ملخ و اطلاعات فنی مربوط به آنها هنگام نصب بر روی موتور {جلسه نهم}

ملخ

در این جلسه توضیحات کلی مربوط به ملخ به همراه تجارب کاری مناسب به شیوه بسیار روان بیان شده است.

blue prop

 

ملخها به دو دسته پولر و پوشر تقسیم میشن. حالا این پولرو پوشر چیه؟؟

اول اینکه همیشه ملخي که تو دستتون میگیرید باید بدونید که چه جهتی می چرخه. برای اینکه اطلاعات نوشته شده روی ملخ رو بخونید!!! خب حالا چجوری! ابتدا آن را آزادانه تو دستتون بگیرید و هم سطح با زمین بچرخونید اگر جهت باد ناشي از چرخش ملخ به سمت پایین بود یعنی اینکه  جهت چرخشش درسته در غیر اینصورت جهت چرخشش برعکسه.

ملخ پولر و پوشر

ابتدا ببینیم پولر و پوشر به چه معنا هستند. معنای ریشه دو کلمه به صورت زیر است:

Pull: کشیدن                                                                          Puller: مکنده

Push: فشار دادن                                                                 Pusher: دمنده

ملخ پوشر

ملخهاي پوشر باد را در جهت ساعتگرد به سمت پایین می رانند و نیروی عکس العمل باد ربات را به سمت بالا می راند. یعنی وقتی یک ملخ پوشر را در دستتان قرار می دهید و آزادانه در جهت ساعتگرد بچرخانید باد ناشی از ملخ به سمت پایین است که نشان دهنده جهت چرخش صحیح ملخ است.

ملخ پولر

ملخهاي پولر باد را در جهت پاد ساعتگرد به سمت پایین می راند و نیروی عکس العمل باد ربات را به سمت بالا می راند. یعنی وقتی یک ملخ پولر را در دستتان قرار می دهید و آزادانه در جهت پادساعتگرد بچرخانید باد ناشی از ملخ به سمت پایین است که نشان دهنده جهت چرخش صحیح ملخ است.

جهت چرخش ملخ

 

همراه هر ملخ تعدادی بوش هم وجود دارد که برای محکم شدن ملخ روی شافت موتور براشلس است. نمونه ای از آنها را در شکل زیر می بینید. معمولا به همراه هر جفت  ملخی که می خرید دو سری بوش جهت قرار دادن روی شافت موتور موجود است. همانگونه که در شکل زیر مشاهده می کنید تعداد زیادی بوش وجود دارد که متناسب با شافت موتورتان یکی از آنها را انتخاب کنید.

bush

محل قرار گرفتن بوشها روی ملخ را در شکل زیر ملاحظه می کنید:

ملخ

موتورهای با شافت پخ دار

 دقت کنید که بعضی از شافت ها نیاز به این بوش ندارند وقبل از خرید ملخ باید دقت کنید که سوراخ مرکزی ملخ متناسب با شافت شما هست یا نه. در زیر یک نمونه از این نوع ملخ و شافت را آورده ایم که نیازی به بوش ندارد. این نوع ملخ پخ دار برای شافت های پخ دار کاربرد دارد.

نصب ملخ

حتی الامکان سعی کنید از این نوع موتور همراه ملخهاي پلاستیکی خریداری نکنید.

مقايسه ملخها

لبه پلاستیکی پخ دار در صورتی که دارای کیفیت مناسب نباشد بعد از چندبار باز و بسته کردن از بین می رود و قابل استفاده نیست و در صورت کوچکترین سهل انگاری آسیب جدی به اطرافیان وارد شود. قبل از هر بار بستن آن این پخ را چک کنید.

اطلاعات درج شده روی ملخ

مشخصات ملخ

بر روی ملخ ها دو عدد ضرب در هم درج می شود. همانطور که در شکل فوق مشاهده می کنید قطر ملخ 10اینچ است و گام آن 4.5 اينچ است. منظور از قطر ملخ شعاع دایره ای است که ملخ هنگام چرخش می زند. و منظور از گام آن به بیان خیلی ساده میزان پیچش آن از یک سمت تا سمت مقابل است که به وضوح در شکل مشخص است. دقت كنيد كه در ملخ هاي گوناگون اين قطر و گام را با شكل هاي متفاوت درج مي كنند به عنوان مثال در مواردي كه به صورت 1045 بيان مي شود باز هم منظور قطر 10 اينچ و گام 4.5 اينچ مي باشد يا مثلا 9045 به معناي قطر 9 اينچ و گام 4.5 اينچ مي باشد.

در شكل مفهوم گام ملخ را با مقايسه آن با گام پيچ توضيح داده ايم. يعني اگر گفتند گام ملخ مثلا 8 ميلي متر است به چه معني است؟

pitch

ویژگی های یک ملخ با گام بالا:

1-پرواز سرعت بالا

2-شتاب ضعیف

3-بالا روندگی ضعیف

4-مشکل در آرام فرود آوردن ربات

ویژگی های یک ملخ با گام پایین:

1-سرعت پرواز پایین

2-شتاب خوب

3-بالاروندگی خوب

4-در طی تراتل کنترل سرعت بهتر است. (افزایش یا کاهش سرعت هر چهار ملخ بطور یکسان را تراتل می گویند. مثلا هر چهار ملخ سرعتشان بطور یکسان کاهش یابد پس ربات به آرامی و متناسب با آن کاهش، به سمت پایین حرکت می کند. اگر تغییر نکند ربات در جای خود می ایستد و به همین ترتیب برای بالا رفتن)

برای درک بهتر اینکه بدانید گام یک ملخ چیست و چگونه عمل می کند یک مثال ملموس میزنیم که همگی باآن سرو کار دارید. یک ماشین سواری 5 دنده ای را در نظر بگیرید:

                                       ملخ گام پایین= دنده پایین ماشین

ماشین وقتی دنده پایین است همه جا و همه سربالایی ها را به راحتی می رود ولی برای رفتن به همه جا خیلی کند است و حوصله تان سر می رود.

                                        ملخ گام بالا= دنده بالای ماشین

ماشین با دنده بالا تا بخاد شتاب بگیره پیر میشی!!! ولی وقتی شتاب گرفت خوب سرعتی داره

حالا ما چیکار کنیم گام بالا رو انتخاب کنیم یا گام پایین!!!

اینجاست که اولا برای کارهای معمولی حدوسط رو در نظر میگیرن و یه ملخ با گام مناسب برای مبتدی ها و پروازهای ساده میسازن. که اصطلاحا به این ملخ ها، ملخ های گام ثابت گفته می شود.

اینجاست که فلسفه ساخت ملخ های گام متغیر بوجود میاد یعنی اینکه در سرعت پایین گام پایین هست و در سرعت های بالا گام رو میبریم بالا.

در جلسات آینده راجع به ملخ های گام ثابت و گام متغیر بیشتر صحبت می کنیم.

CW(Clock wise): ساعتگرد

CCW(Counter Clock Wise): پاد ساعتگرد

عبارتی در گوشه سمت راست تصویر حک شده است که نشان دهنده حداکثر تعداد دوری است که این ملخ کامپوزیت می تواند بزند. چنانچه دورموتور ما از مقدار  10000rpm بیشتر شود احتمال شکستن آن به دلیل وارد شدن نیروی بیش از حد به آن وجود دارد.

نکته: در مورد ملخ های فیبر کربن ممکن است با عبارتی همانند CF برخورد کنید که مخفف Carbon Fiber می باشد و به معنای این است که جنس ملخ از فیبرکربن است.

اطلاعات درج شده روی ملخ سه پره

اعداد نوشته شده روي ملخ هاي سه پره اي هم مشابه دو پره اي مي باشد. مثلا در شكل زير كه 4.2*5 نوشته شده است منظور اين است كه ابعاد و گام ملخ به ترتيب 5 اينچ و 4.2 اينچ مي باشد ولي در گونه هاي ديگري به شكل هاي متفاوتي نوشته مي شود كه در زير آورده ايم.

ابعاد روي ملخ هاي سه پره اي

در مواقعي اعداد به صورت 6x3x3 نوشته مي شود كه سه عددي مي باشد و منظور اين است كه اين ملخ داراي قطر 6 اينچ و گام 3 اينچ مي باشد و عدد سوم هم نشان دهنده سه پره اي بودن ملخ مي باشد. شكل ديگري كه در شيوه نوشتن اعداد ملخ سه پره اي ممكن است با آن مواجه شويد به صورت 3*5030 است كه منظور همان قطر 5 اينچ و گام 3 اينچ و تعداد 3 پره مي باشد.

بعضی از ملخ ها به صورت دو تکه ساخته می شوند که برای نصب آنها با استفاده از پیچ های همراهشان می توانید براحتی آنها را نصب کنید.

2split

این نوع ملخ ها برای حمل ربات پرنده اسان تر است چون قابلیت جمع شدن دارند.

folding

شكل زير نماي كلي يك كوادكوپتر با ملخ هاي جمع شونده را مشاهده مي كنيد.

fold

ملخ های دوتکه ای با استفاده از پین هایی به هم متصل می شوند.

pieces

در ملخ های که از واشر برای اتصال دو قسمت استفاده میشود حتما  آنها را در جای خود قرار دهید تا از شل شدن آن جلوگیری شود.

propeller piece

برای اتصال نهایی به موتور وسط رابط را به موتور پیچ کنید.

motor screw

 

برای دریافت آخرین مطالب سایت  و همچنین مطالب منحصر به فرد دیگر که در سایت منتشر نمی شوند میتوانید در کانال تلگرام ما عضو شوید و یا در اینستاگرام ما را فالوو کنید:

 

 

1 نظر

  • ali

    merci

  • نوشتن نظر

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Optionally add an image (JPEG only)