كموتاسيون موتور براشلس

کموتاسیون موتورهای براشلس و آشنایی با ساختمان درونی آنها{بخش دوم}

مقدمه

در بخش اول از سری جلسات آموزشی سنسورهال و موتور براشلس به ساختمان سنسور هال و نحوه کارکرد آن اشاره کردیم و در این جلسه به کموتاسیون در موتورهای براشلس می پردازیم که فهم آن کمک شایانی به کاربرد سنسور هال در موتورهای براشلس می کند. برای دسترسی به بخش اول می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

مکانیزم کارکرد سنسور هال

نحوه کار یک موتور براشلس بدین صورت است که یک آهنربای دائمی همیشه در حال چرخش است و برای چرخش این آهنربای دائمی باید قطب هایی به صورت مجازی توسط سیم پیچ ها طوری ایجاد کنیم که یک جاذبه و دافعه بین قطب ها ایجاد شود و موتور را به حرکت در آورد. برای اینکار باید قبل از اینکه یک قطب آهنربای دائمی به قطب مجازی ایجاد شده توسط سیم پیچ برسد جریان توسط یک ماسفت قطع شده و جریان سیم پیچ کناری وصل گردد. هنگامی که یک ترانزیستور اثر میدان(ماسفت) جریان را به روی یکی از سیم پیچ های موتور براشلس باز می کند باعث ایجاد یک شار مغناطیسی در آن می شود. جهت این شارژ مغناطیسی دقیقا بسته به جهتی است که ماسفت مورد نظر ما آن را باز کرده است. از بین این 6 ماسفتی که در اسپید کنترل داریم هر کدام باعث ایجاد یک میدان خاص می شوند. هنگامی که صحبت از ایجاد میدان مغناطیسی به وسیله جریان الکتریکی می کنیم باید بدانیم که جهت میدان مغناطیسی ایجاد شده دقیقا به جهت ورود جریان الکتریکی وابسته است و برای تشخیص جهت میدان مغناطیسی ایجاد شده از قانون دست راست به صورت زیر استفاده می کنیم.

دوست عزیز ، دیدن ادامه این مطلب صرفا برای اعضای ویژه سایت است. در صورتی که عضو سایت نیستید ، لطفا از لینک زیر  ثبت نام کنید و سپس حساب کاربری خود را شارژ نمایید. هزینه یک ماه استفاده از تمامی مطالب 18 هزارتومان می باشد.البته در صورت خرید اشتراک های بلند مدت این هزینه کاهش می یابد.  در صورتی هم که عضو سایت هستید ، لطفا از این لینک وارد شوید.

 

 

 

البته ما تاکنون مطالب زیادی را به صورت رایگان ارایه داده ایم که در زیر لینک برخی از جلسات آن آورده شده است :

 

باتری ها و محاسبات آن ها در کوادکوپتر

نگاهی دقیق بر اسپیدکنترل

شناخت آنتن های FPV - بخش اول

راه اندازی برد APM 

 ژیروسکوپ و اطلاعات فنی آن

 شناخت کنترل کننده های PID

 

و البته شاید دوست داشته باشید نگاهی به دوره کوادکوپتر و سرفصل های آن  داشته باشید

 

چیزی که در عمل اتفاق می افتد و 6 مرحله تغییر فازی که در بالا ذکر کرده ایم را در شکل زیر مشاهده می کنید. تمامی موتورهای براشلس سه فاز این 6 مرحله تغییر فاز را دارند.

کموتاسیون موتورهای براشلس در شش مرحله

برای اینکه تشخیص دهیم که در هر لحظه کدامیک از سیم پیچ ها را برقدار کنیم موضوع جلسه آینده می باشد که به زودی منتشر می شود. در اين بخش ما سعي كرديم از موتورهای براشلس سه فاز كه رايج ترين نوع از موتورهای براشلس موجود در بازار است استفاده كنيم. 

شاید دوست داشته باشید مطالب زیر را نیز بخوانید:

2 نظر

  • Saeed

    ممنون . مثل همیشه روان وساده نوشتید.

  • نوشتن نظر

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    اضافه کردن تصویر ( فقط فرمت jpg)