LED -آموزش آردوینو

این جلسه مربوط به دوره قدیمی آردوینو وبسایت می باشد. برای دیدن دوره جدید به این لینک مراجعه فرمایید.

LED

در این درس یاد می گیریم که چگونه نور یک ال ای دی را بااستفاده از مقاومت های متفاوت تغییر دهیم.

قطعات لازم براي كار با ال اي دي

 

5mm Red LED -1

2- مقاومت 270 اهم

 

3-مقاومت 470 اهم

 

4-مقاومت 2.2 کیلو اهم

 

 

5-مقاومت 10 کیلو اهم

 

 

6-بردبرد

 

 

7-آردوینو UNO

 

8-سیم جامپر

 

ابتدا مدار زیر را بر روی برِدبُرد ببندید.

 

آردوینو منبع مناسبی برای جریان 5ولت می باشد که می خواهیم از آن برای تامین ولتاژ ال ای دی و مقاومت استفاده کنیم. آردوینو قابلیت های زیادی داره که کم کم معرفی می کنیم.

 

 

با گذاشتن مقاومت 270 اهم، ال ای دی روشنایی نسبی دارد اگر آن را با مقاومت 470 اهم جایگزین کنید ال ای دی کم نورتر می شود.با گذاشتن مقاومت 2.2کیلواهم ال ای دی نور ضعیفی دارد و با جایگذاری مقاومت 10کیلواهم نور آن بسیار کم می شود . چنانچه سیم قرمز رنگ را از جای خود در آورید و سپس جا بزنید شاهد خاموش روشن شدن ال ای دی هستیم یعنی اینکه این سیم حکم یک کلید را دارد و می توانیم آن را با یک کلید جایگزین کنیم.

نکته: چنانچه ال ای دی را از جای خود در آورده و جای آن را با مقاومت عوض کنیم هیچ تغییری در نور ال ای دی ایجاد نمی شود. پس جهت نصب مقاومت بر روی مدار اصلا مهم نیست:

حال تغییر دیگری در محل تامین ولتاژ 5ولت می دهیم بدین صورت که سیم قرمز رنگ را به پایه 13 برد آردوینو وصل می کنیم و سپس کد نوشته شده از جلسه قبل را بر روی برد پروگرام می کنیم. همانظور که مشاهده می کنید که ال ای دی چشمک می زند.

  1. int led = 13;

در کد جلسه قبل پین 13 را به عنوان پین خروجی ولتاژ برای ال ای دی تعریف کردیم حال آن را عوض کرده و پین شماره 7 را به عنوان خروجی ولتاژ تعریف کرده و کد تغییر یافته را بروی برد آردوینو می ریزیم و سیم قرمز را به پایه 7 آردوینو متصل می کنیم مشاهده میشود که باز ال ای دی چشمک می زند ولی اینبار بر روی ال ای دی کنترل داریم که در جلسه آینده بروی آن بحث می کنیم.

 

  1. int led = 7;

برای دریافت آخرین مطالب سایت  و همچنین مطالب منحصر به فرد دیگر که در سایت منتشر نمی شوند میتوانید در کانال تلگرام ما عضو شوید و یا در اینستاگرام ما را فالوو کنید:

در پناه حق باشید

قاسم قاسمی

شاید دوست داشته باشید مطالب زیر را نیز بخوانید:

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اضافه کردن تصویر ( فقط فرمت jpg)