahan

  سلام امیدوارم حالتون خوب باشه
  جناب قاسمی من یه کواد برای ریسینگ قصد دارم که بسازم
  ازتون میخوام تا کمکم کنید بین فلایت کنترل های dys f4 و sp_racing f4 و acro naze32 یکی رو انتخاب کنم
  خیلی ممنون از وقتی که میذارید.

  • قاسم قاسمی

   سلام و عرض ادب
   در مورد گزینه هایی که ذکر نمودید sp racing f4 نسبت به بقیه بهتر می باشد. ترتیب برتری این سه گزینه به صورت زیر است:
   Sp racing f4>dys f4>acro naze32
   با آرزوی موفقیت برای شما

 • علی قاسمی

  سلام
  تنظیمات فلایت کنترل cc3d رو با نرم افزار openpilot gcs انجام دادم
  فلایت رو به کامپیوتر وصل می کنم میبینم که فلایت اطلاعات رو از رادیو دریافت میکنه و همچنین از طریق نرم افزار موتورها رو به چرخش در میارم .
  ولی وقتی که فلایت رو از کامپیوتر جدا میکنم ومیخوام کواد رو با رادیو راه بندازم هیچ اتفاق نمی افته.
  لطفا راهنماییم کنید
  تشکر

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب قاسمي
   لطفا فلايت كنترل را با استفاده از فرستنده فعال كنيد. براى فعال سازي هم كافي است كه كليد تراتل را در حالت مينيمم قرار دهيد و سپس 5 ثانيه به سمت راست ببريد و نگه داريد تا روشن شود اگر روشن نشد كليد تراتل را در حالتي كه مينيمم است به سمت چپ ببريد و 5 ثانيه نگه داريد.
   موفق باشيد

 • حسین رهجو

  منظورم از سیستم کامپیوتر بو. مدل سیستم رو مثلا توی متلب پیاده سازی میخوام بکنم و با پیکس هاوک کنترل کنم.

 • حسین رهجو

  با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده نیاز دارم که از پیکس هاوک به صورت سخت افزار در حلقه استفاده کنم. به این صورت که مدل سیستم رو در سیستم پیاده سازی کنم و کنترل آن از طریق پیکس هاوک باشد. خواستم بدونم چنین چیزی اماکن پذیر هست؟ اگر بله لطفا بنده را راهنمایی بفرمایین.
  با تشکر

  • قاسم قاسمی

   با سلام
   پيكس هاوك يك فلايت كنترل اپن سورس مى باشد و قابليت اتصال به رزبرى پاى و متلب را داراست و مى توانيد كارهاى مورد نيازتان را اين طريق انجام دهيد.
   موفق باشيد

 • سعید

  سلام
  وقت بخیر
  ببخشید تفاوت پیکس هاوک اصلی با فرعی در چیه ؟
  اصلی قیمت بالاتری دارد نسبت به فرعی
  بنده میخوام loiter mode رو با سنسور flow راه بندازم . از کدام پیکس هاوک استفاده کنم بهتره ؟

  • قاسم قاسمی

   سلام دوست عزیز
   لطفا لینک پیکس هاوک هایی که با عناوین اصلی و فرعی نام بردید ارسال کنید تا بررسی شود.
   موفق باشید

 • amiran

  سلام جناب مهندس قاسمی بسیار ممنون از صبر وحوصلتون. برای راه اندازی کواد کوپتر با فلایت کنترلapm mini3.1 باید حتما جی پی اس وقطب نما بخرم و نصب کنم چون .من جی پی اس و قطب نما نگرفتم فکر میکردم برای ساخت یه کواد ساده نیازی نباشه.بعد از انجام تنظیمات واستفاده از مدهای که نیاز به جی پی اس ندارن کواد فقط بالا وپایین میره جلو و چپ و راست کار نمیکنه .ممنون میشم توضیح کامل بفرمایید.

  • قاسم قاسمی

   سلام و سپاس از شما.
   برای راه اندازی نیازی هم به جی پی اس و قطب نما ندارید و مشکل از جایی دیگر است. لطفا تنظیمات را دوباره چک کنید همچنین عکسی از نحوه اتصال گیرنده به فلایت کنترل را ارسال کنید تا بررسی شود.

 • علی نجفی

  سلام جناب مهندس

  من از فلایت Naze32 روی برد S500 استفاده کردم . رادیو کنترلم هم Futaba 8کاناله هست. از داخلی کلین فلایت ارتباط و فرامین برقرار میشه اما از رادیو نه.

  اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم.

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب نجفي
   لطفا ورژن فلايت را ذكر نماييد. همچنين اتصالات را يكبار ديگر چك كنيد و نتيجه را به همراه عكسي از محل اتصال گيرنده روي فلايت ارسال كنيد.
   موفق باشيد

 • علی قاسمی

  سلام

  می خواستم فلایت کنترل cc3d بخرم توی لینک http://forum.arduino.ir/23/20/1453-2.htmlمطالبی در مورد بوتلودر و پروگرام نبودن فلایت کنترل های فروشی صحبت شده.می خواستم بدونم بوتلودر وپروگرام درمورد فلایت کنترل یعنب چه؟واینکه یه نفر گفته بود مشکل رو خود نرم افزارopenpilot gcsبا گزینهupgradeحل میکنه.

  تشکر

  • قاسم قاسمی

   سلام مجدد
   بوت لودر یا Boot Loader برنامه ای است که هنگام شروع به کار یک سیستم کامپیوتری اجرا می شود. یعنی هنگامی که یک سیستم کامپیوتری را روشن می کنید با چک کردن کلیه ورودی خروجی های اصلی(BIOS) کنترل کار را به دست بوت لودر می سپارند. در مورد پروگرام نبودن فلایت کنترل مشکلی خاصی ایجاد نمی شود و شما می توانید با استفاده از نرم افزار OPEN PILOT و ویزارد تمامی این کارها را انجام دهید. نکته مهم این است که شما برای اتصال فلایت کنترل CC3D به کامپیوتر نیازی به مبدل FTDI ندارید و با پورت mini USB می توانید این ارتباط را برقرار کنید و نیازی به خرید رابط ندارید.
   موفق باشید.

 • علی قاسمی

  سلام

  تفاوت قیمت فلایت کنترل cc3dتوی دوتا سایت 50زار تومن.چه فرقی با هم میکنن.سایت رها و افتاب رایانه

  با تشکر

  • قاسم قاسمی

   سلام مجدد
   هر دو فلايت كنترل توسط شركت هاي چيني ساخته مي شوند و دليل اختلاف در قيمت هم نامعلوم است. براي نظر دادن در مورد كيفيت اين دو محصول نياز به خريد و تست هر دو فلايت كنترل در زمينه پايداري و لحيم قطعات و برد دارد. در بين دوستان اگر كسي هست كه هر دو را با هم تست كرده لطفا ابراز نظر نمايد.
   موفق باشيد

 • علی قاسمی

  تصویر

  • قاسم قاسمی

   با سلام خدمت شما
   در مورد تصويري كه فرستاديد مربوط به روشن شدن فلايت كنترل مي باشد. هنگامي كه كوادكوپتر شما آماده شد براي روشن كردن فلايت كنترل نياز است كه ابتدا آن را فعال كنيد كه براي اين كار كافي است با استفاده از تنظيماتي كه در اين بخش انجام مي دهيد آن را روشن و خاموش كنيد. در صورتي كه آيتم arm airframe using throttle off and را بر روي Yaw Left قرار دهيد با بردن اهرم جوي استيك سمت چپ(مد 2) فلايت كنترل روشن مي شود. آيتم دوم هم كه نوشته است Armin timeout مربوط به زمان روشن بودن است يعني اينكه اگر بعد از 30 ثانيه از كوادكوپتر استفاده نكرديد خودبخود خاموش مي شود. مقدار 30 ثانيه كافي است در صورتي كه اين مدت زمان را افزايش دهيد فلايت كنترل به مدت طولاني تري روشن است و در حالت فعال باقي مي ماند.
   با آرزوي بهترين ها

 • علی قاسمی

  سلام
  يکي ا زتنظيمات openpilot gcsتصويري که فرستادم .لطفا راهنمايي ام کنيد.
  با تشکر

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب قاسمي
   بله تصوير را مشاهده كردم. با چه مشكلي مواجه شده ايد؟ بيان نمائيد تا توضيحات كاملي را خدمتتان ارائه دهيم.

   • علی قاسمی

    سلام

    می خواستم بدونم چه چیزی رو توی این گزینه باید تنظیم کرد؟

    با تشکر

    • قاسم قاسمی

     با سلام خدمت جناب قاسمي
     در مورد تصويري كه فرستاديد مربوط به روشن شدن فلايت كنترل مي باشد. هنگامي كه كوادكوپتر شما آماده شد براي روشن كردن فلايت كنترل نياز است كه ابتدا آن را فعال كنيد كه براي اين كار كافي است با استفاده از تنظيماتي كه در اين بخش انجام مي دهيد آن را روشن و خاموش كنيد. در صورتي كه آيتم arm airframe using throttle off and را بر روي Yaw Left قرار دهيد با بردن اهرم جوي استيك سمت چپ(مد 2) فلايت كنترل روشن مي شود. آيتم دوم هم كه نوشته است Armin timeout مربوط به زمان روشن بودن است يعني اينكه اگر بعد از 30 ثانيه از كوادكوپتر استفاده نكرديد خودبخود خاموش مي شود. مقدار 30 ثانيه كافي است در صورتي كه اين مدت زمان را افزايش دهيد فلايت كنترل به مدت طولاني تري روشن است و در حالت فعال باقي مي ماند.
     با آرزوي بهترين ها

 • arash

  با سلام ممنون از مطالب مفید تون ،

  اینجانب دارم کواد کوپتری رو طراحی می کنم ،رسیدم به قسمت فلایت کنترل ،هدفم اینه که یه کاری کنم که وقتی که کواد از یه محدوده که خارج شد(مثلا اخرین محدوده برد رادیو کنترل)کنترل رو حالت خودکار رفته و کواد کوپتر بدون سقوط به نقطه ی اغازین پرواز یا هر نقطه دلخواه دیگری برگردد،به نظرم مربوط به قسمت فلایت کنترل می شود ،خواهش دارم که راهنماییم کنید ایا همچین چیزی امکان دارد؟و اگر دارد نیازمند چه عنصرهای  سخت افزاری است ؟ ودر مورد برنامه نویسی ان هم کمی راهنماییم کنید ،وایا بر روی فلایت کنترل های اماده در بازار امکان انجام این کار است یا نیاز به میکرو کنترل جدا گانه است ؟

  باتشکر

  • قاسم قاسمی

   سلام دوست عزيز
   براي اينكه هنگام قطع سيگنال و از دسترس خارج شدن كواكوپتر بتوانيم يك اقدام مناسب جهت بازگشت آن به خانه و يا هر اقدام ديگري انجام دهيم نياز است كه از مدي با نام Failsafe استفاده كنيم تا ايمني پرنده تامين گردد. در لينك زير تنظيمات اين مد را براي فلايت كنترل APM در حالتي كه باتري تخليه مي شود و احتمال سقوط وجود دارد توضيح داده ايم ولي همين حالت براي قطع سيگنال نيز وجود دارد كه قابل تنظيم است. اين بخش را مطالعه بفرمائيد هر سوال ديگر باقي بود بنده در خدمتم.
   تنظيمات Failsafe
   موفق باشيد

   • م قاسمی

    سلام

    این امکان که کوادکوپتر بتواند در صورت گم شدن به مکان اول خود برگردد برای فلایت کنترل CC3D وجود دارد؟

    ممنون

    • قاسم قاسمی

     سلام و احترام
     فلایت کنترل CC3D از قابلیت RTL حمایت نمی کند. با استفاده از این فلایت کنترل می توانید GPS را راه اندازی کنید ولی کاربرد آن فقط در تعیین موقعیت کوادکوپتر می باشد و هنگامی که از تلمتری و OSD استفاده می کنید این موقعیت را برای شما به نمایش در می آورد ولی قابلیت بازگشت به خانه را ندارد. عبارت بازگشت به خانه را بعضا در فلایت کنترلهای مختلف با اسامی متفاوتی مشاهده می کنید که به صورت زیر است:
     RTL: Return To Launch
     RTH: Return To Home
     RTB: Return To Base
     موفق باشید

 • برهانی

  سلام اقای مهندس،من یک فلایت مولتی وی  دارم با جی پی اس و تله متری ،حالا میخوام اینا رو با یک فلایت پیشرفته تر که کار باهاش راحت تر باشه جایگزین کنم، اگه ممکنه،یک فلایت مناسب معرفی بفرمایید.  که از نظر اقتصادی هم من خیلی متضرر نشم و مناسب کارم هو باشه. با سپاس برهانی

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب برهاني بزرگوار
   فلايت جديد را براي چه پرنده اي مي خواهيد؟

   • برهانی

    سلام مهندس پرندم کواد هستش

    میخوام فیلم برداری کنم و موتور هایم tmotor 350 هستش

    فریمم s500

    می خوام کواد پایداری خوبی داشته باشه

    با در نظر گرفتن این من تو تنظیم pid مشکل دارم و پرندم با multiwii aiop v2 یک طرفه میشد حالا میخوام عوض کنم چی پیشنهاد میدید؟

    با تشکر از پاسخ گویی شما

    • قاسم قاسمی

     سلام مجدد
     پيشنهاد من اين است كه از فلايت كنترل APM به عنوان يك جايگزين بسيار مناسب تر استفاده كنيد.
     با آرزوي موفقيت براي شما

     • برهانی

      سلام

      با تشکر از راهنمایی شما

      اگر من به جای apm فلایت pix hawk  خرید کنم .

      آیا به مشکل بر خواهم خورد ؟

      آیا بهتر خواهد بود؟

       

     • قاسم قاسمی

      سلام مجدد جناب برهاني
      چنانچه از لحاظ مالي موردي نداريد قطعا پيكس هاوك انتخاب بهتري خواهد بود. در قسمت كامنتهاي جلسات مختلف جزئيات بيشتري از تفاوت فلايت هاي مختلف آورده شده است.
      موفق باشيد

     • برهانی

      با تشکر از پاسخ گویی و توجه شما

     • قاسم قاسمی

      خواهش ميكنم.
      با آرزوي موفقيت

 • mht

  خیلی خیلی ممنون بخاطر مطالب مفید سایتتون
  برای پروژه ی کارشناسیم یه چیزی می خوایم که بتونه حداقل با فرکانس 15 یا 20 هرتز و دقت حداقل نیم متر مختصات رو بده(قراره روی کوادروتور بزاریم و برای محیط بیرون(outdoor)میخوایم)
  یکی از کارایی که برای موقعیت یابی انجام میشه اینه که GPS و INS(Inertial Navigation System) رو با هم تلفیق می کنن و دلیل این تلفیق هم اینه که GPS ها می تونن حداکثر تا 5 داده در ثانیه بدن که اغلب 1 یا 2 تا هست و INS ها هم خطا دارن و این خطا با گذشت زمان به صورت تصاعدی بالا میره و که این کار الگوریتم و محاسبات پیچیده ای داره و تا حالا به نتیجه ای نرسیدیم حتی الگوریتمی هم پیدا نکردیم. می خواستم بدونم شما تو این زمینه اطلاعاتی دارید که بتونه ما رو کمک کنه؟ ترکیب دو gps، دقتی که ما میخوایم رو میده؟
  خیلی ممنون میشم اگه کمک کنید

  • قاسم قاسمی

   با سلام خدمت شما
   براي افزايش دقت GPS روش هايي را در جلسه GPS ذكر كرده ايم. اين جلسه را مطالعه كنيد. در مورد روشي كه بيان نموديد بنده به صورت دقيق متوجه نشدم . اطلاعات بيشتري ذكر كنيد تا راهنمايي شود.
   http://robouav.ir/gps/
   موفق باشيد.

 • آرش

  سلام. یه سوال داشتم، آیا پرنده های قابل برنامه نویسی آماده وجود دارند یا باید خودمون از صفر قطعاتش رو اسمبل کنیم؟ و اینکه در چه حدی می توان روی قدرت پردازش اونها حساب کرد؟ با چه زبانی کدنویسی روشون انجام میشه؟ خیلی متشکرم.

  • قاسم قاسمی

   سلام و احترام
   امروزه تقریبا هر نوع پرنده ای را بخواهید به صورت کاملا آماده برای شما ارسال می کنند و شما می توانید هر تغییری را که مد نظر دارید روی آن انجام می دهید. به عنوان مثال می توانید یک کوادکوپتر آماده که دارای فلایت کنترل APM باشد سفارش دهید و بعدا هر تغییری که خودتان دوست داشتید روی آن انجام دهید. با زبان های متفاوتی هم می توانید کدها را دستکاری کنید به ++C مسلط باشید کار راحتی در پیش دارید. هر چند محیط های IDE آردوینو و… کار را از این نیز راحتر کرده اند.
   موفق باشید.

 • علي

  سلام و تشكر
  در ربات هاي زيردريايي تفاوت ROV و AUV در چيست؟

  • قاسم قاسمی

   با سلام
   AUV مخفف Autonomous Underwater Vehicle مي باشد و به سيستم هاي زيردريايي اطلاق مي شود كه عمليات نقشه برداري، بازرسي و بقيه كارها را به صورت اتوماتيك انجام مي دهد ولي ROV مخفف Remotely Operated Vehicle مي باشد كه به صورت وابسته به يك كشتي و يا وسيله ديگر عملياتي را انجام مي دهد و به وسيله يك كابل به كشتي متصل است. اين كابل ها وظيفه انتقال سيگنال را بر عهده دارند و معمولا داراي دوربين، نور، بازو، سونار و…هستند. اين بازوها وظيفه جابجايي اشيا يا برش يا اتصال قلاب و… را به عهده دارند.
   موفق باشيد

 • میلاد

  با سلام خدمت آقای قاسمی
  خواستم از شما درخواست کنم در مورد برنامه نویسی فلایت ها هم تو سایت واقعا کاملتون بزارید . بیشتر زبان c

  • قاسم قاسمی

   با سلام خدمت شما دوست عزیز
   این بخش هم در لیست مطالب درخواستی قرار دارد که به محض آماده شدن بر روی سایت قرار می گیرد.
   با سپاس از توجه شما

 • علی قاسمی

  سلام
  ایا با نرم افزار openpilot GCS که برای تنظیم فلایت کنترل cc3d است اشنایی دارید؟
  می خواستم نحوه ی کار با ان رو اموزش بدین
  با تشکر
  سال نو مبارک

  • قاسم قاسمی

   با سلام و عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن سال نو
   نرم افزار OPENPILOT GCS را در لیست مطالب آموزشی درخواستی قرار می دهیم.
   موفق باشید.

 • اسماعیل

  سلام، آیا میشه از فلایت کنترل استفاده کرد ولی ژیروسکوپ رو از کار انداخت؟ بنده میخوام صرفا دور موتور و جهت گردش دو تا موتور رو با رادیو کنترل کنم و نمیخوام اطلاعات سنسور روی دور موتور تاثیر بذاره.

  • قاسم قاسمی

   سلام
   براي راه اندازي يك موتور براشلس صرفا لازم نيست كه حتما به فلايت كنترل وصل كنيد و سپس آن را كنترل كنيد. براي راه اندازي مي توانيد از يكي از سه دو روشي كه در زير برايتان بيان مي كنم استفاده كنيد.
   1- استفاده از يك سروو تستر چندكاناله و اتصال آن به اسپيدكنترل
   در اين روش با استفاده از يك سروو تستر كه به اسپيدكنترل متصل است و اسپيدكنترل هم به موتور متصل است موتور براشلس را راه اندازي مي كنيد. دقت كنيد كه اسپيدكنترل ذكر شده در اين روش بايد داراي خروجي 5 ولت باشد كه بتواند جريان سروو تستر را تامين كند. در انتهاي كامنت يك نمونه را آورده ايم.
   2- استفاده از راديوكنترل
   براي اينكار كافي است كه با استفاده از راديوكنترل و اتصال سيگنال اسپيدكنترل به گيرنده موتورتان را راه اندازي كنيد.
   3- استفاده از يك برد آردوينو و يا يك ميكروكنترلر ساده
   با توجه به اينكه يك فلايت كنترل بدون سنسورهايش چيزي جز يك ميكروكنترلر ساده نيست پس شما مي توانيد با يك ميكروكنترلر ساده و بدون هيچ سنسوري موتور براشلستان را راه اندازي كنيد. در حقيقت فلسفه اتصال سنسورها براي پرواز است و براي تست يك موتور نيازي به اين سنسورها نيست.
   موفق باشيد.

  • اسماعیل

   ممنون از پاسخ شما، در واقع استفاده بنده برای کنترل یک روبات با سیستم حرکتی شنی هستش که شنی سمت چپ و راست موتورهای جداگانه دارن. بصورت رادیویی میخوام سرعت و جهت موتور ها رو کنترل کنم.

   • قاسم قاسمی

    سلام
    در مورد اينكه مي خواهيد موتور براشلس براي يك ربات استفاده كنيد كمي جاي ابهام دارد. ابتدا اينكه نوع ربات خود را مشخص كنيد زيرا موتورهاي براشلس مخصوصا نوع اينرانر دور موتور بالايي دارند و براي ربات هاي با سيستم شني مناسب نيستند. سعي كنيد از موتورهاي DC معمولي استفاده كنيد زيرا موتورهاي BLDC‌ دور موتور بالايي دارند. براي كنترل موتورهاتون به صورت راديويي مشكلي نيست و مي توانيد با استفاده از كانال هاي موجود روي راديوكنترل يك ربات را كنترل كنيد. براي تست هم بعد از اتصال گيرنده به درايور مي توانيد به راحتي موتورها را تست كنيد.
    موفق باشيد.

 • هادی توفیقی

  با سلام
  من یک فلایت کنترلر می خوام که ژیرسکوپ دقیق و شتاب سنج خوبی داشته باشه و در عین حال ارزان لطفا راهنمایی بفرمایید

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب توفیقی
   همانطور که در متن توضیحات جلسه فلایت کنترل آمده است تقریبا بیشتر فلایت کنترلر های حال حاضر بازار دارای شتاب سنج و جایروسکوپ می باشند لطفا محدوده قیمتی تان را بیان نمایید تا یک فلایت مناسب پیشنهاد گردد.
   موفق باشید.

 • Javad aghaie

  با سلام خدمت آقای قاسمی
  من میخوام خودم یه برد واسه کواد رتور طراحی کنم ولی اطلاعات خیلی کمی دارم وچون مشکل مالی دارم میخوام یه برد واسه افراد مبتدی مثل kk رو خودم رو چیپ سوار کنم خواهشا راهنماییم کنین و اگه ممکنه به آدرس ایمیلم بفرستین. ممنون

 • محسن اسماعیل زاده

  سلام آقای قاسمی وقتتون بخیر و خوشی
  اگر امکانش هست توضیح مختصری راجع به مقدارهای i gain و
  I limit در فلایت kk2.1.5 و سلف لول بدید لطفا هر جا رو که گشتم
  مطلبی پیدا نکردم
  البته راجع به مقدار p gain قبلا راهنمایی کردید
  ممنون میشم.

  • قاسم قاسمی

   با سلام خدمت شما دوست عزیز
   با توجه به اینکه تعداد دیگری از دوستان هم در رابطه با ضرایب PID سوال کردند و اینکه توضیحات مربوط به این ضرایب خارج از حوصله یک کامنت می باشد سعی می کنیم تا سه روز آینده در چند جلسه راجع به ضرایب PID و اثرات آن در کوادکوپتر و بقیه مولتی روتورها و پرنده ها را بارگذاری کنیم. بعد از مطالعه این جلسه ها در صورت داشتن هرگونه سوال در بخش کامنت های این مقاله بیان نمایید. جلسه اول تا آخر تایم امروز بارگذاری می شود.
   موفق باشید

   • محسن اسماعیل زاده

    خیلی از لطف شمادممنونم
    واقا عالی 🙂 🙂

 • جعفر بنیادی

  سلام آقای مهندس قاسمی.
  من می خواهم یک کوادکپتر بسازم که تقریبا تمام قطعاتش را انتخوابکرده ام .
  ولی در انتخاب فلایت کنرل یک مقدار تردید دارم نمی دونم که کدام یک از این دو فلایت کنترلها را انتخواب کنم .
  APM V2.8 یا pixhawk v2.4
  چون می خواهم فلایت کنترلم هم از لحاظ کیفیت بالا باشه و همچنین بعد بتونم ازش برای زیردریایی مدل استفاده کنم.
  نمی دونم که آیا فلایت کنترل Pixhawk این توانایی را دارد یا نه؟؟؟؟

  راستی فلایت کنترل NAZA v2 چی ؟؟؟؟
  آیا این توانایی رادارد؟

  لطفا منو در این زمینه راهنمایی کنید.

  با تشکر فراوان
  بنیادی

  • قاسم قاسمی

   با سلام
   در مورد فلایت کنترل های APM و Pixhawk که قبلا در موردشان بحث کرده ایم و Pixhawk را انتخاب کردیم.
   در مورد Pixhawk و NAZA هم مطالب زیر قابل بیان است:
   1- در صورتی که در آینده نیاز به گسترش محدوده کاریتان دارید و یا اینکه برای زیر دریایی و… می خواهید استفاده کنید پیشنهاد بنده Pixhawk است.
   2- در مورد اینکه رابط کاربردی کدامیک آسانتر است جواب NAZA می باشد و با توجه به شناختی که از نازا دارم در صورتی که مبتدی هستید و نیاز به سهولت در کار دارید از نازا استفاده کنید.
   3- از لحاظ قیمت هم نازا گرانتر می باشد و در صورتی که محدودیت بودجه ای دارید Pixhawk پیشنهاد بهتری می باشد.
   موفق باشید

 • مالک حمید

  سلام جناب مهندس قاسمی یک سوال دارم ایا برد kkال سی دی دار میتوان به GPS متصل شد و چه نوع GPSانتخاب می کنید ویه سوال دیگه من 1700000تومان پول دارم چه کواد کوپتری درست کنم که خوب باشه و جی پی اس داشته باشه برای مصرف شخصی و حداقل 900 گرم بار را به راحتی حمل کند اگه میشه نام قطعات را به جمیلم بفرستید .ممنون میشم…..

  • قاسم قاسمی

   با سلام و احترام
   1- برد KK ال سی دی دار را نمی توان به GPS متصل نمود. در صورتی که نیاز به استفاده از GPS دارید و می خواهید از قابلیت های متنوع GPS استفاده کنید می توانید از بردهای APM، Pixhawk یا NAZA استفاده کنید و بردهایی همانند KK از قابلیت های GPS پشتیبانی نمی کنند. در مورد بردهای دیگر هم در جلسه فلایت کنترل توضیح داده شده است.
   2- برای انتخاب قطعات در چند مقاله به صورت جداگانه توضیحات کاملی داده شده است که می توانید از بخش کوادکوپتر به این مقالات دسترسی پیدا کنید.
   موفق باشید.

 • محسن اسماعیل زاده

  سلام، درخواست راهنمایی دارم ازتون اگر محبت کنین.
  یه توضیح مختصر میخواستم از مقدارهای زیر که چطوری باید روش تنظیم کردنشون رو یاد بگیرم.
  برد kk 2.1.5
  P gain
  P limit
  I gain
  I limit

  • قاسم قاسمی

   با سلام
   در مورد تنظيمات مربوط به بهره موارد ذكر شده را به صورت ساده برايتان شرح مي دهم:
   1- P gain
   اين عبارت بدين معني است كه شما ميزان تندوتيز بودن ربات پرنده را در هم سطح سازي خودش بيان مي كنيد. مثالي ذكر مي كنم تا شفاف تر باشد: فرض كنيد كوادكوپتري داريد كه با مقادير P gain بالا(مثلا 100) تنظيم شده است. حال با اين مقدار بالا كوادكوپتر را پرواز مي دهيد و جوي استيك را به سمت راست حركت مي دهيد تا كوادكوپتر به سمت راست حركت كند. با اين تغيير وضعيت كوادكوپتر شما به سرعت به سمت راست حركت مي كند و با رها کردن جوی استیک با سرعت هر چه تمام تر خودش را به صورت افقي در مي آورد و با سطح زمين هم سطح مي شود. حالا فرض كنيد مقدار P gain را عددي پايين(مثلا 10) قرار داده ايد. با اين مقدار پايين هنگامي كه كوادكوپتر در حال پرواز است و شما جوي استيك را به سمت راست حركت مي دهيد كوادكوپتر به آرامي به سمت راست حركت مي كند و با رها كردن اهرم جوي استيك، كوادكوپتر به آرامي سطح خود را افقي مي كند يعني اينكه هيچ عجله اي ندارد تا خودش را هم سطح زمين كند و خيلي نرم و ريلكس خودش را افقي مي كند.
   2- P limit
   در مورد P limit وضعيت بدين گونه است كه چنانچه شما مقدار P limit را مقادير بالا(مثلا 50) انتخاب كنيد كوادكوپتر شما قابليت انجام حركات مانوري و تندوتيز را دارد. حالا مفهوم P limit اين است كه شما تا عدد 50 مي توانيد به اهرم جوي استيك راديوكنترل ورودي بدين و چون اين عدد بالاست كوادكوپتر هم به سرعت واكنش نشون ميده و دستورات شما را درجا و بدون مكس انجام مي دهد ولي هنگامي كه كه مقدار P limit را روي اعداد پايين(مثلا 5) انتخاب مي كنيد يعني اينكه دستورات ورودي تا عدد 5 محدود هستند و در اين حالت هنگامي كه به كوادكوپتر دستور مي دهيد به سمت راست برود خيلي آرام و ريلكس به سمت راست مي رود و هيچ عجله اي براي جابجا شدن سريع ندارد. در اين وضعيت حركت كوادكوپتر بسيار نرم صورت مي گيرد. در حقيقت با همون 5 تا 5 تايي كه ما بهش گفتيم خودش رو جابجا مي كنه.
   نتيجه گيري: براي تنظيم مقادير بيان شده ابتدا بايد هدف تان را مشخص كنيد. يعني اينكه چه انتظاري از كوادكوپترتان داريد. مي خواهيد تندوتيز باشد و قابليت انجام مانور داشته باشد پس به مقادير بالا نياز داريد و در صورتي كه فقط قصد يادگيري و انجام حركات نرم را داريد اين مقادير را متعادل انتخاب كنيد.
   موفق باشيد.

   • محسن اسماعیل زاده

    واقا از شما ممنونم کاملا توضیحه خوبی دادید و من که آماتور هستم به خوبی متوجه منظورتون شدم
    فقط اگر لطف کنین و مقدار i gain و ا limit رو هم توضیح بدید ممنون میشم
    واقا سایت پر محتوایی دارید:-) 🙂

    • قاسم قاسمی

     با سلام خدمت شما دوست عزیز
     با توجه به اینکه تعداد دیگری از دوستان هم در رابطه با ضرایب PID سوال کردند و اینکه توضیحات مربوط به این ضرایب خارج از حوصله یک کامنت می باشد سعی می کنیم تا سه روز آینده در چند جلسه راجع به ضرایب PID و اثرات آن در کوادکوپتر و بقیه مولتی روتورها و پرنده ها را بارگذاری کنیم. بعد از مطالعه این جلسه ها در صورت داشتن هرگونه سوال در بخش کامنت های این مقاله بیان نمایید. جلسه اول تا آخر تایم امروز بارگذاری می شود.
     موفق باشید

 • شهاب

  با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز و تشکر بابت سایت خوبتان
  دوست عزیز من می خواهم از کانال 6 رادیو کنترلم برای کنترل یکی از خروجی های پیکس هاوک استفاده کنم اما نمی دونم چطور این کار رو انجام بدم
  در سایتهای خارجی هم جست و جو کردم اما بسیار گیج کننده بود
  ممنون می شم مرا راهنمایی کنید
  با تشکر

  • قاسم قاسمی

   با سلام و احترام
   لطفا مدل رادیوکنترلتان و نوع خروجی که می خواهید از پیکس هاوک بگیرید بیان نمایید تا راهنمایی شود.

 • ابوالفضل قرشی

  سلام آقای قاسمی . امروز لیست آماده میشه

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب قرشی
   پارت لیست قطعات به طور کامل به جیمیل جنابعالی ارسال شد. در صورت هرگونه سوال پاسخگو هستیم.
   موفق باشید

 • ابوالفضل قرشی

  سلام آقای قاسمی . لیست قطعات رو فرستادید ؟اگه فرستادید هنوز به ایمیل نیومده. .

 • ابوالفضل قرشی

  سلام آقای قاسمی.کی جواب منو میدید منتظر م نام قطعات رو میگم . .

  • قاسم قاسمی

   با سلام
   نهایتا تا فردا لیست کامل قطعات به جیمیلتان ارسال می شود.

 • ابوالفضل قرشی

  دوربین مخصوص کواد کوپتر رو میگم نه دوربین بزرگ . این موارد را بیشتر برای فیلم برداری میخوام. راستی یک راه ارتباطی دیگر میخوام مانند تلگرام .اگه میشه

  • قاسم قاسمی

   سلام و احترام
   در حال حاضر به دلیل محدودیت هایی که وجود دارد این امکان موجود نیست. از اینکه با صبر و حوصله با استفاده از کامنت مطالبتان را بیان می کنید سپاسگذاریم.
   با نهایت سپاس از شما و تمامی دوستان

 • ابوالفضل قرشی

  سلام دوباره . گفتم که بتونه یک دوربین خوب رو از زمین بلند کنه.و بتوان با بوجه ی 4میلیون تومانه درست کرد .ممنون میشم اگر امروز لیست قطعات رو بگید.

  • قاسم قاسمی

   سلام
   با توجه به بودجه 4میلیونی قطعات مورد نظر رو باید سرچ کرد تا روی هم رفته 4 میلیون تومان شود. به محض آماده شدن لیست مورد نظر برایتان بارگذاری میکنم. باز هم ذکر می کنم که این لیست با توجه به بودجه 4 میلیون تومانی آماده می شود.
   موفق باشید.

   • ابوالفضل قرشی

    ممنون

 • ابوالفضل قرشی

  سلام ممنو نم که جواب دادید . در مورد نکاتی که گفتید گزینه های 3و7 یعنی در باد نسبتا شدید پرواز کنه وبتونه یه دور بین خیلی خوب هم با خود حمل کنه.و زمان زیادی در آسمان بمونه . اگه میشه دقیق حساب کتاب کنید .و راستی میخوام هم بر د کنترلش در حدود 2 کیلومتر باشه و نمایش گر داشته باشه و بتونه شارژ باتری و چیز های دیگه رو نشون بده و یک بدنی خوبم میخوام .خلاصه این که امکاناتش زیاد باشه و بوجم هم بالای 4میلیون تومانه و اگه کمی بیشتر هم باشه مشکلی نیست .و اگه پولم بخوای به حسابتون واریز میکنم فقط تورو خدا روش کار کنید چون اگه اونی که میخوام نشه هم وقت وهم پولم حروم میشه . بازم میگم ممنون از بابت وقت که در اختیار من گذاشتید .راستی اسم دقیق تمام قطعا رو بگید هتل پیچ.و مهره .

  • قاسم قاسمی

   سلام مجدد خدمت شما دوست عزیز
   1-مطمعن باشید برای هرکاری خیلی از افراد بارها و بارها شکست خورده اند تا تجربه ای بدست آورده اند. خود بنده بارها و بارها تیپ ها و جنس های مختلف پرنده ها را تست کرده ام و شکست خورده ام. پس هیچوقت به این فکر نکنید که شکست می خورید بلکه به این فکر کنید که تجربه کسب می کنید.
   2- با توجه به اینکه وزنه ای که مولتی روتور قادر به حمل آن است برایتان مهم است خواهشمند است میزان این وزنه را مشخص کنید. مثلا بگویید من نیاز دارم 1کیلوگرم وزن را از زمین بلند کند یا غیره. توجه کنید که این وزنه ای که شما انتخاب می کنید در نهایت با وزن خود مولتی روتور جمع می کنیم. دقت کنید که هر چه وزنه بالاتر رود قیمت پرنده هم بالاتر می رود.

 • ابوالفضل قرشی

  سلام داداش لطفا جواب بدید من لیست تمام قطعا ت شو میخوام سر ت بالا .امکان نسب تمام ستسور ها و برد بالای کنترلش و یه دور بین خوب با کیفیت خیلی بالا میخوام میخوام یه چیزی بسازم مانند فانتوم 4 قطعات شم چینی باشه و بوجه هم بالای 4میلیون . ممنون میشم اگه زود جواب بدید چون من ماه بعد میرم سرباز با ید تا اون موقع تموم کنم ..

  • قاسم قاسمی

   سلام دوست عزیز
   سعی میکنم تا فردا جوابتون رو ارسال کنم. واقعیتش یخورده از لحاظ زمانی کمبود وقت داریم.
   پیشاپیش از صبر و حوصله جنابعالی سپاسگذارم.

 • ابوالفضل قرشی

  لطفا کمکم کنی د

 • ابوالفضل قرشی

  سلام داداش من میخوام یک کواد کوپتر حرفه ای با امکانات بالا بسازم و نمیدونم چه قطعاتی انتخاب کنم .من میخوام لرد رادیویی حدود یک کیلومتر باشه وبتونه بالای 14 دقیقه پرواز کنه سرعتش زیاد باشه و تمام سانسور هارو بخوره و بتونه یه دوربین خوب با ارسال لحظه ای تصویری داشته باشه با کیفیت عالی برای فیلم برداری و خلاصه از تمام قطعا ت یکی از بهترین نشو میخوام و بودم هم بالای 4000000تومان معادل 40000000ریال ممنون میشم نام تمام قطعا رو بگی و کمکم کنی راستی اگر هم بشه میخوام با تلگرام باهاتون حرف بزنم . خلاصه من بخوام یک کواد کوپتر در حد و اندازه های فانتوم 4بسازم پشتیبانان هم سپاه پاسداران ه و از لحاظ بوجه مشکلی ندارم

  • قاسم قاسمی

   سلام دوست عزیز
   در مورد نکاتی که گفتید ابتدا باید چند تا نکته را مدنظر قرار بدید يعني اينكه شما ابتدا بايد مشخض كنيد كه هدفتان از طراحي يك كوادكوپتر چيست؟ به اهداف زير دقت كنيد.

   1- كوادكوپتر با قابليت پرواز در هواي كاملا صاف
   2- كوادكوپتر با قابليت پرواز در هوا به همراه باد ملايم
   3- كوادكوپتر با قابليت پرواز در هوا به همراه باد شديد
   4- كوادكوپتر با قابليت پرواز در هواي باراني به همراه باد شديد
   5- كوادكوپتر با قابليت فقط شنا كردن در آب
   6- کوادکوپتر با قابلیت انجام حرکات آکروباتیک
   7- کوادکوپتر مخصوص حمل وزنه های سنگین
   8- كوادكوپتر با قابليت پرواز در هواي طوفاني و شناكردن در آب و انجام حرکات آکروباتیک و حمل وزنه و…
   اگر به موارد بالا دقت كنيد مشاهده مي كنيد كه براي هركدام يك نوع طراحي لازم است و مثلا پارامترهايي كه در باد ملايم وجود دارد قطعا در شرايط باد شديد متفاوت است و در صورتي كه يك كوادكوپتر همه منظوره مي خواهيد كه مشابه مورد 8 باشد قطعا تمامي موارد طراحي را بايد در مورد آن لحاظ كنيد.
   نکته آخر هم اینکه آیا امکان تهیه قطعات از خارج کشور را دارید؟
   فانتوم 4 هم خیلی قابلیت ها داره که روی هر کوادکوپتری نیست و به این سادگی ها هم نمیشه کل تکنولوژیش رو بدست آورد. جدید ترین تکنولوژی به کار برده شده در فانتوم قابلیت Active Track می باشد که برای پیاده کردنش کار زیادی می برد.
   به نکات فوق پاسخ بدید تا ادامه مطلب را خدمتتان عرض کنم. اینگونه نیست که از بین هزاران موتور و فلایت و اسپید خیلی راحت یکی را انتخاب کرد و باید با محاسبه و حساب و کتاب کار کرد.
   موفق باشید

 • محمد رضا اردستانی

  خیلی ممنون خیلی لطف کردین

 • مرتضی گل علی پور

  دوباره سلام آقای قاسمی خسته نباشید
  یه سوال دیگه آیا میشه تو ایران فلایت کنترل ساخت با کدهای منبع باز آردوپایلت ؟

  • قاسم قاسمی

   سلام
   بله می توان ساخت. البته همانطور که می دانید این فلایت کنترل دارای ویژگی های بسیار زیادی است که ما فقط با گوشه ای از این ویژگی ها آشنایی داریم. همانطور که مستحضرید برای ساخت یک فلایت کنترل باید با تمامی ویژگی ها و امکانات آن آشنا بود. ان شاالله در جلسات پیشرفته برد APM با ویژگی های بیشتری آشنا می شویم. در صورتی که قصد ساخت و توسعه برد APM و یا هر برد دیگری داشتید می توانید از وب سایت github کمک بگیرید. این وب سایت بزرگترین وب سایت جهانی اپن سورس ها می باشد.
   https://github.com/ArduPilot/ardupilot
   موفق باشید.

 • محمد رضا اردستانی

  خیلی ممنون لطف زیادی کردین
  اینطور که من فهمیدم پس فلایت کنترل های apm base مث pix hawk و navio 2 از سنسور هایی مثل الترا سونیک پشتیبانی میکنن و باید سنسور ها خریداری شوند،
  فقط یه سوال دیگه این که آیا apm چون اوپن سورس هست میشه اون رو تو ایران تولید کرد؟ دیاگرام مدار و کد هاش موجوده؟ در مورد navio 2 چی؟

  • قاسم قاسمی

   با سلام خدمت شما دوست عزیز
   در مورد اینکه می توان این فلایت کنترل اپن سورس را ساخت جواب آری است. ولی توجه کنید که برای ساخت یک فلایت کنترل از صفر نیاز دارید که با تمامی ویژگی های آن آشنا باشید تا تسلط کامل بر روی برد مورد نظر داشته باشید یا حتی بخواهید یک فلایت کنترل را توسعه دهید و پیشرفته تر کنید. در مورد فلایت کنترل APM ورژن قبلی نقشه و کدها موجود بود و برای ورژن های جدید هم احتمالا وجود دارد. در مورد فلایت کنترل navio2 و تمامی فلایت کنترل های اپن سورس وضعیت به همین صورت است در صورتی که قصد ساخت هر بردی داشتید می توانید از وب سایت زیر کمک بگیرید. این وب سایت بزرگترین وب سایت جهانی اپن سورس های می باشد.
   https://github.com/ArduPilot/ardupilot
   موفق باشید

 • مرتضی گل علی پور

  واقعا ازتون ممنونم جناب قاسمی خدا خیرتون بده

  • قاسم قاسمی

   خواهش می کنم دوست عزیز. هر کمکی از دستم بر بیاد در خدمتم.

 • محمد رضا اردستانی

  سوال دیگه ای که داشتم اینه که برای تشخیصی مانع در طول حرکت باید چکار کنیم؟
  خود اتوپایلوت سنسور هایی رو داره؟ یا باید از برد های دیگه ایی استفاده کرد؟

  • قاسم قاسمی

   سلام
   برای تشخیص موانع در طول حرکت نیاز به خرید سنسور دارید و با استفاده از سنسور آلتراسونیک و ماژول همراه آن می توانی موانع را تشخیص دهید. دقت کنید که خود فلایت کنترل به صورت ذاتی این سنسورها را ندارد. سنسورهای که معمولا فلایت کنترل ها به صورت ذاتی دارند عبارتند از:
   1-سنسور جایروسکوپ
   2- سنسور شتاب سنج
   3- سنسور قطب نما
   4- سنسور فشار
   5- سنسور GPS
   این سنسورها به طور معمول روی بیشتر فلایت کنترل ها وجود دارد ولی برای بقیه سنسورها مثل آلتراسونیک یا سنسور دما یا سنسور شارنوری یا سنسور سرعت باد یا سنسور رطوبت و… باید به صورت جانبی متصل کنید و به طور معمول روی فلایت قرار ندارند.
   موفق باشید.

 • محمد رضا اردستانی

  سلام خسته نباشید
  بین navio 2 و apm و pixhawk کدوم از همه قوی تر هست و مطمئن تر و دقیق تر عمل می کنه؟

  • قاسم قاسمی

   با سلام
   در مورد مقایسه بین فلایت کنترل ها نظرات متفاوتی وجود دارد و هر فرد به نسبت تجربه ای که دارد نظر خاصی دارد.
   1- در مورد فلایت های Pixhawk و APM قطعا فلایت کنترل Pixhawk برتری بیشتری دارد و این را از مشخصات هر دو فلایت می توانید مطالعه کنید.
   2- در مورد مقایسه فلایت کنترل های Pixhawk و Navio 2 به این مهم باید اشاره کرد که هر دو فلایت کنترل فلایت های قدرتمندی هستند و قابلیت های زیادی دارند و با توجه به تبادلات پروتکلی بین آنها از قابلیت های زیادی پشتیبانی می کنند. نکته مهمی که وجود دارد این است که navio 2 قطعا در آینده گوی سبقت را از Pixhawk خواهد ربود و پیشرفت های زیادی در زمینه های پردازش تصویر و دیگر موارد خواهد داشت. مخصوصا اینکه سیستم های اتوپایلوت یا خلبان خودکار روز به روز پیشرفت می کنند و نیاز به پردازش داده و اطلاعات بیشتر و با سرعت تر دارند.
   در زیر یک لینک مفید هم براتون معرفی می کنم که خودتان می توانید مطالعه کنید.
   http://www.lambdrive.com/depot/Robotics/Controller/PixhawkFamily/index.html
   موفق باشید.

 • مرتضی گل علی پور

  سلام جناب قاسمی
  چون پهپاد ما باید دائم از سیستم جی پی اس استفاده کنه بخاطر همین میخوایم که از اینترنت edge استفاده کنه تا شارژ کمتری مصرف بشه !
  میزان امواج رادیویی که برای ارتباطات LTE از گوشی شما خارج می‌شود بسیار بیشتر از ۳G یا نسل‌های قدیمی‌تر است این امر باعث میشود که شارژ گوشی خیلی زودتر تمام شود !
  یعنی استفاده دائم از LTE یا edge هیچ تفاوتی در مقدار مصرف شارژ باطری پهپاد نداره ؟
  http://www.goo.gl/BwiUMA بخاطر این لینک هم خیلی ممنون خیلی بکارمون اومد

  • قاسم قاسمی

   با سلام خدمت شما
   1- استفاده از امواج نسل های پایین تر قطعا انرژی کمتری مصرف می کند. مثلا 3G مصرف انرژی کمتری نسبت به LTE دارد و گفته هایتان کاملا صحیح می باشد.
   2- برای استفاده از امواج Edge هیچ مشکلی وجود ندارد و شما می توانید با امواج نسل های مختلف شبکه های تلفن همراه کوادکوپتر را هدایت کنید ولی این نکته را هم مدنظر قرار دهید که برای فواصل دورتر نیاز به ارسال ویدیو دارید که قاعدتا با امواج LTE امکان پذیر است و Edge جوابگوی کارتان نیست. همچنین به این نکته هم توجه کنید که با توجه به کیفیت امواج زمان ارسال داده هم بسیار مهم است مثلا انتقال یک دیتا با استفاده از امواج نسل دوم زمان بیشتری نسبت به امواج نسل سوم نیاز دارد! که قاعدتا مصرف باتری هم بالا می رود.
   3- استفاده از امواج تلفن همراه تا ارتفاعات خاصی جوابگو است که در این ارتفاعات و مکان هایی که امواج جوابگو نیست می توانید از حالت Failsafe استفاده کنید.
   4- در مورد اینکه می خواهید از این شیوه برای کنترل رباتتان استفاده کنید روش های زیر پیشنهاد می گردد:
   الف: استفاده از یک فلایت کنترل با قابلیت پشتیبانی از امواج تلفن همراه و یک گوشی در ایستگاه زمینی
   ب: استفاده از دو گوشی تلفن همراه یعنی اینکه یک گوشی روی کوادکوپتر قرار گیرد و گوشی دیگر در ایستگاه زمینی باشد. این دو گوشی با هم کار انتقال داده ها را انجام می دهند.
   ج: استفاده از یک گوشی بر روی کوادکوپتر و یک دانگل تلفن همراه در ایستگاه زمینی
   د: استفاده از یک فلایت کنترل با قابلیت پشتیبانی از امواج تلفن همراه و یک دانگل تلفن همراه در ایستگاه زمینی
   موفق باشید

 • مرتضی گل علی پور

  ببخشید آقای قاسمی من مشکل دوستان رو بد متوجه شدم !
  بخاطر مصرف باطری کمتر میخوان از فلایت کنترلی استفاده کنن که اول از edge یا درغیر اینصورت از 3g پشتیبانی کنه !
  آیا همچین فلایت کنترلی برای اوکتاکوپتر هست ؟

  • قاسم قاسمی

   با سلام و احترام
   واقعیتش مصرف باطری به پارامترهای متفاوتی بستگی دارد و چندین روش برای کاهش مصرف باتری در سایت ذکر شده است ولی اینکه استفاده از داده تلفن همراه چه تاثیری روی باطری دارد را متوجه نمیشم؟ منظورم اینه که چطور با استفاده از Edge می خواهید مصرف باطری را کاهش دهید؟ اطلاعات دقیق تری ارایه دهید تا راهنمایی های لازم ارایه شود.
   http://www.goo.gl/BwiUMA
   موفق باشید

 • مرتضی گل علی پور

  سلام و درود دوباره خدمت جناب قاسمی
  از لطفتون بسیار سپاسگزارم که جوابگوی سوالاتم بودین
  بله درسته مبتدی هستم ولی این یک پروژه ی گروهی ست و هرنفر روی یک بخش کار میکند
  منم مسئول انتخاب اتوپایلت هستم
  به من هم گفته شده از بین آردوپایلت و navio2 یکی رو انتخاب کنم !
  سوال بعدیم اینه که اتوپایلت ها میتونن با LTE هم کار کنن یا فقط با 3g ؟
  آخه تو سایتش نوشته که :
  Navio2

  One interesting option for running Ardupilot on a more powerful processor, is with this daughterboard from Emlid which simply installs on a standard Raspberry Pi. This opens up some interesting possibilities like virtually infinite control range using LTE connectivity.

 • مرتضی گل علی پور

  سلام خسته نباشید
  چندتا سوال داشتم ازتون
  یک اینکه فلایت کنترل navio2 برای پهپاد حمل بار کم خوبه یا فلایت کنترل دیگه ای استفاده کنم ؟
  دوم اینکه وقتی درج میکنن فلایت کنترل از مودم استفاده میکنه یعنی چی ؟ یعنی اینکه نیاز به اینترنت هست یا با وای فای کار میکنه ؟
  سوم اینکه منظور از Powering servo rail چیه ؟

  • قاسم قاسمی

   با سلام
   1-در مورد اینکه حمل بار کلا مربوط به موتورهاتون میشه و فلایت کنترل فقط دستورات را ارسال می کند پس فلایت کنترل مورد نظر جوابگو هست.
   2-منظور از Powering servo rail یعنی همان برقدار کردن موتور سروو مورد نظر می باشد. در صورتی که پین مربوط به سروو را متصل کنید برقدار خواهد شد.
   3-پیشنهاد میکنم در صورتی که مبتدی هستید از فلایت کنترل KK دارای LCD استفاده کنید. این فلایت کنترل یکی از بهترین گزینه ها برای شروع می باشد.
   4- اینکه فلایت کنترل از مودم استفاده می کند مربوط به سیگنال GCS می باشد که اطلاعات به صورت تلمتری از زمین به سمت ربات پرنده ارسال می شود.
   موفق باشید

 • افشین غنی زاده فر

  سلام جناب مهندس خسته نباشيد.
  من هنوز منتظرم و از اونجايي كه شروع ساخت كار به كمك و راهنمايي شما بود در حال حاضر كار نيمه كاره باقي مونده.اگر مرجع ديگرى رو به بنده معرفي كنيد ممنون شما ميشم و وقت شما رو هم نمي گيرم.از اينكه تا اين مرحله همراهيم كرديد واقعا سپاسگزارم.
  يا حق

  • قاسم قاسمی

   سلام
   با توجه به حجم بالای اطلاعات درخواستی و مطالب سایت با تاخیر مواجه شدیم. کالیبراسیون مورد نظرتان آماده شده است و در تاریخ 5 آذر ماه می توانید از سایت مطالعه کنید. در مورد اینکه منابع دیگری درخواست داشتید می توانید از وب سایت های زیر کمک بگیرید:
   http://www.multimetr.ir
   http://www.wle.ir
   http://www.robotical.ir
   در پناه حق باشید.

 • افشین غنی زاده فر

  سلام جناب قاسمي خسته نباشيد.
  من هنوز منتظرم و نتونستم كارم رو به پايان برسونم.دليلش هم اينه كه از ابتدا به لطف كمك شما كار ساخت رو شروع كردم و متاسفانه شما سرتون شلوغه و من هم مزاحم اوقاتتون شدم.اگر مرجع ديگه اي رو به من معرفي كنيد من هم ديگه مزاحم اوقات شريفتون نميشم.ممنون از اينكه تا به اينجا راهنمايم كرديد.
  ياحق

 • افشین غنی زاده فر

  مهندس جان مجددا عرض سلام.
  ایراد در تنظیمات رادیو کنترل بود در واقع داخل برنامه خود رادیو کنترلر گزینه invers کانال مربوطه رو فعال کردم و جهت درست شد.ولیکن دیگه هیچ کاری انجام ندادم البته با وجود ملخ ها هم تست کردم شاید در حدود ۱۰ الی ۲۰ سانت از سطح زمین و به ظاهر جهات درست عمل میکرد ولیکن احساس میکنم پایداری لازمه رو نداره و نیاز به تنظیمات بیشتری داره که اونم دست شما رو میبوسه مثل همیشه به کمک شما نیاز دارم.در ضمن در مورد مانول که عرض کردم تا صفحه ششم رو انجام دادم و شما فرمودید که اصل غصه از صفحه ششم به اونور تازه شروع میشه که باز هم منتظر راهنمایی های شما هستم.
  یا حق

  • قاسم قاسمی

   سلام
   بسيار خوشحال شدم كه كوادروتورتون شروع به پرواز كرده. اميدوارم هميشه با پشتكار در همه كاراتون موفق باشيد.
   من تمام سعيمو مي كنم كه در اولين فرصت مراحل كاليبراسيون رو براتون آماده كنم. حتي الامكان سعي مي كنم تا دو روز آينده لينك مربوطه را در همينجا برايتان آپلود كنم. در صورت امكان عكسي از كوادروتور ساخته شده را به جيميل اينجانب ارسال كنيد.
   موفق و مويد باشيد.

 • افشین غنی زاده فر

  سلام جناب مهنس عزیز.
  به ایمیلتون پیام فرستادم ولی جواب دریافت نکردم مجددا اینجا مزاحمتون شدم.مهندس جان راه افتاد نهایتا ولی وقتی می خوام بره سمت چپ میره راست و برعکس.البته باقی جهات درسته یعنی جلو عقب بالا پایین و غیرو…
  منتظر راهنماییتون هستم.
  یا حق

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب غني زاده
   ايميل كمتر فرصت ميكنم چك كنم. از اين بابت عذرخواهي ميكنم.
   در مورد برعكس كار كردن بستگي به نوع راديوكنترلتون داره و بايد جاي كانال ها رو عوض كنيد. سعي كنيد روي مد 2 قرار بديد. البته در جلسه راديوكنترل هم توضيح دادم. يه سري توضيحات مناسب مربوط به مدهاي راديوكنترل در دوره كوادكوپتر هست. اگر درست نشد يه عكس از فرستندتون بفرستيد تا روشكل توضيح بدم.
   يه سوال هم اينكه ميزان پايداري كوادكوپترتون به چه ميزانه؟ آيا ملخ ها هم نصب كرديد يا اينكه فقط بدون ملخ تست گرفتيد؟
   خيلي مواظب ملخ ها باشين. براي تست هاي اوليه به هيچ وجه ملخ نصب نكيند و بعدا هم موقع پرواز هاي اوليه حتما فاصله بگيريد و از لوازم حفاظت فردي استفاده كنيد.

 • قاسم قاسمی

  سلام و احترام خدمت جناب غني زاده
  نظر لطفتونه. در خدمتم و هركاري از دستم بر بياد انجام ميدم.
  يه كاري رو چند بار تكرار كنيد و حتما بايد موتورها فعال بشن وگرنه يه جاي كار مشكل داره.
  شكلي كه قبلا براي روشن كردن و فعال كردن موتورها فرستادم رو با دقت و چند بار تكرار كنيد. دقت كنيد كه براي بار اول شايد لازم باشه چندبار تكرار كنيد و چندثانيه نگه داريد. در مورد دستورالعملي كه براتون فرستادم از صفحه 7به بعد اصل كارمونه و اگر ميبينيد كه با مفاهيمش مشكل داريد بگيد تا يه دستورالعمل براتون تهيه كنم.

 • افشین غنی زاده فر

  سلام جناب مهندس گرانقدر.
  از راهنمایی های شما و وقتی که مبذول فرمودید سپاسگزارم.طبق منوالی که فرستادید پیش رفتم و تا بخش کالیبره کردن esc که در واقع میشد انتهای صفحه ششم یعنی نرم افزارهارو دانلود و نصب کردم و آپدیت رو انجام دادم و داخل برنامه baseflight کالیبراسیون و غیره رو نیز به سر انجام رسوندم،ولیکن از شروع صفحه هفتم که بخش القاء مود یا همون حالت بود توضیحات کامل و قابل فهم نبود برای بنده،البته نه بخش زبانی چون با اون مشکلی ندارم خوشبختانه ولی از نظر تفیهم موضوع مشکل داشتم.
  در ضمن جناب مهندس به ظاهر همه چیز درست عمل میکنه مثلا موتور ها کالیبره شدن و فلایت آپدیت شده escها کارشون رو انجام میدن ورسیور و رادیو رو هم با هم بایند کردم ام وقتی ترتل رادیو رو بالا پایین میکنم هیچ اتفاقی نمیافته.
  ممنون میشم اگر تا انتهای کار همراهیم کنید با اینکه می دونم خیلی وقت گذاشتید،به همین جهت شرمنده محبت هاتون هستم.
  در ضمن اگر مقدور باش که آدرس ایمیل تون رو مرحمت کنید ممنونتون میشم.
  یا حق

 • افشین غنی زاده فر

  سلام آقای مهندس بنده منتظر جواب شما هستم.
  یاحق

 • افشین غنی زاده فر

  سلام مهندس جان خسته نباشید.
  انجام دادم ولی اتفاقی نیافتاد. َ

 • قاسم قاسمی

  سلام
  1-ابتدا اينكه براي ايمني حتما ملخ ها رو از موتور جداكنيد.
  2-براي فعال كردن و روشن كردن موتورها كافي است كه جوي استيك مربوط به تراتل را هنگامي كه در پايين ترين حالت است به سمت راست ببريد و چندثانيه نگه داريد تا موتورها آماده به كار شوند. بعد از اينكه چندثانيه نگه داشتيد آن را رها كنيد و بعد از آن تراتل را افزايش دهيد تا موتورها شروع به كار كنند. در صورتي كه بازهم روشن نشد به احتمال زياد جايروسكوپ و شتاب سنج و اسپيدكنترلر ها نياز به كاليبره شدن دارند ولي در صورتي كه موتورها روشن شدند به مرحله 3 برويد.
  3-بعد از روشن شدن موتورها تست كنيد ببينيد موتورها با هم خاموش و روشن مي شوند يا نه؟ و اينكه بعد از اينكار ربات را از زمين بلند كنيد(باز هم تاكيد ميكنم كه ملخ ها متصل نباشند)و به طرفين كج كنيد تا ببينيد جايروسكوپ و شتاب سنج كاليبره هستند يا نه؟ به احتمال زياد كاليبره نباشند و نياز به كاليبره شدن داشته باشند.
  منتظر جواب شما مي مانيم تا ادامه كار را انجام دهيم.

 • افشین غنی زاده فر

  سلام مهندس خسته نباشید.
  طبق فرموده تون عمل کردم ولی رادیو کنترل رو که روشن میکنم یک چراغ قرمز روی رسیور روشن میشه و بطور ثابت باقی میمونه و رادیو هیچ عملی انجام نمیده در واقع وقتی سیم ها رو به همون شکل که فرمودید وصل کردم و وقتی باطری رو وصل میکنم روی فلایت کنترل یک چراغ قرمز و سبز یا آبی روشن میشه و بعد چند تا بوق میزنه و چراغ سبز شروع به چشمک زدن میکنه و بعد که رادیو کنترل رو که روشن میکنم چراغ قرمز روی رسیور روشن میشه وثابت باقی میمونه و وقتی دسته هارو حرکت میدم هیچ اتفاقی نمیفته.نمیدونم باید رادیو کنترل برنامه ریزی بشه یا فلایت کنترل یا چه چیز دیگه ای سر در نمیارم.مهندس جان منتطر اوامرتون هستم.
  یاحق

 • افشین غنی زاده فر

  از لطف شما سپاسگزارم.
  یاحق

 • افشین غنی زاده فر

  سلام مهندس تک پینی هستش.

  • قاسم قاسمی

   جناب غني زاده سلام
   با توجه به محدوديت وقت تا اخر امروز و يا نهايتا فردا اتصالات لازم رو رسم ميكنم. اتصالات را هم طوري رسم مي كنيم كه ديگر نيازي به pdb و bec نداشته باشيد.

  • قاسم قاسمی

   سلام مجدد
   اتصالات مربوطه رو با توجه به برد تقسيم ولتاژ ذاتي كه روي فريم بود ترسيم نمودم. هر كجاي شكل نامفهوم بود درخدمتم.

 • قاسم قاسمی

  سلام
  ابتدا اینکه شما نیازی به تامین bec با ولتاژ 12 ولت ندارید. برای تامین ولتاژ رسیور کافی است اتصالات مربوط به ولتاژش را وصل کنیم چون خودش برق مورد نیازش را از فلایت کنترل تامین می کند و نیازی به اتصال bec مجدد نیست. برای تامین برق فلایت کنترل هم معمولا به این صورت است که فلایت کنترل برق مورد نیازش را از bec داخل اسپیدکنترلرها تامین می کند و در مواردی که اینگونه نیست باید ترفند دیگری به کار برده شود. برای شما هم مطابق شکلی که ضمیمه کرده اید از نوع تک پینی است و سه پین نیست. روی فلایت کنترل خودتان هم چک کنید تا مطمعن شویم که از نوع سه پینی است یا تک پینی؟ در شکل ضمیمه شده هم ترسیم کرده ایم. ببیند از نوع پین های شماره 1 است یا پین های شماره 2؟

 • افشین غنی زاده فر

  سلام مهندس واقعا سپاسگزارم.
  جناب مهندس یعنی می فرمایید من نیاز به برد دیگه ای برای تقسیم ولتاژ ندارم یعنی مستقیم باطری رو وصل کنم.تو تصویری که برام کشیدید و همینطور توی یک عکسی که براتون میفرستم به ولتاژ ۵ و ۱۲ نیاز داریم مثلا برای رسیور و بازرو…اونارو باید چیکار کنم.تو این تصویر یک برد نمی دونم pdb یا bec هم بکار برده،در ضمن بردفلایت کنترلی که من دارم دقیقا شکل همینه که عکسش رو فرستادم اونی که شما زحمت کشیدیدفرستادید یکخورده در ظاهر فرق داره.مهندس جان اگر براتون زحمتی نیست میشه جای اتصال همه پایه های برد فلایت کنترل رو برام مشخص کنید.ممنونتون میشم استاد.
  یاحق

 • افشین غنی زاده فر

  اینم رسیور.
  ممنون مهندس منتظر راهنماییتون هستم.
  یا حق

  • قاسم قاسمی

   سلام و احترام
   من تا 5کانال براتون متصل کردم البته اگه گیمبال یا چیز دیگه ای بجز 4تا موتور کوادکوپتر برای اتصال ندارید همون 4کانال اول کافیه. یه سیم مشکی رنگ حلقوی هم که در عکس مشاهده می کنید مربوط به راه اندازی و برقراری ارتباط بین فرستنده و گیرنده خودتون می باشد. که معمولا نیازی نمی باشد و فقط در صورتی نیاز دارید که می خواهید در یک مسابقه یا در محیطی عمومی پروازی شرکت کنید و ممکن است رادیوکنترل هایی مشابه رادیوکنترل شما موجود باشد و باعث از دست رفتن سیگنال و نویز شود. با استفاده از این سیم از اینگونه نویزها جلوگیری می شود. اسم این سیم Bind Wire است.
   موفق باشید

 • افشین غنی زاده فر

  اینم باطری.

 • افشین غنی زاده فر

  اینم فریم.

  • قاسم قاسمی

   سلام و احترام
   با توجه به اینکه این این فریم دارای برد تقسیم ولتاژ ذاتی است نیازی به استفاده مجدد از یک بردتقسیم ولتاژ خارجی نیست. محل قطب های مثبت و منفی و نحوه چینش موتورها بر روی این فریم هم در شکل زیر برایتان ترسیم کردم.

   • قاسم قاسمی

    همچنین محل اتصال سیم ها و قسمت های لحیم کار ی در عکس ها آورده شده است.

    • قاسم قاسمی

     اتصال سیم ها بعد از لحیم کاری

     • قاسم قاسمی

      استفاده نوارچسب بعد از اتمام کار جهت جلوگیری از اتصالی های ناخواسته

 • افشین غنی زاده فر

  سلام مهندس خسته نباشید.
  این عکس باطری و فریم و رسیور رادیو کنترل و فلایت کنترلیه که دارم استفاده میکنم.نمی دونم رو خودش bec داره یا باید جدا گونه وصل بشه.

  • قاسم قاسمی

   سلام
   در حال حاضر شما قصد راه اندازی 4 موتور کوادکوپتر را دارید که همین باتری کفایت می کند و نیازی به bec ندارید.

 • افشین غنی زاده فر

  سلام خسته نباشید ممنون از پاسختون.
  موتور- mt 1804 … kv2480 … trust 300g
  ملخ- GF 5030
  عرض كردم برد pdb ندارم.ميشه بدون برد pdb كار رو تموم كرد يا واجبه.در مورد رسيور نميدونم كدوم پايه به كدوم كانل بايد وصل بشه.عكس فلايت كنترل و رسيور رو براتون ميفرستم.باطري رو هم عكسش رو ميفرستم.فقط مهندس جان كجا و چطور عكس رو ضميمه كنم.

 • افشین غنی زاده فر

  سلام آقای مهندس واقعأ از اینکه وقت گرانبهاتون رو صرف شراکت دانشتون با دیگران می کنید سپاسگزارم.من در حال ساخت یک کواد روتور هستم و از قطعات زیر استفاده کردم.میخواستم لطف کنید و بفرمایید که چطور می تونم رسیور رادیو کنترلر رو به فلایت کنترلر skyline 32 وصل کنم.در واقع قطعات دیگررو هم دقیقأ نمی دونم چطور وصل کنم.
  1.skyline 32
  2.flysky fs -ct6b
  3.esc emax blheli 12a
  4.emax 1804 brushes
  5.q250 frame
  6.prope 5.3
  7.battry 7.4 v 2000mah

  در واقع باطری که دارم مال syma x8w چون این باطری رو داشتم دیگه نخریدم.و اینکه فریم q250 جای تقسم ولتاژ داره نمی دونم که آیا به بردpdb نیاز دارم یا نه چون روی برد فلایت کنترلر ۵v و ۱۲v داره ولی روی فریم چیزی برای تبدیل ولتاژ نداره.
  می دونم در خواست زیادیه ولی اگر براتون مقدور باشه که راهنمایم کنید از ته دل سپاسگزار میشم چون واقعأ گیر کردم.
  یاحق

  • قاسم قاسمی

   با سلام و عرض ادب خدمت دوست عزیز
   1-ابتدا اینکه 5ولت و 12 ولتی که روی فلایت کنترل وجود دارد مربوط به BEC می باشد که برای کاربردهایی همچون کاهش تعداد باتری ها در مواقعی که اتصالات جانبی روی ربات قرار دارد مورد استفاده قرار می گیرد و نمی توانید به عنوان یک جایگزین برای PDB استفاده کنید. در صورت امکان عکسی از قسمت تقسیم ولتاژ فریمتان ارسال کنید.
   3-ابعاد ملخ و ضریب تخلیه باتری (C) و Kv موتورها و …را به صورت دقیق بیان کنید. دو عدد روی ملخ وجود دارد که اولی مربوط به قطر ملخ و دومی مربوط به گام ملخ می باشد.
   4-برای اتصال رسیور به فلایت کنترل هم کافی است کانال به کانال متصل کنید در صورتی که نیاز به توضیح تصویری دارید بیان کنید تا با عکس برایتان ترسیم کنیم.
   موفق باشید.

 • yaser

  سلام مهندس بی نظیر بود … خسته نباشی بهترین سایت هستی

  • حامد قاسمی

   ممنون از لطف شما. برنامه های ویژه در راه هست. با ما همراه باشید.

 • reza

  خیلی جامع بود.ممنون

 • Morteza

  با سلام و خسته نباشید
  مطالبتون بسیار عالیه.
  یه جایی تو متن نوشتید برنامه نویسی برای کوادکوپتر رو شرح میدین،ببخشید میشه بگین دقیقا کی؟

  • قاسم قاسمی

   با سلام
   در صورتی که استقبال بشه برنامه نویسی هم به طور کامل شرح میدیم ولی متاسفانه در حال حاضر استقبال زیادی صورت نگرفته. نظرات دوستان ملاک استقبال از موضوعات است. خیلی از قسمت های دیگر هم به خاطر درخواست دوستان بوده.
   موفق باشید

 • مسیب بهرمند

  سلام خسته نباشید مطالب عالی در سایتتان قرار دادین ولی جلسات قبلی راچگونه تهیه کنم … برای اینکه تازه با سایتتان آشنا شدم

 • فرشید توفیق

  سلام و خسته نباشی مطالب موفید و جالبی بود در صورت امکان فلای کنترل ارزان قیمت که دارای جی پی اس باشد. و کار کردان با آن راحت باشد کدم مدل است ؟ متشکر

  • قاسم قاسمی

   با سلام
   از فلايت كنترل نازا استفاده كنيد
   موفق باشيد

 • بهزاد

  سلام
  ضمن تشکر بی اندازه از شما لطفا اگر امکان پذیره در هر جلسه آموزش ، لینک جلسه بعد رو هم بگذارید که مجبور به جستجو نباشیم . ممنون

  • حامد قاسمی

   سلام.ممنون از ایده تون..ایشالا سعی میکنیم همین کار رو کنیم.

 • علی

  سلام آقای قاسمی
  بسیار بسیار مطالب مفید و عالی تو سایت گذاشتی.
  یه خسته نباشید از طرف بنده دوست عزیز
  چند تا سوال داشتم اگه امکانش بود پاسخ بدید ممنون میشم.
  این فلایت کنترل ها بغیر از خودشون رو کوادکوپترا نیاز به میکرو کنترلر دیگه ای(مثل آردینو،آرم،ای وی ار)دارن؟یا خودشون با میکرویی که دارن کارایه لازمو انجام میدن؟
  و اینکه اون ardu pilot هم با آردوینو برنامه نویسی میشه یا فقط multiwii با آردوینو سازگاره؟

  باز هم ممنون…

  • قاسم قاسمی

   سلام
   خواهش میکنم.نظر لطفتونه.
   این فلایت کنترلرها دیگه نیازی به میکرو ندارن و همین فلایت کنترلر همه کارا رو میکنه.
   آردوپایلوت هم بر اساس آردوینو است. در قسمت خودش اضافه میکنم.
   موفق باشید

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اضافه کردن تصویر ( فقط فرمت jpg)