شناخت کامل کلید فشاری

كليد فشاری چیست؟ بررسی کامل کلید فشاری همراه با پایه های آن

کلید فشاری

کلیدها یکی از مهمترین و اساسی ترین قطعات مورد استفاده در مهندسی برق هستند. یک کلید با استفاده از نیروی مکانیکی خارجی اعمال شده باعث تغییر در جريان الکتریکی می شود. کلیدها برای روشن و خاموش کردن مدارات الکتریکی و یا تعویض آنها بکار می روند. اساسا هنگامی که یک کلید را فشار می دهیم اجازه می دهیم تا جریان به بقیه قسمت های مدار وارد شود. در هنگام استفاده از يك كليد بايد موارد زير را در نظر بگيريد:

ولتاژ و جريان كاري كليد

 نوع جريان ورودي به آن(AC يا DC)

در صورتي كه جرياني بيشتر از حد مجاز به كليد وارد شود باعث كاهش عمر آن و يا از بين رفتن آن مي شود. معمولا جريان هاي DC آسيب بيشتري به كليدها وارد مي كنند تا جريان هاي AC چون جريان هاي AC در هر چرخه كامل دو مرتبه صفر مي شوند.

در هر جلسه یک کلید را با توضیحات کامل مورد بحث قرار می دهیم.

پایه های کلید فشاری

Pushbutton:  كليد فشاری دارای یک مکانیزم بسیار ساده جهت تغییر وضعیت در مدار می باشد. همانطور كه در شكل زیر مي بينيد اين كليدها يا داراي  2پايه  و يا  4 پايه مي باشند كه در صورت داشتن  2 پايه همه چيز مشخص است و 2 پايه به يكديگر وصل هستند ولي در صورت داشتن 4 پايه اتصالات پايه ها به هم و نحوه اتصال آنها در مدار بسيار مهم است كه در زير به توضيح آن مي پردازيم.

نمونه ای از چند كليد فشاری

همانطور که در شکل ملاحظه می کنید در حالت عادی پایه های A و C به هم متصل هستند و همچنین پایه های B  و D به هم متصل هستند. هنگامی که کلید را فشار می دهیم هر 4 پایه به هم متصل می شوند.

وضعیت پایه ها در یک كليد فشاری

اتصال کلید فشاری در مدار

در شکل زیر یک مدار شماتیک و نحوه کاربرد یک کلید در مدار را مشاهده می کنید:

نمونه ای از حضور یک کلید فشاری در یک مدار

معمول ترین کاربرد این نوع کلیدها در کیبردهای کامپیوتر است که روزانه با آن سروکار داریم.

شاید در نگاه اول تشخیص اینکه کدام پایه ها به هم متصل هستند مشکل باشد به همین خاطر پیشنهاد می گردد به انحنای موجود روی پایه ها دقت نموده و پایه های به هم متصل شده را به این طریق تشخیص داد. در شکل زیر می بینید که دو پایه ای که انحنای آنها روبروی هم است به هم متصل هستند. (در شکل زیر فقط اتصال دو پایه نشان داده شده است. بدیهی است که دو پایه دیگر نیز به همین طریق به یکدیگر متصل هستند.)
شکل زیر وضعیت 4 پایه متصل به کلید برای حالتی است که کلید درحالت عادی است و فشرده نشده است.

بررسی انحنای پایه ها در یک کلید فشاری

خوب دوستان. این جلسه به پایان رسید. برای دریافت آخرین مطالب سایت  و همچنین مطالب منحصر به فرد دیگر که در سایت منتشر نمی شوند میتوانید در کانال تلگرام ما عضو شوید و یا در اینستاگرام ما را فالوو کنید:

 

شاید دوست داشته باشید مطالب زیر را نیز بخوانید:

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اضافه کردن تصویر ( فقط فرمت jpg)