آموزش کار با هویه هواگرم

کار با هویه هوا گرم – بخش دوم

مقدمه

ما قبلا در یک جلسه به معرفی هویه هواگرم پرداخته بودیم. در این جلسه قصد داریم نحوه کارکردن با این هویه را به صورت کامل همراه با چند ویدیو کوچک یاد بگیریم. مثل همیشه قبل از خواندن این جلسه پیشنهاد می شود برای درک بهتر این جلسه حتما جلسه قبل را که در این زمینه منتشر شده است ، مطالعه کنید‌:

چگونه از هویه هواگرم استفاده کنیم ؟‌

نکته : مشابه جلسه قبل هویه ای که در این جلسه مورد بررسی قرار میگیرد ، هویه 303D شرکت Sparkfun می باشد ، ولی طرز کار هویه هواگرم ها تقریبا مشابه با یکدیگر می باشد و از این آموزش میتوانید در سایر دستگاه ها نیز استفاده کنید.

گام اول :‌انتخاب نازل مناسب

همانطور که در جلسه اول هم گفته شد ، معمولا همراه با هویه هواگرم چند نازل (اکثرا دو نازل) ارایه می شود. متناسب با نیاز خود نازل مربوط به هویه خود را انتخاب کنید و آن را به هویه هواگرم خود متصل کنید.

دوست عزیز ، دیدن ادامه این مطلب صرفا برای اعضای ویژه سایت است. در صورتی که عضو سایت نیستید ، لطفا از لینک زیر  ثبت نام کنید و سپس حساب کاربری خود را شارژ نمایید. هزینه یک ماه استفاده از تمامی مطالب 18 هزارتومان می باشد..البته در صورت خرید اشتراک های بلند مدت این هزینه کاهش می یابد. در صورتی هم که عضو سایت هستید ، لطفا از این لینک وارد شوید.

 

 

 

البته ما تاکنون مطالب زیادی را به صورت رایگان ارایه داده ایم که در زیر لینک برخی از جلسات آن آورده شده است :

 

آشنایی با ترانزیستور

دیود را بهتر بشناسیم

مقاومت چیست؟ بخش اول

شناخت خازن و نحوه عملکرد آن 

 آشنایی با اسیلوسکوپ- بخش اول

 مفهوم توان الکتریکی در مدارها

 

و البته شاید دوست داشته باشید نگاهی به دوره الکترونیک به زبان ساده و سرفصل های آن  داشته باشید

 

 

مشکل دوم ‌: خطای S-E

S-E مخفف عبارت Sensor Error می باشد و به معنای خطای سنسور است. این خطا یک خطای معمول است و چندین دلیل مختلف دارد. یکی از این دلایل خراب شدن سنسور گرمایی می باشد.

البته این موضوع صرفا یکی از دلایل می باشد و دلایل دیگری نیز وجود دارد. حل این مشکل برای دستگاه های مختلف متفاوت است و بستگی به میزان پشتیبانی دستگاه برای تعویض قطعات دارد.

مشکل سوم :‌ خطای H-E

عبارت H-E مخفف Heating Error می باشد و وقتی پیش می آيد که المنت گرمایی به درستی متصل نشده باشد یا دچار مشکلی شده باشد. برای حل این مشکل دوباره اتصالات مربوط به المنت گرمایی را چک کنید و در صورت ایراد داشتن ، آن را تعویض کنید.

مشکل چهارم : جریان هوای بالا

در صورتی که جریان هوای هویه هواگرم خود را بر روی میزان بالایی تنظیم کنید در این صورت این احتمال وجود دارد که وقتی آن را بر روی PCB قرار می دهید ، قطعات کوچک شما ، از روی برد پرتاب شوند. ویدیوی زیر این موضوع را به خوبی نشان می دهد‌:

 

پیشنهاد می شود برای جلوگیری از این مشکل ، از جریان هوای پایین شروع کنید و کم کم جریان هوا را اضافه کنید.

مشکل پنجم :‌ خراب شدن PCB

در صورتی که در دما و جریان هوای بالا هویه هواگرم رو به مدت زیاد بر روی یک قسمت از PCB قرار دهید ، لایه های FR4 و SolderMask مربوط به PCB شما دچار آسیب می شود.

ویدیوی زیر نمونه ای از این مشکل را نشان می دهد‌:

 

برای این که این مشکل به وجود نیاید صرفا باید تمرین کرد تا یاد گرفت که چه مدت زمان میتوانیم یک هویه هواگرم را بر روی یک PCB قرار دهیم.

خوب دوستان. برای این جلسه هم کافی است. مثل همیشه میتوانید ما را در تلگرام و یا اینستاگرام دنبال کنید:

شاید دوست داشته باشید مطالب زیر را نیز بخوانید:

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اضافه کردن تصویر ( فقط فرمت jpg)