راه اندازي فلايت كنترل مولتي وي

آموزش راه اندازی سخت افزار فلایت کنترل مولتی وی{بخش دوم}

مقدمه

در اين جلسه نحوه اتصالات سخت افزاري را توضيح مي دهيم. بعد از اينكه اتصالات را انجام داديد به سراغ تنظيمات نرم افزاري و كدها مي رويم. ابتدا پيشنهاد مي كنم جلسه قبل را مطالعه كنيد.

در قسمت اول با نحوه متصل کردن فلایت کنترل مولتی وی به کامپیوتر آشنا می شویم:

نحوه اتصال فلایت کنترل مولتی وی به کامپیوتر

همانطور كه بيان كرديم فلايت كنترل مولتي وي بر مبناي آردوينو بنا نهاده شده است. در حالت عادي كه مي خواهيم آردوينو را پروگرام كنيم هيچ مشكلي بابت پروگرام نداريم و به راحتي با اتصال يك كابل USB به كامپيوتر از سمت آردوينو اين ارتباط برقرار مي شود و يك پورت سريال مجازي هم ساخته مي شود. اما در فلايت كنترل مولتي وي و به طور كلي در همه مواردي كه ما از بوت لودر آردوينو براي راه اندازي استفاده مي كنيم نياز داريم كه براي ارتباط با كامپيوتر از يك مبدل USB به TTL استفاده كنيم تا ارتباط با كامپيوتر برقرار شود دقت كنيد كه برد آردوينو اين مبدل را بر روي خودش دارد و نيازي براي ارتباط با يك كابل مجزا ندارد ولي در مواردي كه ما يك ميكرو را با بوت لودر آردوينو راه اندازي مي كنيم نياز به استفاده از اين مبدل داريم. بنابراين ابتدا بايد يك مبدل USB به TTL تهيه كنيد.

مبدل USB به TTL فلايت كنترل مولتي وي

برای اتصال این مبدل به صورت زیر پایه ها را به هم متصل می کنیم. دقت کنید که هنگام اتصال پایه Tx فلایت کنترل به Rx مبدل وصل شود و پایه Rx فلایت کنترل به پایه Tx مبدل وصل کنید. همچنین اینکه پایه CTS بدون اتصال باقی می ماند. پایه DTR هم به پایه DTR متصل می شود. از پایه DTR برای ریست کردن برد هنگام پروگرام کردن استفاده می شود.

فلایت کنترل مولتی وی

البته مدل هايي هم وجود دارد كه با داشتن پين هدرهاي مادگي به راحتي متصل مي شوند و سيم هاي رابط موجود در شكل بالا حذف مي شوند در شكل زير نحوه اتصال اين مبدل به فلايت كنترل مولتي وي نشان داده شده است. شما هم می توانید با خرید یک سوکت اینکار را انجام دهید. در انتها پس از برنامه ریزی این فلایت کنترل سیم ها را جدا می کنیم و آن را آماده پرواز می کنیم.

مبدل FTDI فلايت كنترل مولتي وي

البته برای کانفیگ کردن مولتی وی استفاده از مبدل USB به TTL تنها راه ممکن نیست و می توانید با استفاده از بلوتوث هم اینکار را انجام دهید. در موارد عادی نیازی به بلوتوث ندارید ولی مواقعی همانند زمین مسابقه می توانید با استفاده از گوشی تان و بلوتوث تنظیماتی که مد نظرتان است را انجام دهید. با نصب نرم افزار EZ-GUI بر روی گوشی های اندروید می توانید به این تنظیمات دسترسی داشته باشید. براي دسترسي به اين نرم افزار مي توانيد از لينك زير استفاده كنيد:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ezio.multiwii

در کنار فلایت کنترل هم یک ماژول بلوتوث راه اندازی کنید تا از طریق بلوتوث با گوشی شما ارتباط برقرار شود. روش دیگری هم هست که با استفاده از آن می توانیم سورس کد را بر روی فلایت کنترل بریزیم و آن هم استفاده از یک برد آردوینو می باشد. برای اینکار در صورتی که یک برد UNO دارید می توانید میکروکنترلر روی آن را جدا کنید و سپس پایه ها را مطابق توضیحات بالا متصل کنید و پایه DTR مولتی وی هم به پایه RESET برد UNO متصل کنید بدین ترتیب بدون خرید یک مبدل USB به TTL کار اتصال را انجام داده اید.

نحوه اتصال گیرنده رادیوکنترل به فلایت کنترل مولتی وی

با استفاده از شکل زیر که در آن محل اتصال رادیوکنترل و محل اتصال موتورها مشخص شده است اتصال پین های گیرنده رادیوکنترل و اسپیدکنترل ها را انجام می دهیم.

اجزای فلایت کنترل مولتی وی

حال با توجه به اینکه محل اتصال سيم هاي اسپيدكنترل ها و گيرنده راديوكنترل مشخص شده است به سراغ متصل كردن سيم هاي آنها مي رويم.

اتصال گیرنده رادیوکنترل به فلایت کنترل مولتی وی

اتصال اسپیدکنترلرها به فلایت کنترل مولتی وی

براي اتصال موتورها بسته به نوع مولتي روتور مورد نظر ما آرايش متفاوتي داريم. در آرایش موتورها همانند شکل زیر پایه های هر موتور را به پین مناسب در فلایت کنترل مولتی متصل می کنیم. شکل زیر نمونه ای از اتصال کوادکوپتر را نشان می دهد. در صورتي كه بخواهيم يك كوادكوپتر از نوع X راه اندازي كنيم اسپيدكنترل هر موتور را مطابق شكل زير به پايه مخصوص خودش متصل مي كنيم.

راه اندازی فلایت کنترل مولتی وی

بعد از اتصال اسپيدكنترلرها و گيرنده راديوكنترل كار تمام است و مي توانيد به سراغ تنظيمات نرم افزاري برويد. براي مولتي روتورهاي ديگر هم آرايش موتورها به صورت زير است.

راه اندازی فلایت کنترل مولتی وی

بقیه موارد هم به صورت زیر است:

آموزش کوادکوپتر

مثل همیشه برای اطلاع از جلسات آینده می توانید ما را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید:

شاید دوست داشته باشید مطالب زیر را نیز بخوانید:

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اضافه کردن تصویر ( فقط فرمت jpg)