بخش هاي هواپيماي مدل

هواپیمای مدل (آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات) -{جلسه اول}

مقدمه

به شکل کوچک شده بدون سرنشین یک هواپیمای واقعی هواپیمای مدل گفته می شود.

در ابتدا شاید تصور کنید که با این توصیف هواپیمای مدل یک اسباب بازی است ولی در عمل اصول ساخت مربوط به هواپیماهای واقعی رعابت می شود و طبق تعریف سازمان بين المللي هواپيمائي كشوري، هواپیمای مدل هواپیمایی است که داراي وزني كمتر از 700 كيلوگرم مي باشد. این هواپیماهای مدل از چوب، فایبرگلس، پلاستیک، کاغذ، فلز و مواد مناسب دیگر ساخته می شود.

flux

انواع هواپیمای مدل از نظر نوع هدایت

1- هواپیمای مدل پرواز آزاد(Free Flight Airplane Model) یا F/F

این هواپیماها بدون هیچگونه کنترلی از زمین هدایت می شوند. برای اینگونه هواپیماها باید سطوح کنترلی و وزنشان را به دقت مورد بررسی قرار داد تا شرایط پایداری را در آسمان ایجاد کنند. برای نمونه ای از آنها می توان به گلایدرها اشاره کرد.

شکل زیر یک گلایدر کاغذی را نشان می دهد که همه ما با آن آشنا هستیم و در کلاس و بقیه جاها آن را پرواز می دادیم. یکی از ساده ترین نوع های هواپیماهای مدل است!

 

glider

شکل زیر هم نمونه ای از یک گلایدر را نشان می دهد.

new glider

2- هواپیمای مدل کنترل لاین(Control Line Airplane Model) یا C/L

این نوع هواپیمای مدل به کمک یک نخ و یا چند نخ در بالای سرتان در یک محیط مخروطی مانند کنترل می شود. یکی از نخ ها برای کنترل اِلویتر است.

control line

cl

3-هواپیمای مدل رادیو کنترل(Radio Cotrol Airplane Model) یا RC

این هواپیماها با استفاده از یک رادیو کنترل به راحتی هدایت می شوند. فرستنده رادیو کنترل در دستان شماست و گیرنده رادیو کنترل روی هواپیما نصب می شود. لینک زیر آموزش رادیو کنترل را نشان می دهد.

آشنایی کامل با رادیوکنترل

انواع کیت های موجود در بازار

1- کیت های کاملا آماده(RTF)

کیت های کاملا آماده یا Ready To Flight کیت های هستند که تمامی قطعات مدل به صورت سرهم بندی شده است و براحتی می توانید آن را پرواز دهید.

fly

2- کیت های تقریبا آماده(ARF)

این کیت ها تمامی قطعات ساخت هواپیمای مدل را دارد و شما باید با سرهم بندی کردن تمامی قطعات ساخت آن را بسازید که زمان بیشتری نیاز دارید تا به پرواز مورد علاقه خود برسید. شکل زیر یک نمونه از هواپیمای مدل ARF بعد از آماده شدن را نشان می دهد.

arf

برای شروع سعی کنید از نرم افزارهای شبیه ساز در این زمینه استفاده کنید. که با اتصال دسته رادیو کنترل به لپ تاپ و یا کامپیوتر به راحتی می توانید بازی کنید و هواپیمای مدل را به پرواز در آورید. در هر مرحله محیط پروازی خود را عوض کنید تا با محیط های مختلف پرواز را انجام دهید.

انواع هواپیمای مدل از نظر نوع موتور

1-مدل سوختی

در این نوع مدل با استفاده از موتورهای سوختی نیروی رانش هواپیما را تامین می کنیم. موتورهای سوختی موجود در دو نوع 2زمانه (2stroke) و 4زمانه(4stroke) هستند. سوخت این نوع موتورها متانول/نیترو و یا متانول/روغن می باشد.

2 stroke

شکل زیر نمونه ای از یک موتور سوختی 4زمانه را نشان می دهد.

4stroke

2-مدل الکتریکی

در مدل های نوع الکتریکی از موتورهای براشلس استفاده می شود. برای آشنایی کامل با موتورهای براشلس به لینک های زیر مراجعه کنید.

آشنایی کامل با موتورهای براشلس(بخش اول)

آشنایی کامل با موتورهای براشلس(بخش دوم)

 

bldc motor

انواع هواپیمای مدل از نظر قرارگیری نوع بال

انواع متداول قرار گیری بال در هواپیمای مدل را در شکل زیر مشاهده می کنید.

Placement

شکل زیر هم تمامی مدل های قرارگیری های بال را نشان می دهد.

wing type

 dihedral

کاربرد هواپیمای مدل

1-سرگرمی و تفریحی 
این نوع هواپیماها در کشورها به صورت گسترده به صورت یک تفریح برای مردم در آمده است و با ساخت فرودگاههای اختصاصی برای آنها علاقمندان زیادی را به خود جذب کرده است.

2-کشاورزی

از اینگونه هواپیماها هم اکنون به صورت گسترده ای برای سم پاشی و یا کاربردهای دیگر در مزارع کشاورزی استفاده می شود.

3-عکاسی و فیلمبرداری

برای عکس برداری و فیلمبرداری نیز می توان استفاده کرد.

4- نظامی

در کاربردهای نظامی با استفاده از این هواپیماها می توان مانورهای مفیدی را برگزار کرد و یا در جنگ ها برای اهداف دیگر استفاده نمود.

هزینه ساخت

برای ساخت یک هواپیمای مدل از مبالغ حدود 100 هزار تومان تا مبالغ میلیونی را می توانید هزینه کنید. هر چه امکانات و کیفیت بیشتری را در مدل خود بکار ببرید قطعا هزینه هایتان هم بالا می رود.

برای دریافت آخرین مطالب سایت  و همچنین مطالب منحصر به فرد دیگر که در سایت منتشر نمی شوند میتوانید در کانال تلگرام ما عضو شوید و یا در اینستاگرام ما را فالوو کنید:

 

 

شاید دوست داشته باشید مطالب زیر را نیز بخوانید:

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اضافه کردن تصویر ( فقط فرمت jpg)