الكترونيك به زبان ساده-كليد فشاري و نحوه اتصال آن

كليد فشاري

کلیدها یکی از مهمترین و اساسی ترین قطعات مورد استفاده در مهندسی برق هستند. یک کلید با استفاده از نیروی مکانیکی خارجی اعمال شده باعث تغییر در جريان الکتریکی می شود. کلیدها برای روشن و خاموش کردن مدارات الکتریکی و یا تعویض آنها بکار می روند. اساسا هنگامی که یک کلید را فشار می دهیم اجازه می دهیم تا جریان به بقیه قسمت های مدار وارد شود. در هنگام استفاده از يك كليد بايد موارد زير را در نظر بگيريد:

1- ولتاژ و جريان كاري كليد

2- نوع جريان ورودي به آن(AC يا DC)

در صورتي كه جرياني بيشتر از حد مجاز به كليد وارد شود باعث كاهش عمر آن و يا از بين رفتن آن مي شود. معمولا جريان هاي DC آسيب بيشتري به كليدها وارد مي كنند تا جريان هاي AC چون جريان هاي AC در هر چرخه كامل دو مرتبه صفر مي شوند.

در هر جلسه یک کلید را با توضیحات کامل مورد بحث قرار می دهیم.

پايه هاي كليد فشاري

1-Pushbutton: کلید فشاری دارای یک مکانیزم بسیار ساده جهت تغییر وضعیت در مدار می باشد. همانطور كه در شكل بالا مي بينيد اين كليدها يا داراي 2پايه مي باشند و يا داراي 4 پايه مي باشند كه در صورت داشتن 2پايه همه چيز مشخص است و2پايه به يكديگر وصل هستند ولي در صورت داشتن 4پايه اتصالات پايه ها به هم و نحوه اتصال آنها در مدار بسيار مهم است كه در زير به توضيح آن مي پردازيم.

gh
انواع كليد فشاري

همانطور که در شکل ملاحظه می کنید در حالت عادی پایه های A و C به هم متصل هستند و همچنین پایه های B  و D به هم متصل هستند. هنگامی که کلید را فشار می دهیم هر 4 پایه به هم متصل می شوند.

pin
پايه هاي كليد فشاري در حالت عادي

اتصال كليد فشاري در مدار

در شکل زیر یک مدار شماتیک و نحوه کاربرد یک کلید در مدار را مشاهده می کنید.

circuit
كليد فشاري در مدار

 

 

معمول ترین کاربرد این نوع کلیدها در کیبردهای کامپیوتر است که روزانه با آن سروکار داریم. شاید در نگاه اول تشخیص اینکه کدام پایه ها به هم متصل هستند مشکل باشد به همین خاطر پیشنهاد می گردد به انحنای موجود روی پایه ها دقت نموده و پایه های به هم متصل شده را به این طریق تشخیص داد. در شکل زیر می بینید که دو پایه ای که انحنای آنها روبروی هم است به هم متصل هستند. شکل زیر وضعیت 4 پایه متصل به کلید برای حالتی است که کلید درحالت عادی است و فشرده نشده است.

button
تشخيص پايه هاي متصل به هم

برای دریافت آخرین مطالب سایت  و همچنین مطالب منحصر به فرد دیگر که در سایت منتشر نمی شوند میتوانید در کانال تلگرام ما عضو شوید و یا در اینستاگرام ما

را فالوو کنید:

در پناه ایزد یکتا باشید

قاسم قاسمی

 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optionally add an image (JPEG only)