پرواز کوادکوپتر بر فراز آسمان

انواع موتورهاي براشلس و اطلاعات فني آنها – آموزش كوادكوپتر {جلسه ششم}

موتورهای براشلس

در این قسمت در مورد انواع موتورهاي براشلس و اطلاعات فني آنها بحث مي كنيم.

اجزای موتورهای براشلس کوادکوپتر

 

انواع موتورهای براشلس

1-Inrunner  و Outrunner
2-سنسوردار و بدون سنسور(Sensor VS Sensorless)

نکته طلایی: در تمامی موتورهای براشلس آهنربای دایمی در حال چرخش است.

چیزی که واضحه اینه که در تمام انواع موتورهاي براشلس چون جاروبک حذف شده پس قطعا سیم پیچ ثابت است و آهنربای دائمی همیشه نقش روتور را دارد. حال در موتورهای Inrunner  که قسمت داخلی آن دوار است آهنربای دائمی در درون موتور میچرخد و استاتور در قسمت بیرونی ثابت است و در موتورهای Outrunnerقسمت بیرونی موتور دوران می کند پس آهنربای دائمی در پوسته موتور در حال حرکت است و سیم پیچ در داخل موتور ثابت است.

گشتاور موتورهای براشلس کوادکوپتر

ولی در موتورهای Inrunner آهنربای دایمی در مرکز موتور به همراه شافت موتور در حال گردش است و سیم پیچ در قسمت بیرونی ثابت است و نقش استاتور دارد.

نمای داخلی موتورهای براشلس کوادروتور

تفاوت موتورهای براشلس Inrunner و Outrunner

1-ارتفاع و ابعاد موتورهای Inrunner  از Outrunner  بیشتر است. در شکل زیر مشاهده می کنید.

2-دور موتور(rpm) موتورهای Inrunner بیشتر و گشتاور آن کمتر ازOutrunner  است.

3-Kv  موتورهای Inrunner  بیشتر از Outrunner  است.

4-موتورهای Inrunner  نیاز به گیربکس جهت کنترل مناسب دور دارند.

5-موتورهای Outrunner سروصدای کمتری نسبت به Inrunner دارند.

6-موتورهای Inrunner نیاز به ملخ های پهن تری نسبت به Outrunner دارند.

مقایسه موتورهای براشلس در کوادکوپتر

لازم به ذکر است که تقریبا در تمامی موارد ازOutrunner  استفاده می کنیم چون هم نیازی به گیربکس ندارد و هم سروصدای کمتری دارد، وزن آن هم به نسبت کمتر است، بازده بالاتری دارد. شکل زیر یک موتور براشلس اینرانِر به همراه گیربکس را نشان می دهد.

استفاده از گیربکس برای کنترل دور موتورهای براشلس

موتورهای براشلس رو اصطلاحا  موتورهای سه فاز هم می نامند. دو تاسیم که برای جریان استفاده میشه و یکی هم برای فیدبک به کار برده می شود.

موتور براشلس سنسوردار

در موتورهای سنسور دار از نوعی سنسور هال با خروجی آنالوگ  یا دیجیتال جهت تعیین دقیق موقعیت شفت استفاده می شود. این سنسورها را به شکل مختلفی می توان یافت که در شکل های زیر مشاهده می کنید.

استفاده از سنسور هال در موتورهای براشلس

و نمونه ديگر به صورت SMD:

سنسور هال بكار برده شده در موتورهاي براشلس كوادكوپتر

بعد از دریافت اطلاعات موقعیت موتور این سنسورها اطلاعات را به دیکدر ارسال می کنند تا به میکروکنترلر ارسال گردد.

سنسورهای هال در موتورهای براشلس کوادکوپتر

شاید این سوال تو ذهنتون باشه که دیگه نیازی به موتورهای سنسوردار نیست وقتی موتورهای بدون سنسور کار میکنن؟؟

دلیل استفاده از سنسور کارکرد نرم تر در هنگام اوج گرفتن كوادكوپتر مي باشد. در هنگام شروع سنسورها با تشخیص دقیق محل روتور شروع بسیار خوبی را دارند. همچنین اگر ملخ به جایی گیرکنه یا اتفاقی برای ربات بیفته سنسورها متوجه میشوند و از خرابی موتور جلوگیری میکنند و باعث توقف موتورها مي شوند.

و اما در انواع موتورهاي براشلس سنسوردار و بدون سنسور به دلیل کار راحتر با موتورهای بدون سنسور و ارزان تر بودن از آنها استفاده می کنیم.

سیم پیچ های داخلی موتورهای براشلس هم معمولا بصورت ستاره ای می بندن چون هم آسونتره و هم سیم پیچی کمتر نسبت به اتصال دلتا دارد. هرچند دور موتور در اتصال ستاره کمتر از مثلثی است.

تعیین جهت چرخش موتورهای براشلس

 برای برعکس چرخیدن یک موتور براشلس کافیه فقط جای دوتا سیم متصل به موتور را عوض کنید. هيچ فرقي هم نمي كند كدام يك از دو سيم را با هم تعويض كنيد.

تعويض جاي سيم پيچ موتورهای براشلس

 

اتصال سیم پیچ استاتور به صورت ستاره یا مثلث

سیم پیچ های استاتور انواع موتورهاي براشلس را به دو صورت می پیچند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارد. در زیر نمای کلی از این دونوع سیم پیچی را ملاحظه می کنید.

اتصال ستاره و مثلث در موتورهای براشلس

در صورتی که به درون پوسته موتور نگاه کنید و یا اینکه پوسته آن را باز کنید مشاهده می کنید که اتصال مثلثی به صورت سه مجموعه سیم است که هرکدام به یک اسپیدکنترل وصل میشود و هرکدام از این سه مجموعه خود ترکیبی از مثبت و منفی است که به صورت دوتایی است. به شکل زیر دقت کنید.

اتصال دلتا در موتورهای براشلس کوادکوپتر

در اتصال سیم پیچ ها به صورت ستاره فقط سه مجموعه سیم مجزا داریم و سه تای دیگر هم به هم لحیم می شوند که نقطه خنثی مربوط به اتصال ستاره ای است.

اتصال ستاره ای در موتورهای براشلس

تفسیر شماتیکی شکل های بالا به صورت زیر است.

اتصال ستاره و مثلث در موتورهای براشلس

به طور کلی در انواع موتورهاي براشلس با اتصال ستاره بازده بالاتری نسبت به موتورهای با اتصال مثلث دارند. همچنین Kv موتورها با اتصال ستاره 1.73 کمتر از همان نوع موتور با اتصال مثلث است ولی گشتاور اتصال ستاره 1.73 بیشتر از اتصال مثلث است. مثلا اگر موتوری با اتصال ستاره دارای Kv=1000 باشد همین موتور با اتصال مثلث دارای Kv=1000*1.73 که معادل 1730 است می باشد. در اتصال ستاره سه تا سیم مثبت در یک نقطه به هم متصل شده اند و سه تا سیم منفی به سمت اتصال با اسپیدکنترل می روند. در اتصال مثلث سیم مثبت از هر مجموعه سیم ها به سیم منفی از مجموعه بعدی متصل می شود و هرکدام از این مثبت و منفی ها یک فاز را تشکیل می دهند که در مجموع سه فاز می شود.

در زیر هم چندتا از معروف ترین شرکت های تولید کننده انواع موتورهاي براشلس را مشاهده می کنید.

1-Emax Brushless Motors

2-KMS Brushless Motors

3-Electrify Brushless Motors

4-E-Flite Brushless RC Airplane Motors

برای دریافت آخرین مطالب سایت  و همچنین مطالب منحصر به فرد دیگر که در سایت منتشر نمی شوند میتوانید در کانال تلگرام ما عضو شوید و یا در اینستاگرام ما را فالوو کنید:

 

 

 

9 نظر

 • nima.behzadi

  سلام مهندس.مطلب بسیار عالی بود.تشکر از شماوآیا با موتور براشلس اسکوتر بزقی آشنایی داریید.مشکل درایو کردنش رو دارم و نمیتونم درایور مناسبش رو پیدا کنم.دارای سنوس اثر هال هستند.350وات و36ولت.آیا امکانش هست درایور مناسبی معرفی بفرمایید براش؟

  • قاسم قاسمی

   سلام جناب بهزادي
   موتورهاي براشلس در هر جايي كه به كار روند داراي يك ساختار يكسان هستند و تفاوتي با هم ندارند. اين نوع موتورها به دسته هاي سنسوردار و بدون سنسور تقسيم بندي مي شوند كه موتور شما از نوع سنسوردار است. با توجه به اينكه موتور شما داراي سنسور مي باشد پس قطعا از اسپيدكنترلرهاي معمولي نمي توانيد استفاده كنيد و بايد اسپيدهاي مخصوص موتورهاي براشلس سنسوردار استفاده كنيد زيرا تايمينگ قطب ها داراي اهميت است. چيزهايي كه داراي اهميت است به صورت زير است:
   1- آمپر مصرفي مهم مي باشد و براي اينكار نياز است كه شما يك اسپيدكنترلي بخريد كه حداقل 5 آمپر بالاتر از حداكثر آمپر مصرفي موتور باشد.
   2- اسپيدكنترل مورد نظر بايد توانايي كار با ولتاژ باتري مورد استفاده در اسكوتر شما را داشته باشد.
   موفق باشيد

 • جلال

  سلام و خسته نباشید. یه سوال داشتم میخواستم بدونم چطور میشه زمان پرواز مدل هواپیما دور موتور اونو با رادیو برعکس کرد که مدل عقب بره.؟ به غیر از اینکه جای دو سیم از اسپید به موتور رو عوض کرد. ممنون

  • قاسم قاسمی

   با سلام و احترام
   در مورد اینکه می خواهید موتور در حین پرواز برعکس بچرخد نکات مهمی هست که باید به اون توجه کنید.
   1- ملخی که استفاده می کنید حتما باید قابلیت چرخش در هر دو جهت را داشته باشد و مشابه ملخ های معمولی که فقط پولر و یا پوشر هستند نیست. یعنی اینکه اینگونه ملخ ها همزمان هم پولر هستند و هم پوشر هستند.
   2- استفاده از ملخ های دوجهته بازده را پایین می آورد و ممکن است قابلیت هایی که مدنظرتان بوده اقناع نشود.
   3- برای چرخش ملخ های دو جهته در حین حرکت و استفاده از دوطرف ملخ مورد نظر شما نیاز دارید که از اسپیدکنترلر های دوجهته استفاده کنید.
   موفق باشید

 • ئومێد

  با سلام

  واقعا عالی بود

  خدا خیرتون بده

  هه ر بژین

 • yaser

  مطالب فوق العاده عالیست … دمتون گرم

 • علی

  سلام من علاقه مند به یادگیری مباحث شما هستم امکان داره جلساتی که آموزش داده اید را به صورت پی دی اف ارسال کنید تا بتونم بهتر استفاده کنم تازه سایت شما را پیدا کردم
  ممنون

  • حامد قاسمی

   سلام دوست عزیز انشالا در آینده نزدیک این امکان نیز فراهم میشه

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Optionally add an image (JPEG only)